Uważaj na kleszcze nimfy!

Wiosną i latem, kiedy piękna pogoda zachęca do spacerów, jesteśmy szczególnie narażeni na atak kleszczy. Dlatego po powrocie do domu, obejrzyj koniecznie całe ciało i sprawdź, czy nie jest ono pokryte małymi, czarnymi kropkami. Mogą to być kleszcze nimfy, czyli przejściowa forma kleszcza, które są równie groźne, jak dorosłe osobniki.

Kleszcze nimfy — co to jest?

Nimfa kleszcza to forma przejściowa kleszcza, który nie jest już larwą, ale nie jest jeszcze dorosłym osobnikiem. Ma półtora milimetra i brązowo-czarny kolor, dlatego bardzo łatwo pomylić ją z pieprzykami. Jest ona tak samo niebezpieczna, jak niż kleszcze, ponieważ również przenosi groźne patogeny wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), babeszjozę, anaplazmozę, boreliozę i wiele innych. Oprócz ryzyka przeniesienia groźnych chorób nimfa kleszcza na skutek żerowania może wywołać między innymi zaczerwienienie, rumień i inne podrażnienia, reakcje alergiczne, niekiedy także ostre reakcje z zespołem krwotocznym, a podczas wyjątkowo długiego żerowania nawet zatrucie organizmu.

Kleszcza do ciała człowieka przyciąga ciepłota ciała oraz dwutlenek węgla wydzielany przez organizm. Do zakażenia dochodzi w czasie przytwierdzenia do skóry i w trakcie ssania krwi przez wydalenie śliny lub wymiocin nimfy kleszcza. Infekcja występuje najczęściej 2 dni od ukąszenia. Aby stać się dorosłym osobnikiem, nimfa kleszcza musi wysycić się krwią. Zwykle trwa to ok. tygodnia. Najedzona nimfa powiększa swój rozmiar nawet do 3 mm. Przytwierdzona do ciała wygląda jak mały ciemny strupek o łezkowatym kształcie.

Kleszcze nimfy na swoje ofiary czekają zwykle na źdźbłach trawy, ale potrafią też w poszukiwaniu żywiciela przemieszczać się nawet kilkadziesiąt metrów. Jeśli nie uda im się zmienić w dorosłą postać przed zimą, hibernują się, a z nastaniem ciepłych dni znów rozpoczynają łowy.

Nimfy kleszcza — ochrona

Aby uniknąć ugryzienia przez nimfę kleszcza, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór podczas spacerów po parku, lasie czy łące. Najlepiej, aby były to długie spodnie, koszula z długim rękawem, nakrycie głowy oraz pełne buty. Warto również zadbać o odpowiednie środki odstraszające kleszcze.

Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeśli zauważymy nimfę w skórze, należy ją usunąć podobnie jak dorosłego osobnika, za pomocą pęsety. Po wyciągnięciu kleszcza obserwujemy miejsce ukąszenia. Jeżeli pojawi się rumień, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz