Dermokosmetyki – czym są i dla kogo są przeznaczone?

Dermokosmetyki to preparaty, które charakteryzują właściwościami leczniczymi. Kosmetyki te nie są dostępne w zwykłych drogeriach – to produkty, których należy szukać w aptece. Do czego są wykorzystywane te preparaty? Dowiedz się, czym są dermokosmetyki i dla kogo są przeznaczone.

Dermokosmetyki – czym są?

Dermokosmetyki to specjalistyczny typ preparatów, które przygotowane zostały do pielęgnacji skóry, włosów oraz pozostałych części ciała. Charakteryzują się one właściwościami łagodzącymi i leczniczymi, a ich produkcja odbywa się przy konsultacji m.in. dermatologów, pediatrów oraz farmaceutów. Dermokosmetyki przed wypuszczeniem na rynek poddawane są wielu testom i badaniom klinicznym, które potwierdzają ich bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność działania. Preparaty dermokosmetyczne produkowane są w podobny sposób co leki – pomieszczenia produkcyjne muszą być szczególnie przede wszystkim szczególnie sterylne.

Czym wyróżniają się dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to połączenie dwóch pojęć – kosmetyków oraz farmaceutyków. Odnoszą się one tylko do produktów stosowanych miejscowo takich jak, np. kremy, balsamy czy olejki. Od zwykłych kosmetyków różnią się one przede wszystkim składem – posiadają one właściwości hipoalergiczne, dzięki czemu nie wywołują stanów alergicznych, uczuleń i podrażnień. Dermokosmetyki wolne są również od barwników, olejków eterycznych, środków zapachowych oraz konserwantów. Preparaty dermokosmetyczne oparte są z reguły na wodzie termalnej, która bogata jest w takie substancje jak, np. żelazo, cynk, mangan, witaminę B oraz składniki pochodzenia naturalnego.

Dermokosmetyki – kto powinien ich używać?

Dermokosmetyki to preparaty, które posiadają właściwości łagodzące oraz nawilżające. Biorąc również pod uwagę fakt, w jakich warunkach powstają te kosmetyki, przeznaczone są one głównie dla osób, które mają problemy ze skórą. Są to specjalistyczne produkty stworzone na konkretne problemy skórne – polecane są one głównie osobom, które mają problemy z m.in.:

  • skórą wrażliwą,
  • trądzikiem,
  • alergią,
  • zapaleniem skóry np. atopowym,
  • przebarwieniami,

Dermokosmetyki – odpowiednie również dla skóry głowy

Dermokosmetyki odpowiednie są również dla osób, które zmagają się z różnymi problemami na skórze głowy. Preparaty te skuteczne są w walce z takimi przypadłościami jak m.in. łupież, łuszczyca, wypadanie włosów, nadwrażliwość skóry głowy czy łojotokowe zapalenie skóry. Dermokosmetyki posłużą również jako naturalna odżywka – zapobiegną one przetłuszczaniu i przesuszaniu się włosów.

Dermokosmetyki – alternatywa dla przyszłych mam

Dermokosmetyki profesjonalne i do domowej pielęgnacji stosowane są również przez kobiety w ciąży. Przyszłe mamy powinny poświęcić uwagę odpowiedniej pielęgnacji oraz unikać kontaktu z kosmetykami, które zawierają różne substancje chemiczne. Zdarzają się sytuacje w czasie ciąży, w których powstawać mogą różne dolegliwości skórne takie jak, np. świąd, przebarwienia czy wysypki. Stosowanie dermokosmetyków zagwarantuje skuteczną ochronę przed tymi przypadłościami oraz złagodzi ich skutki.