Dyskopatia – czym jest, leczenie dyskopatii

Ból kręgosłupa to problem, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka ponad połowy społeczeństwa. Najczęściej narzekają na niego osoby prowadzące siedzący tryb życia, ponieważ długie godziny spędzane za biurkiem skutkują osłabieniem masy kostnej, w efekcie czego może dojść do rozwoju poważnych schorzeń – takich jak dyskopatia, zwana również przepukliną kręgosłupa.

Czym jest i jak się objawia dyskopatia?

Dyskopatia jest początkowym etapem choroby zwyrodnieniowej, obejmującej jeden lub kilka krążków międzykręgowych w szyjnym, piersiowym albo lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Na tym etapie dochodzi do ich nieznacznego, ale wyraźnego zniekształcenia, wskutek czego pojawiają się: sztywność, mrowienie, drętwienie, a nawet zaburzenia czucia. Najbardziej dokuczliwym objawem dyskopatii jest jednak silny, promieniujący do kończyn ból, w dużym stopniu ograniczający ruchomość, a przez to utrudniający codzienne funkcjonowanie i obniżający jakość życia. Zazwyczaj pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe w dolnej części pleców, wskazujące jednoznacznie na dyskopatię lędźwiową.

Jak wygląda leczenie dyskopatii?

Dyskopatię można leczyć chirurgicznie, usuwając fragment zwyrodniałego krążka metodą mikrodiscektomii, nukleotomii albo nukleoplastyki. To jednak rzadkość. W większości przypadków leczenie dyskopatii lędźwiowej, piersiowej lub szyjnej ma charakter zachowawczy – zamiast zabiegów operacyjnych stosuje się wtedy zabiegi rehabilitacyjne, głównie lecznicze masaże ukierunkowane na stopniową redukcję uciążliwych objawów. Dobrze poprowadzona rehabilitacja jest w stanie nie tylko skutecznie zmniejszyć wszystkie dolegliwości towarzyszące dyskopatii, ale nawet całkowicie je wyeliminować.

Czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić?

Zachowawcze leczenie dyskopatii lędźwiowej, piersiowej i szyjnej jest w 100% bezpieczne, pod warunkiem, że prowadzi je specjalista z wykształceniem medycznym. Dlatego nie warto korzystać z usług amatorskich kręgarzy i innych, podobnych uzdrowicieli – ich działania mogą poważnie zaszkodzić. Lepiej zwrócić się po pomoc do prawdziwego fachowca: fizjoterapeuty lub osteopaty. Jednymi z takich osteopatów są specjaliści z Osteoklinika.pl. Tylko taki profesjonalista będzie potrafił umiejętnie obchodzić się z chorym kręgosłupem i z powodzeniem wdroży odpowiednią technikę masażu, która przyniesie choremu ulgę w bólu.