Jak sobie radzić z infekcjami pochwy?

Attractive Asian woman sitting on bed have a bladder pain.

Infekcje pochwy są najczęstszym powodem konsultacji kobiet z ginekologami. Równowagę w strefach intymnych mogą zakłócić bakterie, które prowadzą do infekcji bakteryjnej pochwy, jak również grzyby, w efekcie czego rozwijają się stany zapalne pochwy i sromu. Jak rozpoznać te choroby i jak radzić sobie z ich nawrotami? Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się więcej.

Bakteryjna i grzybicza infekcja pochwy – objawy

Objawy, które wskazują, że coś dzieje się w pochwie, są dość łatwe do rozpoznania. Zazwyczaj kobiety same zauważają, że mogło dojść do zakażenia. Początkowo jednak nie konsultują swoich obaw ani pierwszych objawów z lekarzem, tylko szukają alternatywnych metod leczenia infekcji pochwy. Domowe sposoby są jednak w tych przypadkach często nietrafione. Łatwo bowiem pomylić, czy mamy do czynienia z bakteryjnym czy grzybiczym zapalaniem. Ponadto leczenie domowymi specyfikami nie jest w stanie skutecznie usunąć infekcji pochwy i może doprowadzić do powstania poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego też wymaga zastosowania odpowiednich leków przepisanych przez lekarza.

Jak odróżnić infekcję pochwy bakteryjną od grzybiczej? Sprawdzamy:

Infekcja grzybicza pochwy i sromu – objawy to najczęściej:

  • świąd sromu,
  • pieczenie,
  • bolesność,
  • podrażnienia,
  • pęknięcia i otarcia naskórka spowodowane drapaniem,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • gęsta, biała wydzielina z grudkami.

Infekcja bakteryjna pochwy – objawy, które występują najczęściej to:

  • świąd,
  • gęsta wydzielina,
  • specyficzny (kojarzony z rybą) zapach.

Kobiety mylą często infekcje grzybicze i bakteryjne z podrażnieniami, alergią czy innymi schorzeniami. Natomiast prawidłowe rozpoznanie jest kluczowe dla skutecznego leczenia.

Co wywołuje infekcje pochwy? Najczęstsze czynniki ryzyka

Równowaga biologiczna pochwy występuje wtedy, kiedy panują w niej warunki nieodpowiednie do rozwoju grzybów i drożdży. Fizjologiczna mikroflora chroniąca pochwę zawiera bakterie Lactobacillus, które obniżają pH pochwy i nie dopuszczają co rozwoju bakterii beztlenowych.

Istnieją jednak sytuacje czy inne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej. Zaliczają się do nich m.in. stosowanie tamponów, krew menstruacyjna, nasienie, stosowanie antybiotyków. Większe ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej może być spowodowane paleniem papierosów, częstymi kontaktami seksualnymi z różnymi partnerami czy regularnym płukaniem pochwy. Do infekcji może dojść także w wyniku uszkodzenia komórek nabłonka pochwy spowodowanego urazem.

Ryzyko infekcji wywołanej przez grzyby zwiększa też nieodpowiednia higiena, stosowanie nieprzewiewnej bielizny, wczesna inicjacja seksualna, menopauza, dieta wysokotłuszczowa i stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych.

Co na infekcje pochwy? Jak leczyć zapalenie grzybicze i bakteryjne?

W trakcie badania lekarz dokładnie weryfikuje, z jaką infekcją ma do czynienia i wskazuje sposób terapii. Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy może obejmować stosowanie metronidazolu doustnie 2 razy na dobę przez 7 dni lub dopochwowo 1 razy dziennie przez 5 dni. Inną substancją czynną wykorzystywaną w leczeniu infekcji bakteryjnej jest chlorek dekwaliniowy, który charakteryzuje się dużą skutecznością kliniczną, bezpieczeństwem stosowania oraz niskim występowaniem działań niepożądanych. Ta substancja występuje w formie tabletek dopochwowych, które należy przyjmować raz dziennie przez 6 dni. Pamiętaj jednak, że dokładna terapia jest ustalana przez lekarza. Warto pamiętać, że leczenie doustne wiąże się z większą liczbą działań niepożądanych niż dopochwowe, dlatego nie obawiaj się tej drugiej metody, zwłaszcza że trwa ona krócej.

Aby wyleczyć infekcję grzybiczą, lekarz może zalecić dopochwowe stosowanie butokonazolu, klotrymazolu, mikonazolu czy tiokonazolu lub doustne przyjmowanie flukonazolu.

Nawracające infekcje pochwy – jak sobie z nimi radzić?

Zarówno w przypadku bakteryjnej, jak i grzybiczej infekcji pochwy po zakończeniu leczenia mogą pojawić się nawroty. W przypadku infekcji bakteryjnej nawroty pojawiają się u ponad 30% pacjentek w ciągu 3 miesięcy od zakończenia leczenia i u ponad 50% pacjentek przed upływem 12 miesięcy. Powrót infekcji grzybiczej jest nieco rzadszy – ok. 8% pacjentek zmaga się z nawrotową postacią tej choroby (4-8 przypadków infekcji rocznie).

Jeśli mierzysz się z częstymi nawrotami, musisz koniecznie udać się do lekarza i opisać swój problem. Nie wiesz, jak przygotować się do takiej rozmowy? Odwiedź portal o zdrowiu Zdrowa Ona. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące wizyty u lekarza. Ginekolog z pewnością wdroży leczenie podtrzymujące odpowiednimi środkami. W przypadku infekcji bakteryjnej może Ci także zlecić przyjmowanie probiotyków. Istnieją badania, które potwierdzają, że przyjmowanie odpowiednich szczepów bakterii może zmniejszyć ryzyko ponownej infekcji.

Źródła:

Miller M. Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia. Online: https://podyplomie.pl/ginekologia/17012,nawrotowe-zapalenie-sromu-i-pochwy-porady-dotyczace-leczenia. Dostęp: 17.11.2023.

Nawracające infekcje intymne jako poważny problem zdrowotny wśród kobiet. Online: https://mgr.farm/nauka/nawracajace-infekcje-intymne-jako-powazny-problem-zdrowotny-wsrod-kobiet/. Dostęp: 17.11.2023.

Dulska A., Drosdzol-Cop A., Fuchs A., Kałuska A., Bodziony J., Kubiak B. Metody leczenia zakażeń okolic intymnych o etiologii bakteryjnej i grzybiczej. Online: https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej. Dostęp: 17.11.2023.