Domowe sposoby na poprawę płodności kobiet

Poczęcie potomstwa jest dla wielu kobiet spełnieniem marzeń i ogromną wartością w życiu. Niestety nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jesteś zdrowa, jednak od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, koniecznie poznaj domowe sposoby na poprawę płodności!

Jeśli planujesz potomstwo, już dziś zastosuj domowe, sprawdzone i bezpieczne metody, które mogą poprawić Twoją płodność, a więc i zwiększyć szansę na wymarzone dziecko. Kalendarz dni płodnych pomoże Ci w ustalaniu harmonogramu współżyć, pamiętaj jednak, że stosunki powinny być przede wszystkim przyjemnością. Stres i automatyczne podejście do tematu niekorzystnie wpływa na płodność i samopoczucie. Jakie są domowe sposoby, które mogą Ci pomóc?

Zwróć uwagę na zdrową, zbilansowaną dietę

Dieta w przypadku kobiet starających się o potomstwo powinna być szczególnie zróżnicowana. Nie może w niej zabraknąć świeżych owoców i warzyw, ryb, nabiału, mięsa czy produktów pełnoziarnistych. Celem tak wzbogaconego jadłospisu jest wyeliminowanie ewentualnych niedoborów, które mogłyby zaburzać płodność. Zadbaj szczególnie o uzupełnienie poziomu kwasów tłuszczowych Omega-3, które znajdziesz w rybach, orzechach i olejach roślinnych nierafinowanych.

Unikaj natomiast spożywania nadmiernej ilości słodyczy, potraw tłustych i ciężkostrawnych oraz żywności wysokoprzetworzonej. Pomoże Ci również normalizacja masy ciała, jeśli zmagasz się z nadwagą i otyłością. Każdego dnia bądź aktywna fizycznie, co wpłynie pozytywnie nie tylko na masę ciała, ale i ukrwienie i dotlenienie narządów rodnych.

Suplementacja może Ci pomóc!

Każda kobieta starająca się o potomstwo powinna suplementować kwas foliowy (witaminę B9), witaminę D, kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz żelazo (po konsultacji z lekarzem ginekologiem). Na poprawę płodności może wpływać również cynk, L-karnityna oraz L-arginina. Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszy się koenzym Q10, który uznano za lek drugiego rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Wpływa on korzystnie także na zdrowie kobiet.

Wspomagająco zainteresuj się ziołolecznictwem. Przykładowo niepokalanek mnisi dzięki uregulowaniu cyklu menstruacyjnego, a także poprawie poziomu progesteronu w fazie lutealnej, wspomaga płodność. 

Unikaj stresu i używek

Stres jednym z poważniejszych czynników upośledzających płodność. Może pojawiać się on w miejscu pracy, wynikać z problemów małżeńskich czy rodzinnych, a nawet wiązać się z zamartwianiem się o własną płodność. Każdego dnia poświęć chociaż godzinę na własne przyjemności, czyli czynności, które Cię odstresowują. Może to być czytanie ulubionej książki, długi i spokojny spacer, kolacja z ukochanym, medytacja lub kąpiel aromaterapeutyczna. Nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie ze stresem? Rozważ wizyty u psychoterapeuty.

Wyeliminuj również używki, zwłaszcza alkohol i papierosy. Ogranicz nadmiar kawy i mocnej herbaty w diecie. Nie zapomnij, aby wysypiać się odpowiednio do potrzeb swojego organizmu. Jeśli musisz rano wstawać, kładź się wcześniej.