Kiedy zastosować zwyczajne wypełnienie, a kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Uszkodzenia zębowe wywołane próchnicą bądź inną chorobą bardzo często wymagają zastosowania wypełnienia lub też podjęcia leczenia kanałowego. Dzięki tym metodom można uchronić pacjenta przed ekstrakcją i ewentualną implantacją. Na czym polega różnica między plombowaniem a leczeniem kanałowym?

Opis leczenia kanałowego

Wypełnienie służy odbudowie tkanki zębowej przy użyciu materiału plastycznego lub wkładu zrobionego poza jamą ustną, a następnie wprowadzenie go w miejscu ubytku. Pierwsza technika określana jest jako bezpośrednia, druga pośrednia. Leczenie kanałowe polega natomiast na usunięciu miazgi, znajdującej się w komorze i kanale zębowym. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, by ograniczyć ewentualny ból i zapewnić pacjentowi komfort psychiczny. Po usunięciu miazgi komora oraz kanał zębowy poddawane są dezynfekcji, by móc wprowadzić w puste miejsce odpowiedni materiał.

Kiedy zdecydować się na wypełnienie?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie stomatologowi. Profesjonalna diagnostyka opierająca się na wiedzy i doświadczeniu specjalisty, przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatur oraz narzędzi pozwala sprecyzować stan zębów, a następnie podjąć odpowiednie kroki leczenia. Wypełnienie stosuje się zazwyczaj u pacjentów z niewielkimi ubytkami tkanki zębowej. W takim przypadku wystarczy bowiem usunąć próchnicę, a następnie wprowadzić dopasowaną plombę. Zalecenia pozabiegowe obejmują jedynie unikanie jedzenia i picia, dopóki nie ustąpi znieczulenie. Czasami występuje nadwrażliwość, którą można ukoić, stosując specjalną pastę.

Kiedy leczenie kanałowe jest koniecznością

Zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi zęba są na tyle poważne, że tradycyjne wypełnienie może okazać się nieskuteczne. U pacjenta przeprowadza się wówczas leczenie kanałowe, by zapobiec ekstrakcji, która psuje estetykę uśmiechu. Jakich objawów nie należy ignorować? Najważniejsze z nich:

  • trudny do złagodzenia lekami ból zęba,
  • nadwrażliwość przy spożywaniu gorących dań i zimnych napoi,
  • obrzęk tkanki wokół zęba,
  • ciemniejszy odcień szkliwa,
  • widoczny ubytek.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie kanałowe? Jest to złożony zabieg, co może u wielu osób wywoływać spore obawy, jednak podjęcie odpowiednich kroków pozwala na całkowite uratowanie zęba. Rokowania są pozytywne, a zmiany chorobowe cofają się w ciągu kilku miesięcy od leczenia. Ważne jest jednak wybranie profesjonalnego stomatologa, gdyż usunięcie zmian chorobowych, oczyszczenie i wypełnienie kanału wymagają dużej precyzji.

W wielu przypadkach zastosowanie plomby jest skuteczną metodą na przywrócenie uszkodzonej tkanki do odpowiedniego stanu. Poważniejsze zmiany wymagają natomiast leczenia kanałowego. Przy wyborze odpowiedniej metody warto zaufać stomatologowi.