Jak pozbyć się żylaków? Podkolanówki uciskowe i ich zbawienny wpływ na nogi

Boryka się z nimi blisko 60% światowej populacji, z czego czterokrotnie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Żylaki, bo o nich mowa, nie są wyłącznie defektem kosmetycznym. Pozostawione same sobie stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ich rozwój pozwalają zahamować podkolanówki uciskowe. Dlaczego warto je nosić i jak dobrać, aby przynosiły ulgę?

Podkolanówki uciskowe – dlaczego warto je nosić? Korzyści i zastosowanie

Leczenie niewydolności żylnej kończyn dolnych, której najbardziej widocznym objawem są nieestetyczne zastoje krwi w obrębie nóg, jest dzisiaj skuteczniejsze niż jeszcze dekadę czy dwie temu. Nie oznacza to jednak, że problem można bagatelizować i zwlekać z podjęciem działań. Im wcześniej udasz się do lekarza, tym szybciej wdrożysz odpowiednie leczenie.

Jedną z metod, które pozwalają ograniczyć, a nawet całkowicie zahamować rozwój żylaków, jest kompresjoterapia. Polega ona na noszeniu na nogach specjalnych wyrobów medycznych, takich jak podkolanówki uciskowe MegaMedic. Pobudzają one krążenie krwi w żyłach, wykorzystując tzw. ucisk stopniowany – najsilniejszy w okolicy kostki i sukcesywnie zmniejszany w kierunku pachwiny.

Odpowiednio dobrane medyczne podkolanówki uciskowe wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, w tym m.in.:

  • usprawniają odpływ żylny i chłonny w kończynach dolnych,
  • wspomagają mechanizmy utrzymujące prawidłowe krążenie nóg,
  • ograniczają dolegliwości bólowe i uczucie zmęczenia kończyn dolnych,
  • redukują obrzęki nóg.

W efekcie podkolanówki przeciwżylakowe są często wykorzystywane w medycynie. Stosuje się je m.in. w profilaktyce zaburzeń żylnych, podczas leczenia żył metodami przezskórnymi (np. skleroterapia) i węwnątrznaczyniowymi (np. laseroterapia), a także w procesie rekonwalescencji po operacji żylaków.

W połączeniu z innymi metodami leczenia niewydolności żylnej oraz zmianami w diecie i trybie życie podkolanówki kompresyjne medyczne pozwalają ograniczyć widoczność pajączków i niewielkich żylaków, a także zapobiegają powstawaniu nowych defektów. Bywają także używane przez osoby aktywne fizycznie w celu poprawy komfortu uprawiania sportu.

Jak dobrać podkolanówki przeciwżylakowe? Klasa ucisku

Nawet najlepiej wykonane wyroby medyczne nie zdadzą egzaminu, jeśli będą niewłaściwie dobrane. W przypadku podkolanówek przeciwżyalkowych najważniejszym parametrem jest – określona przez Europejską Komisję Standaryzacji – klasa ucisku (stopień kompresji). Dzieli ona dostępne na rynku produkty na cztery kategorie – im wyższa klasa (stopień), tym silniejszy ucisk.

  1. Podkolanówki uciskowe 1 stopnia. Zapewniają lekki ucisk – 18-21 mmHg (milimetrów słupka rtęci). Są zalecane w przypadku występowania pajączków, łagodnych żylaków i lekkich obrzęków nóg.
  2. Podkolanówki uciskowe 2 stopnia. Gwarantują średni ucisk – 23-32 mmHg. Ich noszenie zaleca się w przypadku m.in. rozwiniętych żylaków i skłonności do obrzęków. Podkolanówka uciskowa 2 stopnia przyniesie również ulgę zmęczonym nogom dla kobiet w II i III trymestrze ciąży.
  3. Podkolanówki uciskowe 3 stopnia. Dają mocny uścisk – 34-46 mmHg. Stosują je osoby cierpiące na zmiany chorobowe, takie jak: przewlekła niewydolność żylna i obrzęk limfatyczny.
  4. Podkolanówki uciskowe 4 stopnia. Zapewniają bardzo mocny uścisk – od 49 mmHg wzwyż. Są zalecane w przypadku m.in. ciężkiego zespołu pozakrzepowego i słoniowacizny.

Podkolanówki na żylaki mogą stanowić remedium na bolące, opuchnięte i usłane pajączkami nogi. Warunek jest jeden – muszą być odpowiednio dopasowane do stopnia zaawansowania niewydolności żylnej. Dlatego, zanim je kupisz, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Inaczej możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.