Cera pozbawiona jędrności i blasku – co może być przyczyną i jak temu zaradzić?

Elastyczna i pełna blasku skóra to marzenie każdej z nas. Mając lat dwadzieścia lub trzydzieści, nie mamy trudności z utrzymaniem jej w dobrej kondycji, ale wraz z upływającym czasem staje się to coraz trudniejsze.

Dlaczego cera traci jędrność, staje się coraz cieńsza i matowa? Jak zachować młodzieńczy wygląd? Czy nawilżający, regeneracyjny lub odżywczy krem pomoże zachować jędrność skóry na dłużej?

Wiele osób sądzi, że skóra twarzy zaczyna starzeć się w okolicach czterdziestki, ale tak nie jest. Wówczas widoczne stają się pierwsze oznaki jej starzenia, ale cały proces rozpoczyna się już około 25. roku życia. Wcześniej w strukturach skóry organizm produkuje spore ilości kolagenu, substancji odpowiedzialnej za jędrność i elastyczność skóry. Przed trzydziestymi urodzinami bez problemu następuje wymiana zużytych włókien kolagenowych na nowe. Jednak już w okolicach trzydziestki cały proces zwalnia. Pod oczami pojawiają się najpierw niewielkie zmarszczki, potem te nieco większe. Po 40. urodzinach proces starzenia znacznie zwiększa swoje tempo. Na buzi goszczą głębokie zmarszczki, a skóra traci bezpowrotnie jędrność i zaczyna stawać się wręcz wiotka. Znając konkretne przyczyny takiego stanu rzecz, sięgając po dobre kosmetyki, takie jak nawilżająca maska, odżywczy krem np. od  Avon czy też dobre serum pod oczy, można zdecydowanie spowolnić nieuchronny proces starzenia się skóry.

Przyczyny utraty jędrności i blasku skóry

Kosmetolodzy wskazują na wiele zjawisk i przyczyn, których skutkiem jest utrata młodzieńczej kondycji skóry. Oczywiście jako najważniejszy powód uznaje się naturalny proces starzenia całego organizmu, którego jednym ze skutków jest spadek naturalnej produkcji kolagenu. Jednak oprócz tego jest wiele innych przyczyny, dla których skóra traci swoją jędrność i pierwotny blask.

Wśród powodów coraz gorszej kondycji skóry wymienia się nieodpowiednią dietę, w której brak dobrych składników odżywczych oraz przesuszenie skóry, którego naprawdę trudno uniknąć pomimo wielu starań. Niestety przebywamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, narażamy skórę na niekorzystne warunki atmosferyczne i z pewnością pijemy ciągle zbyt mało wody.

Na stan naszej skóry fatalnie wpływa nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, docierające do nas nie tylko latem. Nie pomaga nam też ogromne zanieczyszczenie powietrza, z którym borykają się głównie duże ośrodki miejskie. Jakby tych wszystkich przyczyn wydawało się zbyt mało, to dodajmy do nich jeszcze spore wahania wagi ciała, bo przecież raz tyjemy, a innym razem drastycznie się odchudzamy. Wymienić także trzeba przebyte choroby i zaburzenia hormonalne, z którymi czasem walczymy przez całe lata.

Sposoby na poprawę jędrności skóry

Z utratą młodzieńczego wyglądu trzeba się przede wszystkim pogodzić, bo nikt jeszcze nie wymyślił mitycznego wręcz eliksiru młodości. Jednak dziś jesteśmy w stanie skutecznie opóźniać proces starzenia się skóry. Współczesna kosmetologia oferuje nam naprawdę świetne preparaty kosmetyczne, które potrafią czynić wręcz cuda. Warto dbać o skórę od najmłodszych lat, używając kremów do twarzy odpowiednich do swojego wieku i indywidualnych potrzeb skóry. Sięgajmy więc po kremy nawilżające w każdym wieku, a po trzydziestce niech na naszej półce z kosmetykami na stałe zagości krem odżywczy. Stosujmy wspaniałe maski regeneracyjne i nawilżające, nie wahajmy się używać dobrego serum do twarzy.

Jeśli skóra ma zachować jędrność i blask przez długie lata, konieczna jest też zmiana stylu życia. Właściwa dieta bogata w warzywa, owoce i błonnik z pewnością zadziała korzystnie. Codzienna, odpowiednia ilość wody, snu i aktywności fizycznej sprawią, że młodzieńczy wygląd będzie nas cieszyć przez wiele lat.