Czym kierować się przy wyborze zasłon?

Planując wystrój pomieszczeń, warto rozważyć również kwestię wyboru idealnie pasujących zasłon. Dekoracja ta bowiem jest w stanie znacząco podkreślić estetykę pokoju i dodać mu uroku. Oprócz tego pełni również czysto praktyczne funkcje. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich zasłon?

Dlaczego warto zdecydować się na zasłony?

Posiadanie zasłon wiąże się z wieloma zaletami. Pierwszą z nich jest ochrony przed promieniami słonecznymi, co jest istotne zwłaszcza latem. Wszak w związku z tym, do środka przedostaje się mniej ciepła i pomieszczenie nie staje się tak nagrzane. Co więcej, taka tkanina dekoracyjna zapewnia odpowiedni poziom zaciemnienia w sypialni, co pomaga osobom, które mają problemy z zasypianiem. Dodatkowo, okazuje się, że większość zasłon jest w stanie blokować również hałas z zewnątrz. 

Osoby mieszkające na parterze w bloku wybierają zasłony także dlatego, że dzięki nim mogą zasłonić wnętrze przed oczami przechodniów i stworzyć w mieszkaniu pożądaną atmosferę prywatności. 

Zasłony: Jak wybrać właściwe?

Aby skutecznieodświeżyć wystrój okien z pomocą nowych zasłon, warto przed zakupem rozważyć kilka kwestii. Najważniejsza jest kolorystyka oraz wzór tkaniny, które powinny odpowiadać wystrojowi mieszkania. Jednakże oprócz tego liczy się też rodzaj materiału, z którego wykonano dane zasłony. Wyróżniamy takie materiały, jak m.in.:

  • welur – idealny do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim;
  • tafta – nietuzinkowa, lecz ciężka tkanina, która charakteryzuje się sztywną powierzchnią doskonale odbijającą promienie słoneczne;
  • bawełna – jest wysoce odporna na osadzanie się kurzu oraz roztoczy;
  • len – nadaje pomieszczeniu naturalnego wyglądu, wspaniale pasuje do stylu rustykalnego czy industrialnego;
  • żakard – wykonane z niego zasłony są trwałe i posiadają mocne sploty.

Warto też zwrócić uwagę na typ zasłon i wybrać go w zależności od preferowanego zastosowania tkaniny. Jeżeli mają pełnić wyłącznie funkcję estetyczną i cieszyć oko, najlepiej zdecydować się na lekkie zasłony, które na ogół są nieco przezroczyste. Z kolei osoby, które chcą się odgrodzić od hałasu oraz światła słonecznego, powinny zdecydować się na specjalne zasłony zaciemniające. 

Choć mogłoby się wydawać, że zasłony są tylko niewiele znaczącym dodatkiem do wystroju, w rzeczywistości to dzięki nim można wytworzyć w mieszkaniu wyjątkową atmosferę. Prócz tego posiadają wiele dodatkowych zalet. Dlatego też kluczowy jest wybór zgodnych z indywidualnymi gustami tkanin. Należy jednak pamiętać, by dobierać je także pod kątem dopasowania do stylu wnętrzarskiego.