Jak przebiega badanie ginekologiczne, jak się przygotować?

Ginekologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego – specjaliści w tej dziedzinie troszczą się o aspekty związane z położnictwem, a także ciążą i porodem. Zajmują się oni zagadnieniami, takimi jak problemy z płodnością, menstruacja, zaburzenia hormonalne, jak i infekcje przenoszone drogą płciową. Wizyta w gabinecie ginekologicznym może wywoływać u niektórych pacjentek pewien niepokój – aby jednak wskazać, że nie należy obawiać się badania ginekologicznego, postanowiliśmy przedstawić, jak przebiega taka procedura oraz jak warto się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa może wiązać się z odczuwaniem pewnego lęku – chociaż jest to zupełnie normalna reakcja, nie ma potrzeby obawiania się badania. Przygotowanie do pierwszej wizyty w gabinecie powinno polegać przede wszystkim na oswojeniu się z nową sytuacją, czego można dokonać m.in. zdobywając informacje o przebiegu takiej wizyty. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z elementami takiej procedury – będziemy wiedzieć, czego się spodziewać, co pozwoli nam się odrobinę uspokoić.

Co istotne, na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym warto wybrać specjalistę wyróżniającego się nie tylko doświadczeniem i wiedzą medyczną, ale również kompetencjami miękkimi. Powinniśmy przejrzeć opinie o danym medyku, aby sprawdzić, czy wykazuje się on delikatnością podczas przeprowadzania medycznych procedur.

Badanie ginekologiczne – jak się przygotować?

Badanie ginekologiczne warto umawiać w terminie pierwszych dziesięciu dni po zakończeniu miesiączkowania. Chociaż nie jest to konieczne, taki termin jest najbardziej dogodny. Kiedy już zaplanujemy wizytę, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować.

Kilka dni przed wizytą

Około dwa lub trzy dni przed wizytą należy ograniczyć bądź przestać przyjmować dopochwowe środki antykoncepcyjne lub globulki dopochwowe – mogą one zakłócić wynik badań wydzieliny z wnętrza pochwy. Co więcej, na dwa dni przed ustaloną wizytą warto ograniczyć irygację pochwy oraz stosunki płciowe, żeby podczas badania pochwa miała swe naturalne środowisko, wydzielinę, ukrwienie oraz kształt.

Higiena

W dniu samej wizyty należy jedynie podmyć okolice intymne po zewnętrznej części. Aby zapewnić sobie większy komfort, można również zadbać o wypróżnienie się. Co istotne, nie ma konieczności depilowania intymnych okolic – uzależnione jest to od naszych preferencji.

Kwestie związane z ubiorem

Wizyta u ginekologa wiąże się z koniecznością zdjęcia ubrań od pasa w dół, dlatego warto wybrać ubrania wygodne. Polecamy rozważyć założenie m.in. spódnicy, gdyż pozwala ona na szybkie przygotowanie do badania.

Badanie ginekologiczne – wywiad

Na początku wizyty w gabinecie ginekologicznym przeprowadzany jest krótki wywiad. Specjalista zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy alergii. Na tym etapie, jeśli pacjentka nie współżyła jeszcze seksualnie, powinna o tym poinformować lekarza – informacja ta ma wpływ na zakres oraz technikę przeprowadzania badania ginekologicznego.

Jak przebiega badanie ginekologiczne?

Przed badaniem ginekologicznym dokonuje się pomiaru wagi i wzrostu, a także ciśnienia tętniczego. Kolejnym etapem jest badanie jamy brzusznej oraz piersi, podczas którego należy poinformować ginekologa, jeśli odczuwamy bolesność.

Do badania narządów rodnych pacjenta musi rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu – dzięki temu możliwe jest pobranie materiału do badania cytologicznego. Na tym etapie odbywa się również badanie wykorzystujące wziernik ginekologiczny – jego rozmiar jest dopasowywany jest w trosce o komfort pacjentki. Ginekolog rozchyla wtedy wargi sromowe pacjentki, a następnie wkłada narzędzie do ujścia pochwy. Kiedy wziernik znajduje się wystarczająco głęboko, medyk otwiera jego łyżki, dzięki czemu uzyskuje wgląd na szyjkę macicy oraz ściany pochwy.

Sterylne wzierniki ginekologiczne w różnych rozmiarach dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Wzierniki/239.

Następnie wykonywane jest badanie dwuręczne. Podczas niego ginekolog wsuwa palce jednej dłoni do pochwy, aby ocenić jej ściany pod względem bolesności, występowania guzków. Pozwala to również określić tkliwość tkanki. I po zakończeniu tego badania pacjentka może zejść z fotela i ubrać się.

Czy badanie wziernikiem ginekologicznym boli?

Badaniu wziernikiem ginekologicznym może towarzyszyć pewien dyskomfort, ale pacjentka nie powinna odczuwać żadnego bólu. Jeśli czuje ona duży ból, należy o tym poinformować ginekologa – wtedy specjalista będzie przeprowadzał badanie wolniej, zmieni rozmiar wziernika bądź użyje większej ilości lubrykantu. A jeśli będzie to konieczne, może nawet przerwać badanie. Należy zawsze informować lekarza o swych odczuciach podczas badania ginekologicznego, gdyż może być to istotna wskazówka w procesie diagnostycznym.