Zakup mieszkania to dla wielu osób jeden z najważniejszych momentów w życiu. Wysokie koszty nieruchomości dobitnie pokazują, że w tej kwestii nie ma miejsca na popełnianie błędów. Jednak skąd możesz wiedzieć, czy deweloper, od którego kupujesz mieszkanie, to rzeczywiście podmiot godny zaufania? Na szczęście istnieje wiele sposobów na zbadanie jego wiarygodności. Pozyskane informacje pozwolą Ci dowiedzieć się, kim jest podmiot, któremu powierzasz swoje pieniądze.
Wiarygodny deweloper chwali się swoim doświadczeniem
Wiarygodny deweloper nie ukrywa swojej historii i chętnie przywołuje zrealizowane przez siebie inwestycje, zarówno te całkowicie wyprzedane, jak i wciąż będące w sprzedaży. Takie podejście sugeruje, że nie odcina się on od swoich przedsięwzięć i jest dumny z jakości, jaką zapewnił swoim klientom. Pragnąc upewnić się, że masz do czynienia z rzetelnym podmiotem, poświęć szczególną uwagę jego historii. Sprawdź, jak długo firma działa na rynku i jak profil jej działalności zmieniał się na przestrzeni lat. Jeśli deweloperowi udało się pomyślnie zrealizować wiele inwestycji mieszkaniowych, prawdopodobnie zna się on na rzeczy i jest w stanie zagwarantować przyszłym mieszkańcom wygodę i komfort codziennego życia.
Wiarygodny deweloper jest terminowy
Działalność deweloperska zdecydowanie nie należy do łatwych — nawet niewielkie usterki lub różnego rodzaju losowe wypadki mogą znacząco opóźnić ostateczny termin przekazania mieszkań nabywcom. Jeżeli jednak danemu podmiotowi opóźnienia zdarzają się notorycznie, a klienci muszą czekać na swoje lokale nawet kilka lat po upływie planowanego terminu zdania nieruchomości, należy darzyć go dość ograniczonym zaufaniem. O tym, czy kolejne etapy dotychczas realizowanych inwestycji były kończone w terminie, powie nam na przykład dziennik budowy danego obiektu lub wszelkiego rodzaju reklamy, zapowiedzi czy prezentacje udostępnione przez dewelopera. Wiarygodny deweloper nie powinien ukrywać tego rodzaju danych — szukaj ich na przykład na jego stronie internetowej.
Wiarygodny deweloper nie ukrywa opinii
Długa działalność danej firmy na rynku powinna być udokumentowana także licznymi opiniami na temat jej usług i sprzedanych inwestycji. Sprawdź więc, czy w internecie możesz takowe znaleźć. Zwróć uwagę na to, co użytkownicy pochwalają, a jakiego rodzaju wątpliwości zgłaszają. Miej na uwadze w szczególności te opinie, które często się powtarzają. Pamiętaj także, że 100% pozytywnych opinii w danym serwisie niekoniecznie musi oznaczać, że deweloper cieszy się doskonałą renomą — w niektórych portalach firmy mogą zarządzać opiniami na swój temat i wpływać na przykład na usuwanie negatywnych wpisów.
Wiarygodny deweloper nie utajnia istotnych danych i informacji
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że sprzedawca nie dotrzymał słowa i zakupiony produkt nie był taki, jak oczekiwałeś? Ten problem może Cię spotkać także podczas zakupu mieszkania, dlatego uważnie zapoznaj się z proponowanymi przez dewelopera warunkami i zawsze sprawdzaj, czy pokrywają się one z zapisami zawieranymi w kolejnych umowach. Deweloper powinien udzielać potencjalnym nabywcom wyczerpującej informacji na temat projektu, jednak w procesie weryfikowania wiarygodności warto zajrzeć także w księgi wieczyste nieruchomości. Informacji o samym podmiocie możesz szukać w oficjalnych rejestrach, na przykład KRS.