Jak przebiega badanie ginekologiczne, jak się przygotować?

Ginekologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego – specjaliści w tej dziedzinie troszczą się o aspekty związane z położnictwem, a także ciążą i porodem. Zajmują się oni zagadnieniami, takimi jak problemy z płodnością, menstruacja, zaburzenia hormonalne, jak i infekcje przenoszone drogą płciową. Wizyta w gabinecie ginekologicznym może wywoływać u niektórych pacjentek pewien niepokój – aby jednak wskazać, że nie należy obawiać się badania ginekologicznego, postanowiliśmy przedstawić, jak przebiega taka procedura oraz jak warto się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa może wiązać się z odczuwaniem pewnego lęku – chociaż jest to zupełnie normalna reakcja, nie ma potrzeby obawiania się badania. Przygotowanie do pierwszej wizyty w gabinecie powinno polegać przede wszystkim na oswojeniu się z nową sytuacją, czego można dokonać m.in. zdobywając informacje o przebiegu takiej wizyty. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z elementami takiej procedury – będziemy wiedzieć, czego się spodziewać, co pozwoli nam się odrobinę uspokoić.

Co istotne, na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym warto wybrać specjalistę wyróżniającego się nie tylko doświadczeniem i wiedzą medyczną, ale również kompetencjami miękkimi. Powinniśmy przejrzeć opinie o danym medyku, aby sprawdzić, czy wykazuje się on delikatnością podczas przeprowadzania medycznych procedur.

Badanie ginekologiczne – jak się przygotować?

Badanie ginekologiczne warto umawiać w terminie pierwszych dziesięciu dni po zakończeniu miesiączkowania. Chociaż nie jest to konieczne, taki termin jest najbardziej dogodny. Kiedy już zaplanujemy wizytę, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować.

Przeczytaj też:  Naturalne kosmetyki w walce z oznakami starzenia

Kilka dni przed wizytą

Około dwa lub trzy dni przed wizytą należy ograniczyć bądź przestać przyjmować dopochwowe środki antykoncepcyjne lub globulki dopochwowe – mogą one zakłócić wynik badań wydzieliny z wnętrza pochwy. Co więcej, na dwa dni przed ustaloną wizytą warto ograniczyć irygację pochwy oraz stosunki płciowe, żeby podczas badania pochwa miała swe naturalne środowisko, wydzielinę, ukrwienie oraz kształt.

Higiena

W dniu samej wizyty należy jedynie podmyć okolice intymne po zewnętrznej części. Aby zapewnić sobie większy komfort, można również zadbać o wypróżnienie się. Co istotne, nie ma konieczności depilowania intymnych okolic – uzależnione jest to od naszych preferencji.

Kwestie związane z ubiorem

Wizyta u ginekologa wiąże się z koniecznością zdjęcia ubrań od pasa w dół, dlatego warto wybrać ubrania wygodne. Polecamy rozważyć założenie m.in. spódnicy, gdyż pozwala ona na szybkie przygotowanie do badania.

Badanie ginekologiczne – wywiad

Na początku wizyty w gabinecie ginekologicznym przeprowadzany jest krótki wywiad. Specjalista zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy alergii. Na tym etapie, jeśli pacjentka nie współżyła jeszcze seksualnie, powinna o tym poinformować lekarza – informacja ta ma wpływ na zakres oraz technikę przeprowadzania badania ginekologicznego.

Jak przebiega badanie ginekologiczne?

Przed badaniem ginekologicznym dokonuje się pomiaru wagi i wzrostu, a także ciśnienia tętniczego. Kolejnym etapem jest badanie jamy brzusznej oraz piersi, podczas którego należy poinformować ginekologa, jeśli odczuwamy bolesność.

Do badania narządów rodnych pacjenta musi rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu – dzięki temu możliwe jest pobranie materiału do badania cytologicznego. Na tym etapie odbywa się również badanie wykorzystujące wziernik ginekologiczny – jego rozmiar jest dopasowywany jest w trosce o komfort pacjentki. Ginekolog rozchyla wtedy wargi sromowe pacjentki, a następnie wkłada narzędzie do ujścia pochwy. Kiedy wziernik znajduje się wystarczająco głęboko, medyk otwiera jego łyżki, dzięki czemu uzyskuje wgląd na szyjkę macicy oraz ściany pochwy.

Przeczytaj też:  Bransoletki damskie niezbędnym dodatkiem na wiosnę

Sterylne wzierniki ginekologiczne w różnych rozmiarach dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Wzierniki/239.

Następnie wykonywane jest badanie dwuręczne. Podczas niego ginekolog wsuwa palce jednej dłoni do pochwy, aby ocenić jej ściany pod względem bolesności, występowania guzków. Pozwala to również określić tkliwość tkanki. I po zakończeniu tego badania pacjentka może zejść z fotela i ubrać się.

Czy badanie wziernikiem ginekologicznym boli?

Badaniu wziernikiem ginekologicznym może towarzyszyć pewien dyskomfort, ale pacjentka nie powinna odczuwać żadnego bólu. Jeśli czuje ona duży ból, należy o tym poinformować ginekologa – wtedy specjalista będzie przeprowadzał badanie wolniej, zmieni rozmiar wziernika bądź użyje większej ilości lubrykantu. A jeśli będzie to konieczne, może nawet przerwać badanie. Należy zawsze informować lekarza o swych odczuciach podczas badania ginekologicznego, gdyż może być to istotna wskazówka w procesie diagnostycznym.