Żurawina – przetwory na zimę

Coraz częściej sięgamy po żurawinę, ponieważ ma ona niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm. Aby móc cieszyć się tym zdrowym owocem przez cały rok, warto sięgać po przetwory z żurawiny. Sprawdź najpyszniejsze i sprawdzone przepisy na przetwory z żurawiny na zimę.

Żurawina — na co pomaga?

Żurawina zawiera mnóstwo witaminy C oraz E, które są bardzo ważne dla człowieka. Witamina C wpływa na odporność organizmu oraz na układ immunologiczny, a witamina E zwalcza wolne rodniki, tj. substancje odpowiadające za jego starzenie się . W żurawinie znajduje się również sporo błonnika, dzięki czemu zaleca się ją osobom cierpiącym na problemy z trawieniem. Owoce żurawiny mają działanie moczopędne, a więc są doskonałym rozwiązaniem na problemy z pęcherzem. To także zabezpieczenie dla kobiet, które korzystają z toalet publicznych. Żurawina pozwala zapobiec niechcianym infekcjom okolic intymnych. Przetwory z żurawiny są pomocne również w leczeniu chorób jamy ustnej, w tym dziąseł, ponieważ zmniejszają ilość bakterii oraz zapobiegają próchnicy. Owoce żurawiny wykazują również działanie antygrzybicze i antybakteryjne. Warto jednak pamiętać, że aby organizm czerpał jak najwięcej z dobroczynnego działania żurawiny, należy ją włączyć na stałe do jadłospisu.

Przetwory z żurawiny na zimę — jak przygotować?

Owoce żurawiny zbiera się od października do listopada, najlepiej po przymrozkach, tracą wtedy goryczkę. Do przetworów należy wybierać wyłącznie owoce zdrowe. Popsute i niewybarwione jagody, liście i inne zanieczyszczenia należy odrzucić. Owoce należy włożyć do miski z chłodną wodą i dokładnie opłukać, najlepiej kilka razy. Umyte owoce przekładamy na sito, aby obciekły z wody. Przetwory z żurawiny nie potrzebują dużej ilości cukru, ponieważ zawarte w niej pektyny powodują, że przetwory same gęstnieją. W czasie gotowania należy je mieszać drewnianą łyżką. Wkładając do słoików przetwory z żurawiny, należy zostawić ok. 3 cm wolnej przestrzeni od brzegów. Słoiki wcześniej należy umyć i wyparzyć, najlepiej wybierać słoiczki o malej pojemności. Przetwory z żurawiny należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Wypróbuj pyszne i łatwe w wykonaniu przepisy na przetwory żurawiny na zimę.

Konfitura z żurawiny

Konfitura z żurawiny idealnie pasuje do mięs, serów oraz do … ciasta! Oto przepis na klasyczną konfiturę z żurawiny.

Składniki: 0,5 kg żurawiny, 1/3 szklanki wody, 3/4 szklanki cukru, 1 cytryna.

Przygotowanie: Do garnka wlej wodę, wsyp cukier i całość gotuj, aż powstanie gęsty syrop. Dodaj umyte i przebrane owoce, duś kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając. Owoce pękną i puszczą sok. W międzyczasie zetrzyj skórkę z połowy wyparzonej wcześniej cytryny, wyciśnij z niej sok i dodaj wszystko do całości. Gotuj do momentu, aż odparuje woda. Gorącą konfiturę włóż do wyparzonych słoiczków, mocno zakręć i postaw do góry dnem. Kiedy ostygną, odstaw w ciemne i chłodne miejsce.

Dżem z żurawiny z jabłkiem

Składniki: 1 kg jabłek, 50 g żurawiny, 30 g cukru.

Przygotowanie: 1 jabłko obierz i pokrój na małe kawałki, możesz je też zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Obrane jabłko włóż do garnka, dodaj cukier i zagotuj. Do gorącej masy dodaj żurawinę i pozostałe jabłka, całość gotuj, aż masa stanie się szklista. Dżem przełóż do małych słoiczków i pasteryzuj 20 min w temp. 95 st.

Przecier z żurawiny krótko gotowany

Składniki: 1 kg żurawiny, 20 dag cukru pudru.

Przygotowanie: Oczyszczoną żurawinę wrzuć do wrzącej wody i gotuj ok 7 min. Czas należy liczyć od momentu ponownego zagotowania się wody, która powinna zakrywać owoce. Ugotowane owoce należy przetrzeć przez sito. Przetarte owoce włóż do rondla, zasyp cukrem i podgrzewaj, aż cukier się rozpuści. Gotowy dżem przełóz do wyparzonych słoików, wytrzyj ich brzegi i szczelnie je zamknij. Odstaw do góry dnem. Gdy przecier ostygnie, schowaj słoiki do lodówki.