Czym jest demiseksualizm?

Demiseksualizm to najnowsza orientacja na liście orientacji seksualnych. Charakteryzuje osoby, dla których seks nie jest możliwy bez uczuć. Aby doszło do zbliżenia, najpierw muszą pojawić się emocje. Sprawdź, jak przejawia się demiseksualizm i na czym dokładnie polega.

Czym jest demiseksualizm?

Demiseksualizm to brak odczuwania napięcia seksualnego na początku związku. Aby pociąg seksualny pojawił się, osoba demiseksualna musi najpierw poczuć pociąg emocjonalny do drugiej osoby i zbudować z nią satysfakcjonujący układ, na przykład spodoba się jej sposób bycia, cechy charakteru, temperament itp. Uroda, fizyczność oraz inne powierzchowne walory nie mają znaczenia. W takim związku, na pierwszym planie są emocje, a miłość fizyczna i związane z nią pożądanie, spadają na drugi plan.

Jak się przejawia demiseksualizm?

Osoba demiseksualna to po części aseksualista i osoba seksualna. Jednak od aseksualisty różni ją brak oziębłości. Brak ochoty na seks na początku związku wynika jedynie z potrzeby czasu na poczucie bliskości, dopiero po jej zbudowaniu może pojawić się pożądanie. Na wzbudzenie tego pożądania nie może wpłynąć partner demiseksualisty, to sam demiseksualista musi poczuć chęć zbliżenia fizycznego. Osoba demiseksualna może tworzyć związek demiseksualny z osobą tej samej płci, jak i płci przeciwnej, a także z biseksualistą, czy osobą transgenderyczną. Najważniejsze jest poczucie pociągu emocjonalnego. Relacja, w której jest zaufanie, przyjaźń, czy miłość na poziomie emocjonalnym,to dla demiseksualisty podłoże do przeniesienia związku na seksualny poziom.

Sprawę demiseksualności najlepiej wyjaśnia wypowiedź Meryl Williams dla Washington Post:” Lata temu czułam się winna tego, że doprowadzam do frustracji ludzi, z którymi spotykam się na randkach. Nie chciałam zmuszać się do tłumaczenia, dlaczego wciąż nie jestem gotowa na zbliżenia intymne. Zwykle przedkładałam inteligencję i poczucie humoru ponad atrakcyjność osoby, z którą się spotykałam. Jeśli facet na pierwszej randce nie powiedział niczego obraźliwego i był w stanie mnie rozśmieszyć, decydowałam się na kontynuację znajomości. Zdaję sobie sprawę z tego, że te pozytywne cechy charakteru niekoniecznie są gwarantem tego, że wywołają u mnie pociąg fizyczny. Po prostu muszę być cierpliwa i zobaczyć, co się stanie.”

Wgłębiają się w temat, trudno oprzeć się wrażeniu, że demiseksualizm to zjawisko, które wielu ludziom jest dobrze znane. Do tej pory ludzie demiseksualni musieli tłumaczyć się wartościami w życiu albo faktem, że czekają z seksem do czasu narodzenia się miłości, co niektórzy odbierali jako aseksualizm. W demiseksualności najważniejsza jest cierpliwość obu stron i zaufanie.