Porowatość włosów: jak ją rozpoznać?

Czy wiesz, że porowatość włosów to nic innego, jak stopień odchylenia łusek? Mówiąc najprościej, im bardziej odchylone łuski włosa od jej kory, tym bardziej porowate włosy. Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości, a każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Jak rozpoznać poszczególne stopnie i jak sobie poradzić z pielęgnacją takich włosów? Sprawdź!

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Włosy niskoporowate to te z pozoru tylko najmniej problematyczne. Łuski przylegają ściśle do kory włosa, dzięki czemu są proste, lejące się i błyszczące. Ich dużą zaletą jest to, że się nie puszą i są odporne na uszkodzenia zewnętrzne oraz częste stylizacje. Niestety trudniej się farbują, często brakuje im objętości i mogą wyglądać na oklapnięte.

Włosy o niskiej porowatości schną bardzo wolno i nie lubią deszczu. A jeśli będziesz je stylizować na ciepło, możesz się spodziewać, że szybko wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. Zakręcenie na nich loków jest właściwie niemożliwe. Ich codzienna pielęgnacja powinna więc skupiać się na stosowaniu kosmetyków, które nie będą obciążać włosów, a jednocześnie silnie je nawilżą. Sprawdzą się szampony z emolientami i odżywki humektantowe.

Jak rozpoznać włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate możesz rozpoznać przede wszystkim po tym, że są lekko falowane lub spuszone. Z reguły nie brakuje im objętości, ale kiedy zmokną lub zawilgotnieją, mogą się skręcać i puszyć. Do tego łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Na szczęście po umyciu dość szybko schną i są bardzo podatne na stylizację na gorąco oraz farbowanie.

Jak dbać o włosy średnioporowate? Przede wszystkim staraj się, by Twoje codzienne rytuały pielęgnacyjne pomogły zachować równowagę PEH (balans między proteinami, emolientami i humektantami). Każdy z tych składników powinien być dostarczony w odpowiednich ilościach, by kosmyki były gładkie, lśniące i przestały się puszyć. Na przykład nadmiar protein sprawi, że włosy będą sztywne, matowe i szorstkie, a ich niedobór, że fryzurze będzie brakować objętości, a kosmyki będą się elektryzowały.  

Włosy wysokoporowate i ich charakterystyka

Włosy o wysokiej porowatości są najbardziej wymagające w pielęgnacji. Ich łuski są mocno odchylone od kory, a same kosmyki są zniszczone, suche, szorstkie i często matowe. Bardzo trudno je obciążyć, ale jeszcze trudniej nawilżyć. Schną niezwykle szybko i są podatne na stylizację na ciepło. Niestety łatwo się plączą i puszą, a także szybko ulegają uszkodzeniom. Charakteryzują je rozdwojone końcówki oraz skłonność do utraty wody.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych najważniejsze jest, by dostarczyć im odpowiedniej ilości emolientów. Ten typ włosów wręcz uwielbia odżywki i maski naszpikowane oliwą z oliwek, oleje makadamia czy z pestek śliwek. Jeśli chcesz mocno odżywić kosmyki o wysokiej porowatości, koniecznie 1-2 razy w tygodniu stosuj olejowanie włosów produktami o średnich lub dużych cząsteczkach. Najlepsze będą oleje ze słodkich migdałów lub z wiesiołka.

Jak określić porowatość włosów?

Najprościej przeprowadzić szybki test wilgoci. Wyciągnij kilka włosów z różnych części głowy. Spryskaj je wodą z butelki ze sprayem lub zanurz w szklance z wodą. Obserwuj, jak włosy reagują na wilgoć. Jeśli szybko absorbują wodę i stają się wilgotne, są wysokoporowate. Jeśli woda zsuwa się po powierzchni włosów, są raczej niskoporowate. Jeśli włosy powoli absorbują wodę, to są średnioporowate.