Czarnogóra – dziewicze piękno gór i parków

Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach, przyciąga turystów nie tylko urokliwym wybrzeżem, ale także coraz bardziej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną w regionie. Oprócz popularnego wybrzeża warto zwrócić uwagę na bogactwo północnych obszarów kraju, gdzie można doświadczyć autentycznego kontaktu z dziką przyrodą i gościnnością lokalnych mieszkańców. Czarnogóra wyróżnia się różnorodnością oferty, przyciągając zarówno podróżnych indywidualnych, jak i tych korzystających z pakietów biur podróży.

Według danych Urzędu Statystycznego Czarnogóry MONSTAT, kraj ten odnotował wzrost ruchu turystycznego po pandemii, z zanotowanymi wzrostami przyjazdów turystów o 23,87% i 13,35% w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, w porównaniu do analogicznych okresów w 2022 i 2019 roku. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rynków, z których Czarnogóra odnotowała największą liczbę przyjazdów turystów zagranicznych, zajmując miejsce na liście obok takich krajów jak Serbia, Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

Zrównoważony rozwój turystyki stanowi priorytetową strategię Czarnogóry, a jednym z celów jest aktywizacja północnych obszarów kraju, które posiadają jeszcze niewykorzystany potencjał turystyczny.

Czarnogóra cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski. Zależy nam na tym, aby oprócz popularnych miejsc nadmorskich, takich jak Budva, Kotor czy Herceg Novi, zachęcić podróżnych do odkrywania piękna północnych regionów, takich jak Žabljak i Kolašin. Tam mogą oni doświadczyć bliskości z dziką naturą, autentycznej lokalnej kultury i kuchni – mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

Rozwój obszarów górskich obejmuje wsparcie dla turystyki wiejskiej poprzez zwiększenie liczby gospodarstw domowych i zróżnicowanie ich oferty. Ten proces otwiera również rynek dla lokalnych produktów, które bezpośrednio trafiają do turystów. Wsparcie udzielane gospodarstwom obejmuje rozwijanie niezależnych atrakcji oraz ułatwienie rejestracji działalności gastronomicznej na obszarach wiejskich, co wpisuje się w zrównoważony i odpowiedzialny rozwój turystyki.

Inwestycje w obszary górskie są skierowane również na wsparcie „katunów” w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletije. Dzięki temu 60 rodzin otrzymało panele słoneczne i przeszło szkolenia, co zwiększyło ich możliwości świadczenia usług turystycznych i gastronomicznych. Wielu gospodarstwom domowym na północy Czarnogóry przyznano międzynarodowe certyfikaty ekologiczne „Travellife” i „EU Ecolabel”.

Potencjał turystyczny parków narodowych

Czarnogóra zachwyca naturą i spektakularnymi widokami. Zatoka Kotorska, znana turystom, uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Bałkanach. Nowa kolejka gondolowa Kotor Cable Car pozwala podziwiać panoramę okolicy z nowej perspektywy, zabierając turystów na szczyt Kuk w samym sercu Parku Narodowego Lovćen.

Ta nowa atrakcja turystyczna, dostępna od 1 kwietnia do 31 października, pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść się w góry i inspiruje do odkrywania tej części Czarnogóry. Inwestycja przyczyni się także do zmniejszenia ruchu na starej drodze z Njeguši do Kotoru, co przyniesie korzyści dla środowiska, ograniczając emisję CO2 – podkreśla Ana Tripković Marković.

Czarnogóra posiada aż 5 parków narodowych, które chronią unikalne ekosystemy i umożliwiają bliski kontakt z dziką przyrodą. Park Narodowy Durmitor, z 18 jeziorami polodowcowymi, w tym najgłębszym w Europie Południowo-Wschodniej Jezioro Czarnym, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park Jezioro Szkoderskie to największe słodkowodne zbiornik na Bałkanach, a także ostania przystań dla naturalnie żyjących pelikanów w Europie.

Inne atrakcje to Park Narodowy Lovćen z mauzoleum króla Piotra II Petrovicia Njegosa na szczycie, Biogradska Góra z jedynym w Europie lasem bukowym o charakterze pierwotnym, oraz rezerwat Prokletije, obejmujący najwyższe pasmo górskie w Europie.

Obszary górskie stanowią aż 60% powierzchni Czarnogóry, co sprawia, że rozwijająca się oferta turystyczna uwzględnia w znacznej mierze potencjał turystyki górskiej.

Nowe hotele na wybrzeżu i w górach

Oprócz inwestycji w obszary wiejskie, Czarnogóra rozwija również bazę hotelową. W 2023 roku otwarto kilka obiektów o wysokim standardzie, takich jak hotel Mamula Island w odrestaurowanym forcie z XIX wieku, Hyatt Regency Kotor Bay Resort czy Swissôtel Kolašin, pierwszy luksusowy hotel w ośrodku narciarskim Kolašin 1600.

Planowane na 2024 rok inauguracje obejmują luksusowy resort Rixos w Sutomore, Ritz-Carlton Montenegro na Półwyspie Lustica, a także CROWNE PLAZA Kolašin.

Bogactwo oferty turystycznej, łatwy dostęp komunikacyjny i możliwość podróżowania na własną rękę sprawiają, że Czarnogóra staje się atrakcyjnym miejscem zarówno dla miłośników spokojnego wypoczynku w kameralnych gospodarstwach wiejskich, jak i dla tych, którzy preferują hotele o najwyższym standardzie. Różnorodność krajobrazów pozwala cieszyć się dziewiczą naturą terenów górskich, relaksować się na piaszczystych plażach i zwiedzać średniowieczne miasta, wszystko to dostępne w zasięgu jednego dnia.

Więcej informacji o Czarnogórze znajduje się na stronie www.montenegro.travel.