Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny, objawy i sposoby diagnozowania

Obraz autorstwa Freepik

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyczy kobiet w różnym przedziale wiekowym. Znacząco pogarsza komfort życia, utrudniając wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego. Jakie przyczyny może mieć nietrzymanie moczu i w jaki sposób je leczyć?

Nietrzymanie moczu – rodzaje 

Nietrzymanie moczu nie jest pojęciem jednorodnym – Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji wyróżnia aż 4 rodzaje tego schorzenia. Kobiet może dotyczyć nietrzymanie moczu:

  • wysiłkowe – pojawia się, gdy w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie, na przykład w czasie kaszlu, kichnięcia czy nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • z parcia – mimowolne popuszczanie pojawiające się pod wpływem silnego parcia,
  • mieszane – diagnozuje się, gdy występują objawy wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nietrzymania moczu z parcia.

Czwarta kategoria to nietrzymanie moczu z przepełnienia, jednak w przeważającej mierze jest ono diagnozowane u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne, jednak bardzo często przypadłość ta dotyka kobiety w ciąży, po porodzie oraz w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym. Wtedy też można mówić o szerokich zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, które mają wpływ także na układ moczowy i obniżenie struktur podtrzymujących miednicę. Przyczyną schorzenia mogą być:

  • infekcja układu moczowego,
  • częste zaparcia,
  • przyjmowanie niektórych leków, przede wszystkim diuretycznych,
  • obciążenie mięśni dna miednicy,
  • otyłość.

W jaki sposób objawia się nietrzymanie moczu?

Podstawowym objawem nietrzymania moczu jest mimowolny wyciek, który na początek zwykle ma miejsce w godzinach nocnych, podczas snu bądź w czasie wysiłku. Z czasem popuszczanie może przydarzać się częściej. Stanowi ono wspólny mianownik, bez względu na przyczynę przypadłości. Pozostałe objawy zwykle pomagają ustalić, czym spowodowane jest nietrzymanie moczu. W przypadku infekcji oddawaniu moczu może towarzyszyć ból, świąd czy pieczenie. Tymczasem pojawiające się symptomy menopauzy mogą być dla lekarza informacją, że nietrzymanie moczu ma podłoże hormonalne. 

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie nietrzymania moczu uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny problemu. Konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii (przy infekcji bakteryjnej) bądź terapii hormonalnej (jeśli przyczyną są zmiany hormonalne). Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, a następnie zleca przeprowadzenie podstawowych badań. Terapia nietrzymania moczu często opiera się na ćwiczeniu mięśni Kegla oraz dbaniu o higienę w toalecie. Mowa tutaj o bezstresowym, powolnym oddawaniu moczu, bez zbędnego parcia. Istotna jest także odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Pomocna okazuje się aktywność fizyczna, jednak nie warto nadmiernie obciążać przy tym organizmu – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża dawka ruchu stanowią czynnik ryzyka nietrzymania moczu. 

Nietrzymanie moczu a poprawa komfortu życia

Nietrzymanie moczu powoduje dyskomfort, przez który osoba dotknięta tym schorzeniem unika kontaktów towarzyskich, a wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego może sprawiać jej niemały kłopot. Przykry zapach i uczucie wilgoci to przykre skutki tej przypadłości, z którymi należy walczyć. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie dobrej jakości wkładek higienicznych, pochłaniających woń moczu oraz absorbujących wilgoć. Do higieny intymnej warto stosować specjalistyczne preparaty dostępne w aptece. Problemem okazuje się również odparzona skóra w okolicy krocza, wywołująca dolegliwości bólowe. Warto sięgnąć po wyrób medyczny Sudocrem, który nie tylko zmniejsza ryzyko podrażnień, lecz również wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Krem Sudocrem zastosowanie znajduje właśnie w leczeniu odparzeń, lecz można też sięgnąć po niego, działając profilaktycznie. 

Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim poradzić?

Kobiety, u których występuje nietrzymanie moczu, powinny zgłosić się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Ustali on przyczynę problemu i w razie konieczności skieruje na dalszą diagnostykę. Samodzielnie warto natomiast zadbać o higienę okolic intymnych, stosując odpowiednie produkty i wyroby lecznicze. Nietrzymania moczu nie należy bagatelizować, gdyż znacząco pogarsza ono komfort życia, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju różnego typu infekcji. Nie powinno się również oczekiwać, że przypadłość minie samoistnie, bez podejmowania konkretnych kroków o charakterze terapeutycznym. 

Źródła: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/inne/nietrzymanie-moczu-wstydliwy-klopot-ale-jest-na-to-rada/