Co to jest scapbooking?

Mimo, że nazwa brzmi obco to scapbooking to jest od dawna zakorzeniony w naturze nawet naszych babć i prababć. Scrapbooking to album z powklejanymi zdjęciami, stare pamiątki, wycinki z gazet powklejane w zeszyty, wycięte z kartek świątecznych choinki, listy pochowane w skrzyneczkach i zasuszone kwiaty pomiędzy stronami. Scrapbooking to zamiłowanie do wspomnień, które uwieczniamy na nie w formie powieści tylko obrazu.

Popularyzacja scrapbookingu.

Za kolebkę scrapbookingu uważa się Stany Zjednoczone. Już w latach siedemdziesiątych rozpoczął się scrapbooking i zyskuje coraz większą popularność. Nie ma domostwa w którym nie było by chociaż jednego drobiazgu z zamysłem scrapbookingu. W dzisiejszych czasach jest to wielomilionowy biznes. Powstaje coraz więcej elementów wykorzystywanych w scrapbookingu i amator może zostać tym przytłoczony.

Scrapbooking- czy to hobby dla mnie?

Jeżeli jesteś osobą kreatywną i posiadasz artystyczna duszę oraz lubisz prace z papierem, nożyczkami i klejem to z pewnością jest to hobby dla ciebie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni album do scrapbookingu oraz kilka kolorowych dekoracji 🙂

Jak zacząć przygodę w scrapbookingiem?

Do rozpoczęcia przygody wystarczy: klej, nożyczki i papier. To wystarczy do ozdabiania pamiętników, kartek i albumu na zdjęcia wklejane. Dla poszerzenia horyzontów można zaopatrzyć się w urządzenia do cięcia papieru jak na przykład trymer. Do ozdobienia można wykorzystywać wycięte z pocztówek, gazet i papieru gotowe elementy. Można takie elementy kupić. Scrapki można wycinać samodzielnie za pomocą maszynek ręcznych z wykrojnikami lub domowego plotera w dowolnych kształtach i rozmiarach. W miarę nabywania praktyki odkrywasz nowe techniki, które są pomocne w realizacji pomysłów. Najczęściej przydają się: stemple, pieczątki, ozdobne dziurkacze, wstążki, naklejki, cyrkonie i pasty strukturalne.

Nowoczesny scrapbooking – jak ułatwić sobie pracę.

Jest to od wielu lat źródło dochodu. Pozwala na rozwinięcie skrzydeł i zamienienie technik w komercyjne pomysły. Wykorzystuje się podczas tworzenia kartek, albumów, pudełek i dekoracji ślubnych. Ułatwić prace możesz korzystając z programów komputerowych choćby takiego jak GIMP. W takim programie możesz sam tworzyć scrapki, digi stemple lub grafiki. Posiadając drukarkę możesz drukować kolorowe wzory na przykład na papierze ozdobnym. Warto zbierać pocztówki, wstążki z bukietów, piórka i kokardki z podarunków oraz wszystko to co wpadnie w oczy. W scrapbookingu nie ma sztywnych reguł i zasad ogranicza cie tylko twoja wyobraźnia i wizja. Nie warto bać się testowania, sprawdzania i działania.