Angielski dla zerówek – jak wesprzeć dziecko?

Czy Twoje dziecko uczy się angielskiego w przedszkolu? A może jest już w zerówce i szykuje się do pójścia do szkoły? Ten moment może być bardzo istotny! W przedszkolu wszystko było oparte na zabawie i grach, ale szkoła to już prawdziwe wyzwanie! Jak przygotować do tego dziecko? Jeśli chodzi o angielski – to mamy kilka propozycji! 

Aby angielski dla zerówek miał sens, potrzeba dobrego nauczyciela, który umie i lubi pracować z dziećmi. O wiele prościej nauczać dorosłych czy młodzież. Listy słówek do opanowania, zasady gramatyki, słuchanie ze zrozumieniem, czytanie, pisanie – to wszystko jest wyjątkowo ważne, jednak nie za bardzo sprawdzi się dla sześciolatków. 

Na szczęście jest kilka sposobów na to, by wesprzeć dziecko w nauce. Także tak małe, jak sześciolatek! Angielski dla zerówek jest możliwy także poza szkołą! 

Domowe sposoby na angielski dla zerówek

Warto pamiętać, że języka uczymy się najlepiej, jeśli mamy z nim stały kontakt. Dlatego bardzo skuteczną metodą będzie wplecenie angielskiego do naszej codzienności. Część z tych sposobów jest odpowiednia dla rodziców, którzy sami znają i mówią w tym języku. Ale nie martw się – nawet jeżeli nie jesteś w stanie rozmawiać z dzieckiem w języku obcym, wciąż możesz go wesprzeć.

Zacznijmy jednak od sytuacji, gdy przynajmniej jeden rodzic zna angielski. Angielski dla zerówek w wykonaniu rodzica może wyglądać następująco:

  • Graj z dzieckiem w gry po angielsku. Mogą to być kalambury, czy zabawa w “Co widzi moje oko” (idealne do ćwiczenia słownictwa związanego z kolorami, wyposażeniem domu czy zwierzętami!). Możesz także kupić grę planszową czy na konsolę, która będzie w języku angielskim. 
  • Angielski dla zerówek możesz także wspierać, organizując językowe dni. Ustalcie, że w danym dniu tygodnia staracie się mówić jak najwięcej po angielsku. Jeżeli będziecie robić to regularnie, to nawet, gdy dziecko na początku nie zrozumie np. prostych poleceń (“umyj zęby”, “ubierz buty”) czy zdań, to po pewnym czasie zrozumie, o co chodzi i zapamięta dane sformułowania. Możecie ograniczyć się do językowych kolacji czy śniadań. Pamiętaj, aby nie zmuszać do niczego dziecka.
  • Zachęcaj dziecko do wzięcia udziału w rozmowie odbywanej po angielsku. Idealną sytuacją będzie wspólny wyjazd na zagraniczny wyjazd. Zaproponuj dziecku, aby poprosiło kelnera o deser lub dokonało transakcji w sklepie. Wielu dorosłych z pewnością zareaguje szerokim uśmiechem, więc dziecko poczuje się docenione. 

Nawet jeżeli nie mówisz po angielsku, to wciąż możesz wspierać angielski dla zerówek swojego dziecka. Co możesz zrobić?

  • Zachęcaj dziecko do oglądania bajek po angielsku lub z angielskimi napisami. 
  • Śpiewaj razem z dzieckiem angielskie piosenki. Możecie nie rozumieć tekstu, ale będziecie trenować akcent i przyzwyczajać się do brzmienia języka.
  • Poproś przyjaciół lub członków rodziny, którzy mówią po angielsku, by porozmawiali z Twoim maluchem od czasu do czasu. Możecie zorganizować wokół takich konwersacji gry i zabawy, aby dziecko chętniej brało w nich udział. 

Angielski dla zerówek jako dodatkowe lekcje

Poza domowymi sposobami warto także zastanowić się, czy nie chcemy, aby angielski dla zerówek był prowadzony także przez wykwalifikowanego nauczyciela. W szkole Novakid uczą native speakerzy, którzy potrafią genialnie porozumieć się z małymi dziećmi. Naukę rozpoczynają tam już czterolatki! Ponieważ oferują darmową lekcję próbną, możesz przetestować ich metody, zanim wykupisz abonament. 

Dodatkowe lekcje angielskiego dla zerówek to dobry pomysł – dziecko rozwinie się szybciej, przełamie barierę językową, pozna nowe słówka i zacznie swobodnie rozmawiać.