Czy warto za ubrania dzieci zapłacić więcej? Czy drożej znaczy lepiej?

Ubrania dziecięce to te rzeczy na których można oszczędzać. W końcu nie brakuje sklepów typu second hand, a trend dawania drugiego życia odzieży jest silny. Jednak ubrania ubraniom nierówne i często lepiej kupić nowe ze względu na to, że nie są znoszone. Tutaj pojawia się pytanie: czy warto za ubrania dziecięce zapłacić więcej? Czy drożej znaczy lepiej?

Spodnie zimowe dla dzieci i kurtki zimowe – na nich nie możesz oszczędzać

Bez wątpienia zimowe rzeczy powinny zapewniać komfort cieplny, a membrana powinna przetrwać jak najdłużej. W niskiej jakości odzieży niestety często już po kilku praniach ubrania tracą właściwości ochronne, o ile w ogóle są nieprzemakalne. Właśnie jakość materiału często odróżnia rzeczy droższe od tych tańszych. Gdy wybieracie spodnie zimowe dla dzieci zwracacie uwagę nie tylko na rozmiar, ale i wygodę noszenia. Praktyczne szelki czy ściągacza przy kostkach to rozwiązania, które są przydatne. Kurtki zimowe, za które trzeba zapłacić więcej bardzo często mają lepszej jakości wypełnienie, które nie traci swoich właściwości. Kurtka puchowa pozostaje puchową nawet po praniu. Do tego materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, zatem takiej kurtki nie trzeba często prać. Spodnie narciarskie dla dzieci powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia. Tanie produkty nie przechodzą testów wytrzymałościowych, a te droższe są sprawdzane pod każdym względem.

T-shirty wybieraj tylko z najlepszego gatunku bawełny

Nieodłączną częścią dziecięcej garderoby są t-shirty. Czy w ich przypadku można zaoszczędzić? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by kupić je z drugiej ręki, jednak trzeba mieć pewność, że ubranie nie jest znoszone, bo w przeciwnym razie po jednym użyciu lub kilku użyciach będzie się nadawało na szmatę. Zatem należy wybierać t-shirty z wysokiej jakości bawełny, najlepiej organicznej. Oczywiście powinny mieć certyfikat Oeko-Tex 100, który jest gwarantem, że odzież nie uczula wrażliwej skóry.

Droższe buty często są lepiej dopasowane do dziecięcej stopy

Na pewno nie można oszczędzać na butach. Tanie modele często nie przechodzą żadnych testów i nie są przygotowywane w porozumieniu z Towarzystwem Ortopedycznym. Ważne, by jednak obuwie posiadało rekomendację ortopedów i posiadało wkładkę dostosowaną do budowy anatomicznej stopy dziecka. Jeżeli dziecko ma odpowiednio dobrane obuwie w wieku wczesnodziecięcym, to nie boryka się z płaskostopiem. Uczy się chodzić w sposób prawidłowy, nie koślawi przy tym stóp. Buty powinny mieć zawsze antypoślizgową podeszwę, ale istotne znaczenie ma także to, by były wykonane z nietoksycznych materiałów. Kupując droższe obuwie, często zyskujesz taką gwarancję.

Czym mogą różnić się droższe ubrania od tanich? Zwróć uwagę na te elementy

Na pewno tanie ubrania nie są wykonane tak starannie jak te, za które trzeba zapłacić więcej. W końcu zarówno renoma marki, jak i cena zobowiązuje do trzymania się wysokich standardów. Nie ma zatem mowy o krzywych szwach czy prujących się szwach. Do wykonania ubrań wykorzystywane są tylko najwyższej jakości materiały pierwszego gatunku. Jeżeli są to materiały naturalne, to pochodzą one z upraw ekologicznych bawełny czy lnu. Istotne znaczenie mają również szczegóły. W przypadku tanich ubrań nie uświadczy się np. odblasków, które nie raz decydują o ludzkim życiu. W końcu widoczność na drodze jesienią i zimą nie raz jest ograniczona, a odblaski gwarantują, że dzieci są widoczne dla kierowców gdy poruszają się np. poboczem, tam gdzie nie ma chodnika. Ubrania dziecięce, które są droższe wyposażone są także w dodatkowe kieszenie, które zwiększają komfort noszenia kurtek czy spodni, a jednocześnie są dobrze wykonane. W ubraniach tanich często mamy do czynienia z nieużytecznymi atrapami. Firmy, które stawiają na jakość zwracają uwagę też na kwestię toksyczności materiałów. Są one farbowane czy produkowane w sposób bezpieczny i nie wydzielają szkodliwych związków. W przypadku taniej odzieży nie ma żadnej gwarancji, że nie jest toksyczna.

Wybór droższej odzieży jest uzasadniona z wielu powodów. Co więcej czasem można znaleźć taką odzież z drugiej ręki i wtedy można ją zakupić taniej i na pewno nawet gdy była noszona przez jakiś czas jest wyższej jakości niż tania odzież używana. Odzież markową można pozostawić też dla młodszego rodzeństwa dziecka i wtedy również daje jej się drugie życie.