Szczepionka przeciwko HPV – szczepienie, które chroni przed rakiem

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV, jest mocno rozpowszechniony w populacji. Zazwyczaj zakażenie nim przebiega bezobjawowo. Jednak u części osób infekcja HPV wiąże się z powstaniem zmian, które sprzyjają chorobom nowotworowym. Skutecznym sposobem zapobiegania zakażeniu wirusem HPV jest szczepienie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko HPV?

Specjaliści wyodrębnili wiele typów wirusa HPV, które charakteryzują się różnym stopniem onkogenności, czyli ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Za najbardziej rakotwórcze uznaje się typ 16 i 18. Umiarkowane ryzyko występuje w przypadku typów: 31, 33, 35, 39, 40, 43, 51, 52, 53, 54, 55, 56 i 58. Pozostałe uważane są za mało onkogenne, a zakażenie nimi wiąże się z ryzykiem rozwoju m.in. kurzajek lub brodawek stóp, kłykcin kończystych na zewnętrznych i wewnętrznych narządach płciowych, zmian na błonie śluzowej jamy ustnej bądź gardła. 

Powikłaniem zakażenia wirusem HPV o wyższym stopniu onkogenności mogą być poważne problemy zdrowotne. Zakażenie to wymieniane jest jako jedna z głównych przyczyn rozwoju raka szyjki macicy i innych narządów płciowych, nowotworów końcowego odcinka przewodu pokarmowego, nowotworów penisa oraz raka płaskonabłonkowego jamy ustnej i gardła środkowego. Szczepienie przeciwko HPV skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami. Odporność po tej szczepionce jest długotrwała.

Dla kogo bezpłatne szczepienie przeciwko HPV?

Na przełomie maja i czerwca 2023 roku ruszył finansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV. Skierowany jest on do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Wcześniej podobne inicjatywy prowadzone były wyłącznie w wybranych miastach. Ta akcja ma charakter ogólnopolski. Można zgłosić do niego dziecko przez Internetowo Konto Pacjenta, dzwoniąc na infolinię 989 lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Eksperci zalecają poddanie się szczepieniu przeciwko HPV również po inicjacji seksualnej, która znacząco podnosi ryzyko transmisji zakażenia. Starsza młodzież i osoby dorosłe mogą skorzystać ze szczepienia odpłatnie. Zaszczep się przeciwko HPV w placówkach Grupy Lux Med. Szczegółowe informacje na temat usługi znajdziesz tutaj: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/szczepienia/szczepienia-przeciwko-hpv.

Jak wygląda szczepienie przeciwko HPV?

Schemat szczepienia przeciwko HPV różni się nieco w zależności od zastosowanego preparatu i wieku osoby szczepionej. Dostępne są: szczepionka dwuwalentna, czterowalenta i dziewięciowalenta. Szczepionka dwuwalenta skierowana jest przeciwko typom 16 i 18 wirusa HPV. Cykl szczepień u dzieci do 14 lat obejmuje dwie dawki, z czego druga powinna zostać podana 5–13 miesięcy po pierwszej. W przeciwnym razie konieczne będzie zaszczepienie trzecią dawką. Cykl szczepień osób powyżej 14. roku życia obejmuje trzy dawki podawane co 0, 1 i 6 miesięcy.

Szczepionka czterowalentna skierowana jest przeciwko typom 6, 11, 16, 18 wirusa HPV. Cykl szczepień dzieci do 14. roku życia jest taki sam jak w przypadku szczepionki dwuwalentnej. Cykl szczepień osób powyżej 14 lat składa się z trzech dawek podawanych co 0, 2 i 6 miesięcy. Szczepionka dziewięciowalentna skierowana jest przeciwko typom 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 wirusa HPV. Schemat szczepienia zarówno u osób do 14. roku życia, jak i u pacjentów powyżej tego wieku jest taki sam jak w przypadku szczepienia preparatem czterowalentym.