Leczenie kanałowe Kraków – jak przebiega zabieg?

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, to procedura mająca na celu leczenie zębów, które są uszkodzone lub zainfekowane do rdzenia. Jest to zabieg o zdecydowanie lepszym wyjściem niż ekstrakcja zęba, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnego zęba. W tym artykule omówimy, jak przebiega leczenie kanałowe.

Przyczyny leczenia kanałowego

Istnieje kilka powodów, dla których ząb może wymagać leczenia kanałowego:

Infekcja

Główną przyczyną, przez którą decydujemy się na leczenie kanałowe Kraków jest infekcja bakteryjna wnętrza zęba. Może to prowadzić do silnego bólu i obrzęku.

Uszkodzenie

Jeśli ząb uległ uszkodzeniu w wyniku urazu, próby dentystyczne lub zaawansowanego procesu próchnicy, może pojawić się konieczność leczenia kanałowego.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zazwyczaj składa się z kilku etapów:

Diagnoza

Dentysta rozpoczyna od dokładnej diagnozy, korzystając z rentgenowskiego obrazowania, aby zobaczyć strukturę korzenia zęba. Diagnoza jest kluczowa, aby ustalić, czy leczenie kanałowe jest konieczne.

Narkoza

Zanim rozpocznie się leczenie, zębo- lub endodoncja podaje miejscową narkozę, aby znieczulić obszar wokół zęba. Pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu.

Usunięcie zainfekowanej tkanki

Dentysta otwiera ząb, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych i usuwa zainfekowaną tkankę oraz ewentualnie uszkodzone lub martwe nerwy.

Oczyszczenie i dezynfekcja

Kanały korzeniowe są dokładnie oczyszczane i dezynfekowane. To etap kluczowy dla eliminacji wszelkich pozostałych bakterii.

Wypełnienie kanałów

Po oczyszczeniu kanałów korzeniowych są one wypełniane specjalnym materiałem, zwykle gutaperką, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.

Odbudowa zęba

W większości przypadków, po leczeniu kanałowym, ząb potrzebuje odbudowy, np. za pomocą koronki lub plomby, aby przywrócić mu pełną funkcjonalność.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Dzięki miejscowej narkozie pacjent nie odczuwa bólu podczas samego zabiegu. Po zakończeniu leczenia kanałowego może wystąpić niewielki dyskomfort lub ból, który można łagodzić lekami przeciwbólowymi.

Leczenie kanałowe jest skuteczną procedurą ratującą ząb, który inaczej musiałby być usunięty. Regularne kontrole stomatologiczne oraz dbałość o higienę jamy ustnej mogą pomóc w uniknięciu konieczności leczenia kanałowego. W przypadku dolegliwości bólowych lub innych problemów z zębami, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z dentystą, który oceni stan i zaleci odpowiednie leczenie.