Trzmiele wykorzystywane są w ogrodnictwie jako naturalni zapylacze. Z natury są mniej agresywne niż pszczoły czy osy, jednak w zamkniętej przestrzeni poziom ich agresji zwiększa się. Dlatego na ugryzienie trzmiela narażeni są najbardziej pracownicy szklarni, okoliczni mieszkańcy oraz każdy, kto wybierze się na spacer na zakwieconą łąkę.
Ugryzienie trzmiela – objawy
Ugryzienie trzmiela wywołuje dotkliwy ból, w miejscu ukłucia pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie oraz świąd. Objawy mogą utrzymywać się do kilku dni, a obszar występowania dolegliwości może się powiększyć. Jeśli nie pojawiła się reakcja alergiczna, miejsce ugryzienia wystarczy chłodzić oraz smarować maścią łagodzącą świąd. Z dostępnych leków można skorzystać z aspiryny czy ibuprofenu, które działają przeciwzapalnie.
Ugryzienie trzmiela – co robić w przypadku alergii
U niektórych osób ugryzienie trzmiela może wywołać reakcję alergiczną. Wyróżnia się 4 typy reakcji według stopnia nasilenia:
- Typ 1: świąd, zaczerwienienie i opuchlizna całego ciała.
- Typ 2: dolegliwości typu 1 + dolegliwości pokarmowe (np. wymioty i biegunka).
- Typ 3: dolegliwości typu 1 i/lub 2 + problemy z oddychaniem i/lub duszności.
- Typ 4: dolegliwości typu 1 i/lub 2 i/lub 3 + kołatanie serca, śmierć i wstrząs anafilaktyczny (z zawrotami głowy, silnymi potami i zimnymi dreszczami).
W przypadku typu 1 i 2 należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i zastosować się do jego wskazań. W przypadku typu 3 i 4 należy natychmiast zadzwonić po karetkę.
Ugryzienie trzmiela – profilaktyka
- Trzmiele są wrażliwe na zapachy i mogą reagować na nie agresywnie dlatego unikaj intensywnych substancji zapachowych, jak perfumy, woda kolońska czy alkohol.
- Na trzmiele działają kolory, szczególnie niebieski, dlatego lepiej unikać ubrań w tym kolorze.
- Noszenie odzieży ochronnej.
- Nie dotykanie uli.
- W kontakcie z trzmielem, należy zachować spokój. Nie należy go uderzać ani chwytać. W większości przypadków trzmiel zostawi Cię w spokoju.