Dowiedz się jak pozbyć się odparzenia pieluszkowego u niemowlaka

Skóra niemowląt nie posiada jeszcze w pełni wykształconej bariery ochronnej. Wobec tego, jest ona znacznie bardziej narażona na wszelkiego typu schorzenia i zmiany zapalne, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Większość rodziców przekonuje się o tym już w okresie pieluszkowym dziecka. Czym więc jest odparzenie pieluszkowe u niemowlaka i jak można je leczyć?

Odparzenie pieluszkowe u niemowlaka – czym jest ta dolegliwość?

Odparzenie pieluszkowe u niemowlaka – jak sama nazwa wskazuje – ma związek z pieluchą, która w trakcie noszenia, staje się idealnym siedliskiem do rozwoju wszelakich bakterii oraz innych patogenów. Dolegliwość ta najczęściej przytrafia się dzieciom do trzeciego roku życia, kiedy to ich skóra jest jeszcze wyjątkowo delikatna i podatna na wszystkie, niekorzystne czynniki zewnętrzne. Pieluszka, ze względu na swoją konstrukcję, ogranicza dostęp świeżego powietrza i jego cyrkulację w obrębie skóry. Dochodzi do tego mocz i kał, które jak wiadomo kreują kwaśne środowisko, sprzyjające zapaleniu skóry. Odparzenie pieluszkowe powoduje u dziecka ból i dyskomfort, na które najczęściej reaguje ono płaczem oraz marudzeniem.

Co sprzyja powstawaniu odparzenia pieluszkowego u niemowlaka?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, odparzenie pieluszkowe u niemowlaka powstaje głównie na skutek długotrwałego kontaktu skóry z pieluszką, a także moczem i kałem. Jednocześnie przyczynami odparzenia pieluszkowego może być znacznie więcej czynników. Wśród nich można wymienić chociażby:

  • zbyt rzadkie zmienianie pieluszki i niewłaściwe dbanie o higienę u najmłodszych;
  • korzystanie z niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowlaka;
  • nadmierne użytkowanie zasypek wysuszających skórę dziecka – niekiedy to właśnie za ich pośrednictwem zwiększa się podatność na rozwój stanów zapalnych;
  • zbyt wysokie temperatury i nadmierna potliwość u dziecka;
  • biegunka;
  • wrodzone skłonności dziecka do alergii.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną odparzenia pieluchowego, rodzice powinni reagować szybko i zdecydowanie.

Jak rozpoznać odparzenie pieluszkowe u niemowlaka?

Rodzice nie powinni mieć większego problemu z tym, by rozpoznać odparzenie pieluszkowe u niemowlaka. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się skórze dziecka, a także obserwować jego zachowanie. Niemowlę odczuwa ból, a co za tym idzie staje się płaczliwe i grymaśne. Do innych, typowych objawów odparzenia pieluszkowego można zaliczyć:

  • nieznaczne podwyższenie temperatury ciała;
  • pojawienie się opuchlizny w miejscu, w którym skóra jest objęta zmianami zapalnymi;
  • na skórze dziecka mogą pojawić się niewielkie pęcherzyki z płynem surowiczym;
  • skora w miejscu odparzenia pieluszkowego może zacząć się łuszczyć.

Oczywiście jeśli w porę nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, wówczas stan zapalny może się pogłębiać, a także rozprzestrzeniać na inne obszary.

Jak można leczyć odparzenie pieluszkowe u dziecka?

Odparzenie pieluszkowe u dziecka może być leczone w warunkach domowych, ale tylko pod warunkiem, że jest ono świeże i rodzice zaopatrzą się w niezbędne środki. Przede wszystkim, miejsce objęte stanem zapalnym należy regularnie traktować specjalistycznymi preparatami jak np. Sudocrem. Jest to wyjątkowo skuteczny środek o działaniu kojącym i przeciwzapalnym. Jest to środek przeznaczony do pielęgnacji skóry niemowląt nawet od pierwszych dni życia. Szybko natłuści on miejsce zmienione chorobowo, a także pobudzi wierzchnią warstwę naskórka do intensywnego procesu regeneracyjnego. Warto także zadbać o to, by odparzenie pieluszkowe było sterylne i nie narażać tego miejsca na nadkażenie. Podczas kąpieli dziecka, również można korzystać z natłuszczających i pielęgnujących środków do kąpieli, które przyspieszą gojenie się ran. W przypadku, kiedy odparzenie pieluszkowe przeszło w kolejne stadium, wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem oraz wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Jak zapobiegać odparzeniu pieluszkowemu u niemowlaka?

Odparzenie pieluszkowe pojawia się w momencie, kiedy na skórę dziecka oddziałują niekorzystne czynniki. Wśród nich wymienia się np. nadmierną wilgoć, kontakt z kałem i moczem, a także brak cyrkulacji powietrza. Wobec tego, warto zwracać uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są pieluszki, a także na to, by regularnie je zmieniać i dbać o higienę skóry dziecka. Dobrą praktyką jest także pozostawianie dziecka bez pieluchy w sytuacji, kiedy faktycznie jest to możliwe. Swobodny dostęp powietrza znacznie redukuje ryzyko wystąpienia bolesnych zmian zapalnych.

źródła: