Jak wybrać gotową ramkę do zdjęcia, aby była stylowa i zdobiła ścianę?

Galeria zdjęć na ścianie to doskonały sposób na aranżację wnętrz. Jak wybrać gotową ramkę do zdjęcia, aby była stylowa i zdobiła ścianę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki do zdjęć?

Zdjęcia rodzinne oraz z ważnych uroczystości to nie tylko zatrzymanie chwil na dłużej, ale i świetny sposób na dekorację salonu lub sypialni. Dodają osobistego charakteru oraz wymiaru, stajać się wyjątkowym dodatkiem do domu. Personalizowanie domowej przestrzeni umożliwia delektowanie się podziwianiem najpiękniejszych chwil życiu, które zostały uchwycone na zdjęcia. To zdecydowanie idealne rozwiązanie dla sentymentalnych osób. Aby fotografie się nie zniszczyły i ładnie się prezentowały, należy przechowywać je w specjalnych ramkach do zdjęć. Jak wybrać gotową ramkę do zdjęcia, aby była stylowa i zdobiła ścianę?

Najważniejsze, aby oprawa fotografii dobrze się z nią komponowała. Bardzo ważne, aby ramka była dopasowana do kolorystyki zdjęcia, a także charakteru fotografii. Pamiętaj, że ramkę dobierasz do zdjęcia, a nie na odwrót. Fotografia jest najważniejszym elementem ozdoby i to ona ma przykuwać uwagę, a oprawa ją uzupełniać. W pierwszej kolejności dobierz wielkość ramki, następnie kolor, a na samym końcu ewentualne zdobienia. W przypadku zdjęć znad morza z powodzeniem możesz sięgnąć po ramkę z muszelkami czy ozdobą w postaci porcelanowej łódki. Z kolei zdjęcie ślubne pięknie prezentuje się w ramce z sercem czy kwiatami. Natomiast zdjęcie dziecka fenomenalnie wkomponuje się w ramkę w misie, odciski stópek czy rączek.

Jak dobrać ramkę do zdjęć na ścianę?

Pod uwagę należy wziąć także rodzaj ramek na zdjęcia. W sklepach znajdziesz modele, wykonane z drewna, metalu, szkła, tworzywa sztucznego, a także z materiałów łączonych. Ranki mają specjalne wieszaki, dzięki którym możesz powiesić je na ścianie zarówno w poziomie, jak i pionie. Dostępne są oprawy, które mają dodatkowo nóżki, umożliwiające postawienie ramki na biurku albo komodzie.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj wypełnienia obszaru wewnątrz ramy. Tutaj istnieje kilka możliwości. Pierwszy sposób to wypełnienie całego obszaru wewnątrz ramy. Z kolei drugi, nazywany passe-partout, to dodatkowa rama w oprawie, która zasłania jej brzegi. W efekcie zdjęcie jest znacznie lepiej wyeksponowane i bardziej widoczne. Taka kompozycja jest bardzo estetyczna.

Jak dobrać ramkę do stylu wnętrza?

Szukając odpowiedniej ramki na zdjęcia, kieruj się stylistyką mieszkania i wizualnie dobierz ramkę do charakteru pomieszczenia. Proste, minimalistyczne oprawy doskonale dopełnią pokój w nowoczesnym stylu. Z kolei do salonu w stylu skandynawskim sprawdzą się ramki w stonowanych barwach, takich jak odcienie beżu czy szarości. W stylu glamour możesz poszaleć zarówno pod względem kolorystyki, jak i ozdób. Mile widziana czerwień, róż, butelkowa zieleń czy bordo, a także zdobienia w postaci kamieni czy cyrkonii.

Kolorowe i bogate zdjęcia najlepiej wyglądają w prostych ramkach. Z kolei klasyczne portery z powodzeniem możesz oprawić w bogate ramy o niebanalnej formie. Oczywiście pamiętaj o tym, aby nie przesadzić z ilością ozdób. Mniej znaczy więcej.