Przygotowania do chrztu świętego

Chrzest święty dziecka to wyjątkowa chwila dla całej rodziny. Jest to wielka radość dla wszystkich, ale i ogromny stres dla rodziców. W poniższym artykule podpowiemy, od czego zacząć przygotowania, kiedy je zacząć i na co zwrócić uwagę, by o niczym nie zapomnieć.

Kiedy chrzcimy dziecko?

Zgodnie z wiarą katolicką dziecko powinno być ochrzczone w pierwszych miesiącach życia, a nawet tygodniach. Jest to również bardzo praktyczne wyjście, ponieważ dziecko będzie na tyle malutkie, że prześpi większość uroczystości. W szpitalach, gdy życie dziecka jest zagrożone, chrztu może dokonać lekarz lub pielęgniarka na oddziale. Czasem zdarza się sytuacja, że rodzic nie chce podejmować decyzji za dziecko. Wówczas chrztu udziela się w wieku młodzieńczym, gdy dziecko taką decyzję podejmie. Jak więc widzimy, termin chrztu nie jest jasno określony. Popularnymi datami chrztu jest Boże Narodzenie oraz święta Wielkanocne. Pamiętajmy, że jeśli wybieramy popularne terminy chrztu, to musimy odpowiednio wcześnie się zgłosić do kancelarii parafialnej, aby dokonać odpowiednich formalności. Nie śpieszmy się jednak z wybieraniem terminu, zwłaszcza gdy dziecko jeszcze się nie urodziło. Lepiej chwilę poczekać, aż mama z dzieckiem wrócą do domu ze szpitala.

Dokumenty i formalności

Planując tę pierwszą uroczystość naszego dziecka, w pierwszej kolejności musimy odwiedzić kancelarię parafialną, w której będzie udzielany chrzest. Dokumenty, jakich potrzebujemy do tej uroczystości to akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców, zaświadczenia rodziców chrzestnych z ich parafii, a czasem też potwierdzenie o ich spowiedzi. Niektóre parafie planują z góry na cały rok terminy chrztów, stąd też lepiej wcześniej się zorientować w tym temacie, by termin nie minął nam się z wynajętą salą, fotografem i resztą przygotowań. Czasem może się zdarzyć, że parafia dodatkowo wymaga uczestnictwa w naukach przed sakramentem, w których biorą udział rodzice malucha oraz rodzice chrzestni. Opłata za chrzest zazwyczaj jest co łaska i oscyluje w kwotach między 100 zł a 250 zł.

baptism baby. cute little head of a girl under holy water at christening ceremony with priest in church of a girl under holy water at christening ceremony with priest in church and bible

Wybór rodziców chrzestnych

Warto wcześniej zastanowić się nad wyborem rodziców chrzestnych, bowiem nie każda osoba, która nam wydaje się w tej roli idealna, zgodnie z naukami kościoła, będzie się na nią nadawała. Chrzestny musi być osobą wierzącą, musi mieć przyjęty sakrament bierzmowania. Przede wszystkim nie może żyć w nieformalnym związku.

Jakie ubranko?

Ubranka do chrztu dla malucha w tym szczególnym dniu powinny być uroczyste, eleganckie i odświętne. W sklepie Balumi znajdziesz szeroką ofertę pięknych ubranek zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców. Dla dziewczynki oprócz sukienki, białych rajstopek i eleganckich bucików dobierzesz równie eleganckie bolerko. Na główkach małych księżniczek królują nie tylko czapeczki, ale i piękne, koronkowe opaski. Chłopcy w eleganckich garniturach i koszulach skrojonych na miarę wyglądają niczym kawalerowie. Szeroki wybór asortymentu sprawia, że nasz maluch może wyglądać jak gwiazda.