Bruksizm – czym jest, dlaczego trzeba go leczyć?

Bruksizm to inne określenie na zgrzytanie zębami, które wielu z nas akceptuje jako normalną, niewymagającą interwencji przypadłość. Tymczasem często okazuje się, że w wyniku nadmiernej aktywności mięśni żwaczy dochodzi do zaciskania szczęki i zgrzytania zębami, co z kolei ma negatywny wpływ na nasz wygląd oraz stan zdrowia. Wyjaśniamy, na czym polega bruksizm, skąd się bierze i dlaczego wymaga leczenia.

Bruksizm – zgrzytanie zębami, które obniża jakość życia

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, że zgrzytanie zębami irytuje – nas i otoczenie. Jednak ten dyskomfort nie jest jedynym, na co się narażamy. Długotrwały, nasilający się bruksizm prowadzi też do problemów z zębami, dziąsłami, słuchem, wzrokiem, a nawet ogranicza ruchomość głowy. Negatywnie wpływa też na wygląd w widoczny sposób zmieniając (na niekorzyść) proporcje twarzy istotnie ją poszerzając.

Mając świadomość tego, że bruksizm nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia, komfortu życia, ale też wyglądu, możemy rozważyć konsultację ze specjalistą od bruksizmu w Warszawie, który oceni skalę problemu i zmian, a potem zaproponuje leczenie.

Leczenie bruksizmu – na czym polega?

Większość wskazówek dotyczących relaksu, zmiany stylu życia czy noszenia nakładek nie przynosi widocznej poprawy osobom cierpiącym na bruksizm. Mogą one spróbować też leczenia toksyną botulinową (powszechnie nazywaną botoksem), który:

  • osłabia aktywność mięśni,
  • wyszczupla twarz,
  • poprawia proporcje twarzy,
  • ogranicza ścieranie zębów
  • zatrzymuje odsłanianie się szyjek zębowych
  • chroni przed nieumyślnym złamaniem zęba w nocy, czy jego poważnym ukruszeniem.

Leczenie botoksem jest to zabieg kwalifikujący się do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dlatego pacjent musi zostać do niego zakwalifikowany. Podczas konsultacji ze specjalistą ustalane jest, czy nie występują żadne przeciwwskazania do poddania się terapii, ustala się przebieg leczenia, częstotliwość zabiegów i co najważniejsze wielkość skutecznej dawki toksyny botulinowej (botoksu). Podanie zbyt małej dawki „botoksu” nie pomaga, a zbyt dużej może skończyć się problemami z gryzieniem pokarmów. Dlatego ważne jest doświadczenie lekarza w wykonywaniu tego typu terapii. Zabieg ten powinno się powtarzać co 4 do 6 miesięcy. Pierwsze efekty po jego wykonaniu odczuwalne są przez pacjenta w 10 do 14 dni po zabiegu.

Jeżeli masz obawy, co do skali bruksizmu i wpływu tego zaburzenia na Twój stan zdrowia oraz wygląd, możesz udać się na specjalistyczną konsultację i poddać się leczeniu z wykorzystaniem „botoksu” w Akademii Rzeźbienia Twarzy w Warszawie.