Ubranka dla psa – chroń pupila w chłodne dni

Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie o to, czy ubranka dla psa to fanaberia, czy też konieczność. Czy ubranka dla psa w ogóle mają sens? Jakie są ich zalety, a jakie wady? Przyjrzyjmy się temu, co mówią na ten temat weterynarze i eksperci.

1. Ubranka dla psa: tak czy nie? Które psy potrzebują ubranek?

2. Jak wybrać odpowiednie ubranka dla psa?

3. Jak przyzwyczaić psa do tego, by nosił ubranie?

Bardzo często właściciele czworonogów przebierają psy w zabawne stroje, a potem robią im zdjęcia i wrzucają je do mediów społecznościowych. Ale o ile pies przebrany za jednorożca czy księżniczkę dla niektórych może być zabawny i słodki, o tyle nasz pupil – gdyby tylko potrafił mówić, z pewnością nie podzielałby entuzjazmu właściciela w takim przypadku. Warto to wziąć pod uwagę i pamiętać, żeby przez takie zachowania nie generalizować całej branży ubrań dla psów.

1. Ubranka dla psa: tak czy nie? Które psy potrzebują ubranek?

Psy od tysięcy lat musiały sobie radzić w różnych warunkach atmosferycznych. Stąd też przekonanie wielu właścicieli psów, którzy uważają, że ubranka dla psa to jedynie fanaberia. Ale czy na pewno?

Pamiętajmy, że bardzo często wprowadzamy do naszego klimatu rasy, które nie są przystosowane do polskiej jesieni lub zimy (nie chodzi jedynie o rasy miniaturowe). W takich przypadkach ubranko nie jest tylko modnym i zbędnym dodatkiem, ale kwestią związaną z dbaniem o zdrowie naszego pupila. Ubranka sprawdzą się nie tylko w przypadku kilku wyjątkowych ras psów, ale i wśród psów o krótkiej sierści bez podszerstka, które zwyczajnie marzną, gdy temperatura spada poniżej zera.

Ubranka wskazane są też dla psiaków o smukłej budowie ciała, a także psów starszych i chorych.

2. Jak wybrać odpowiednie ubranka dla psa?

Na rynku znajdziemy ubranka dla psów, które mają chronić przed zimnem i wilgocią. Warto również pomyśleć o ubrankach z elementami odblaskowymi, by skutecznie chronić psa podczas wieczornych spacerów. Taką odzież można zakupić w wielu internetowych sklepach, np. tutaj: https://hubun.pl/35-ubranka-dla-psa. Wybierając ubranko, pamiętaj przede wszystkim o tym, by wykonane było z odpornego na zniszczenia materiału. Powinien być on wodoodporny, a jednocześnie także komfortowy w noszeniu. Inaczej pupil z pewnością nie będzie zachwycony ubieraniem się przed spacerem.

By ubranie było wygodne, istotny jest nie tylko materiał, ale i to, czy prawidłowo dobierzemy rozmiar. A zatem długości tułowia, obwodu szyi oraz obwodu klatki piersiowej. Gdy będziesz dokonywać pomiaru, piesek powinien być w pozycji stojącej.

3. Jak przyzwyczaić psa do tego, by nosił ubranie?

No dobrze – mamy już piękne ubranko, w którym psiak może zadawać szyku w całej dzielnicy. Tyle że on jakoś nie bardzo kwapi się do tego, by zakładać wybrane przez nas ciuszki. A gdy już mu je założymy, odmawia wyjścia na spacer. Jak to zmienić? Czy w ogóle można jakoś przekonać naszego czworonożnego pupila, żeby nosił kupione przez nas ubranko?

Jeśli odpowiednio dopasujesz rozmiar ubrania, wybierzesz komfortowy materiał, a przede wszystkim będziesz się kierować potrzebami psa, a nie własnym gustem czy zachcianką, z pewnością zwierzę łatwiej będzie przekonać do założenia ubranka. Należy również, czy wybrane przez ciebie ubranko nie ma metalowych elementów, które mogą nawet ranić skórę psa. Wybierz kolor, który nie będzie drażnił twojego pupila i pamiętaj, by dać pupilowi czas. Nic na siłę. Niech przekonuje się do noszenia ubranka krok po kroku.

Przygotuj sobie smakołyki i stopniowo zachęcaj psa, by przełożył głowę przez ubranko.