Ile kosztują obrączki ślubne?

Często szukamy czegoś, co wyrazi naszą wzajemną miłość w nieszablonowy sposób. Niespodzianki, prezenty, wydarzenia to kreatywny sposób na okazanie uczucia. Podobnie ma się sytuacja z obrączkami ślubnymi i zaręczynowymi. Często nie wystarcza nam, wciąż piękne i robiące wrażenie, klasyczne złoto. Decydujemy się na obrączki ślubne, które będą unikalne, jedyne w swoim rodzaju i pasujące do naszej miłości i charakteru. Czasem wyraża się to w materiale, czasem w jego połączeniu z innym, a czasem w kształcie, kolorze czy grawerze. Wiele osób uważa, że taka unikalność musi dużo kosztować i nawet nie sprawdza wszystkich możliwość, a to niekoniecznie musi być prawda. Przyjrzyjmy się bliżej ile kosztują obrączki ślubne, które mogą pomóc Wam wyrazić siebie i Wasze uczucie!

Od czego zależy cena obrączek ślubnych?

Na cenę obrączki wpływa wiele czynników, niektóre prozaiczne inne bardziej skomplikowane:

  • rodzaj kruszcu – złoto, platyna czy tytan są cenniejsze niż srebro czy stal;
  • wysokość próby (czystość kruszcu) – wiele z użytych do produkcji minerałów ma swoją próbę, im wyższa próba tym cenniejszy materiał;
  • waga – ilość zużytego materiału rzutuje na finalną cenę obrączki, cięższa obrączka to więcej kruszcu;
  • grawerunek – ingerowanie i praca na gotowej obrączce także wpływa na wzrost finalnej ceny;
  • skomplikowanie wzoru i dodatkowe zdobienia – łączenie metali, skomplikowane wzory i dodatkowe wstawki czy zdobienia, to dodatki, które warto wziąć pod uwagę, bo mają wpływ na cenę;
  • kamienie szlachetne – ich jakość, czystość i wielkość to także ważny czynnik przy ustalaniu ceny gotowego produktu;
  • marka i renoma salonu jubilerskiego – salon jubilerski używający najlepszego gatunkowo kruszcu, najlepszej jakości kamieni i robiący wszystko ręcznie to pewność, że produkty wychodzące spod jego ręki są najlepszej jakości i unikatowe. Cena będzie inna niż w przypadku sieciówek, które masowo produkują identyczne obrączki.

Przykładowe ceny złotych obrączek

Złoto złotu nierówne i ceny w zależności od jego koloru będą się różnić. Żółte złoto to tradycyjny materiał na obrączkę, który często jest przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie, a w pracowni jubilerskiej przetapiany i używany ponownie. Białe złoto z racji na podobny odcień jest dobrym wyborem dla tych, którzy gustują w srebrnej biżuterii. Różowe złoto coraz częściej używane jest do produkcji obrączek, chociaż zdarza się też, że znajduje swoje miejsce w momencie połączenia różnych kolorów złota. Powstaje z połączenia żółtego złota i np. miedzi dzięki czemu ma cieplejszą i ciekawszą barwę.

Koszt obrączek z białego złota

Przy obrączkach z białego złota cena będzie się wahać w granicach 1200-2600 złotych. Ten przedział jest tak szeroki ze względu na jakość użytego materiału (ilość złota w białym złocie) i skomplikowanie wzoru. Najdroższe będą te wyroby, w których kruszec jest wysokiej jakości, a wzór skomplikowany i czasochłonny. Dodatkowo cena może być wyższa jeśli zdecydujemy się na obrączki z grawerem.

Obrączki z żółtego złota

Tradycyjne obrączki złote to wydatek rzędu od 700 do 1700 złotych i warto zdecydować się na nie w momencie, gdy cenimy sobie klasykę i ze złotem nam do twarzy. Cena różni się w zależności od jakości złota, rozmiaru obrączki i pracy włożonej przez jubilera. Jeśli zażyczymy sobie wprawienia kamienia cena może znacząco wzrosnąć.

Srebrne obrączki ślubne – przykładowe ceny

Obrączki srebrne to najtańsze obrączki, które możemy dostać. Ich koszt zaczyna się już nawet od 250 złotych. W dużej mierze zależny jest od jakości srebra użytego do ich produkcji. Przed wyborem obrączek srebrnych warto wziąć pod uwagę, że łatwo się rysują, także w przypadku zdobień łatwo o ich uszkodzenie lub zarysowanie.

Koszt obrączek tytanowych

Obrączki tytanowe to zdobywająca na popularności biżuteria, gdzie ceny zaczynają się w podobnym przedziale cenowym jak droższe srebro (ok. 600 złotych), ale najdroższe, z najwyższej jakości materiałów, mogą przekraczać cenę 2000 złotych. Warto podkreślić, że obrączki wykonane z tytanu są hipoalergiczne i bardzo trwałe, a przedział cenowy może zależeć w dużej mierze od czystości kruszcu.

Obrączki karbonowe – tyle trzeba na nie wydać

Sklepy jubilerskie nie pozostają z tyłu i cały czas się rozwijają. Doskonałym tego przykładem są obrączki karbonowe. Nowoczesne materiały, użyte technologie i piękno wykonania. Karbon najpiękniej jednak nie wygląda sam tylko jako mieszanina karbonu i platyny, złota lub srebra. Trzeba jednak liczyć, że w takim wypadku jest to wydatek rzędu minimum 3500 złotych. Sam karbon zaklęty w obrączce to cena w okolicach 1300-1700 złotych.

Ile kosztują obrączki z kamieniami szlachetnymi?

Rynek kamieni szlachetnych jest skomplikowany i zasługuje na cały artykuł na ten temat. Składa się na niego wiele czynników, rodzaj kamienia, kraj pochodzenia, czystość, szlif, barwa, przejrzystość i wiele innych. Jeśli marzy się Wam wstawić w Wasze obrączki kamień szlachetny np. brylant lub rubin, warto uprzednio sprawdzić jaki konkretnie kamień Was interesuje i od czego może zależeć jego cena. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której ktoś korzystając z Waszej nieświadomości zawyża cenę.

Kto płaci za obrączki?

W dawnych czasach przyjęło się, że komplet obrączek, które przyszli małżonkowie wybrali, kupuje pan młody niezależnie jaka byłaby ich cena. To jego zadaniem było uregulowanie należności i wzięcie odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo, aż zostaną użyte w dniu ślubu. Dziś sprawa ma się zupełnie inaczej i wiele par decyduje się na podział kosztów. W ten sposób stara tradycja odchodzi w zapomnienie, a młodzi traktują obrączki ślubne jako biżuterię, która ich łączy.

Podsumowanie

Na ostateczne ceny obrączek ślubnych wpływa wiele różnych kwestii. Od rodzaju kruszcu, po wielkość obrączek, grawer i ilość ewentualnych zdobień. Warto więc dobrze sobie przemyśleć co będzie zdobić Wasze dłonie do końca życia i zastanowić się nad wszystkimi czynnikami. Jeśli zaś szukacie unikalnej, ręcznie robionej biżuterii spersonalizowanej pod Wasz gust i wymagania, nie możecie odpuścić sobie wizyty na stronie lub w salonie Mokave. Najwyższej jakości materiały, kunszt, indywidualne podejście do klienta i uczciwość to czynniki, które sprawią, że nie pożałujecie tej decyzji wybierając nie tylko klasyczne złote obrączki ślubne ale także nowoczesne obrączki ze stali szlachetnej czy inne ozdoby z czystego kruszcu.