Botox – czym jest i w jaki celu się go stosuje?

Od wielu już lat sporą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Botoks kojarzony jest przede wszystkim z poprawianiem urody i redukowaniem niedoskonałości pojawiających się na skórze wraz z upływem czasu, ale można mówić o jego dużo szerszym zastosowaniu.

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jest on używany w dermatologii czy neurologii, do leczenia przeróżnych przypadłości.

Czym jest botoks i czy warto się na niego zdecydować?

Mianem botoksu określa się toksynę botulinową, jad kiełbasiany. Wszystkie te nazwy wskazują na tą samą substancję. Pomimo tego, że jest to trucizna, w niedużych i ściśle określonych dawkach wykorzystywana jest na masową skalę w medycynie – nie tylko estetycznej. Sięga się po nią także w neurologii czy dermatologii. Botox wstrzyknięty pod skórę wykazuje działanie paraliżujące na mięśnie, gdyż blokuje przewodzenie impulsów nerwowych. Skutkiem tego jest zablokowanie kurczenia się mięśni – ostrzyknięta skóra rozluźnia się i przestaje marszczyć. Łatwo można się domyślić tego, że zmarszczki zostają wygładzone i nie pogłębiają się.

Efekty botoxu są porównywalne do inwazyjnych zabiegów chirurgii plastycznej, a cena zdecydowanie niższa. Utrzymują się one przez bardzo długi czas, nawet do ośmiu miesięcy. Średnio mówić można o 4-6 miesiącach. Nawet po upływie tego czasu powstawanie zmarszczek następuje wolniej. Za pomocą botoksu można pozbyć się głębokich zmarszczek, wieloletnich bruzd. Zabieg traw tylko kilkanaście minut, a rezultaty widoczne są praktycznie od razu. Dla wielu osób jest on bezbolesny i nie wyklucza w żaden sposób z codziennych aktywności, można powrócić po zbiegu do swoich obowiązków.

Więcej informacji na temat Botoxu można znaleźć na: https://vesuna.pl/botox/

Jakie jest zastosowanie botoksu?

Botoks kojarzy się wielu osobom z powiększaniem ust, ale to tylko jedno z wielu jego zastosowań. Jest ich znacznie więcej i nie dotyczą wyłącznie kosmetyki. Po toksynę botulinową sięga się w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych i bruzd na twarzy, dekolcie, szyi oraz do powiększania ust. Botoks stosowany jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale też w innych dziedzinach medycyny – okulistyce, neurologii czy urologii. Okazuje się być niezwykle skuteczny w leczeniu nadmiernej potliwości, szczękościsku i silnych bóli migrenowych. Toksyna botulinowa pomaga przy przykurczach mięśniowych różnego pochodzenia. Jad kiełbasiany jest substancją rozluźniającą mięśnie, co skutkuje złagodzeniem wielu dokuczliwych objawów w przypadku pacjentów borykających się z chorobami neurologicznymi. Wykorzystuje się go także w leczeniu zeza – co jest znacznie mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne niż leczenie operacyjne, pozawala uzyskać bardzo dobre efekty.

Kiedy nie można skorzystać z botoxu?

Pomimo wielu zalet i skuteczności botoksu, istnieją pewne przeciwwskazania co do jego zastosowania. Z zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową nie mogą skorzystać kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. Przeszkodą jest przyjmowanie antybiotyków i szeregu innych leków, niewydolność serca, stan pozawałowy, choroby skórne w miejscu zabiegu, uszkodzenia skóry, przeziębienie, grypa, ogólne pogorszenie stanu zdrowia.