Jak ważna jest regularna wizyta u stomatologa? Profilaktyka a leczenie

Dentysta to specjalista, który wzbudza skrajne uczucia u większości osób. Niestety pomimo ciągłych unowocześnień i stawiania komfortu pacjentów na pierwszym miejscu, gabinety stomatologiczne nadal są utożsamiane z mało przyjemnymi miejscami. Wystarczy jedna nieudana wizyta u stomatologa i niechęć do odwiedzania regularnie tego specjalisty diametralnie wzrasta. Cykliczne kontrole dentystyczne to jednak klucz do zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu. Obecnie w dużych miastach istnieje szereg nowoczesnych placówek, w których komfort oraz samopoczucie pacjenta są traktowane jako priorytet. Sprawdź, dlaczego regularne kontrole u stomatologa to jedna z obowiązkowych pozycji na Twojej liście rzeczy do zrobienia w najbliższych miesiącach!

Diagnoza i wdrożenie skuteczne leczenia – stomatolog Wrocław

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jama ustna to pewnego rodzaju brama, przez którą bakterie oraz wirusy mogą przedostawać się do pozostałych części organizmu. W związku z tym niedbanie o odpowiedni poziom zdrowia zębów, zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości ogólnoustrojowych. U pacjentów, którzy nie leczą regularnie uzębienia mogą pojawić się poważne konsekwencje w postaci cukrzycy, nadciśnienia, różnego rodzaju chorób serca oraz układu krążenia.

Dzięki systematycznym wizytom w gabinecie dentystycznym skutecznie wyeliminujesz ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości zdrowotnych spowodowanych chorobami zębów. Przede wszystkim zadbasz o stan swojej jamy ustnej i nie dopuścisz do rozwoju np. próchnicy. Codzienna higiena i odpowiednia dieta nie wystarczą do utrzymania zdrowia zębów na odpowiednim poziomie. Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za cyklicznymi, co półrocznymi kontrolami u stomatologa?

Stawianie swojego zdrowia na pierwszym miejscu

Mycie zębów to jedna z podstawowych czynności związanych z utrzymywaniem wysokiej higieny osobistej. Nie na wszystkie aspekty związane z wyglądem masz wpływ, ale czysta jama ustna to coś, co każda dorosła osoba może kontrolować. Ważne jest, aby szczotkować zęby z dokładnością i precyzją, korzystając również z odpowiedniej techniki. Oprócz pasty i szczoteczki, warto też używać nici dentystycznej i irygatora, aby umyć trudno dostępne miejsca. Podczas regularnych wizyt u stomatologa (Wrocław), sprawdza się, czy zęby są odpowiednio czyszczone. W razie potrzeby dentysta może pokazać właściwą technikę i doradzić w zakupie produktów do higieny jamy ustnej.

Oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie

Dzieci powinny regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny co około 3 miesiące, a dorośli mniej więcej co pół roku. Wizyty u dentysty wiążą się często z kosztami, ale regularne kontrole są najtańszą usługą w porównaniu do zabiegów takich jak np. wyrwanie zęba. Im wcześniej stomatolog (Wrocław) zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, tym łatwiej będzie je usunąć. Zamiast wydawać tysiące złotych na leczenie kanałowe, protezy lub implanty, wystarczy dokładniejsze mycie zębów i piaskowanie. Jak widać, niemały wydatek na kontrolę może uchronić przed ogromnymi wydatkami na leczenie.

Poprawa zdrowia całego organizmu

Stan uzębienia ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie. Zepsute lub wypadające zęby mogą być oznaką osłabionej odporności i zapowiadać inne choroby. Zaniedbana jama ustna prowadzi do chorób układu krążenia, niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek, a także zaburza pracę stawów i nie tylko. Często osoby, które są hospitalizowane z powodu zapalenia mięśnia sercowego, mają również zauważalnie chore zęby. Regularne wizyty u dentysty dwa razy lub przynajmniej raz w roku, pomogą uniknąć tak niebezpiecznych sytuacji.