Zmiany w ciele, które zachodzą po usunięciu żylaków na nogach

Dla osób zmagających się z estetycznymi i medycznymi powikłaniami żylaków usunięcie zmienionych żył oznacza zwykle niemal natychmiastową poprawę wyglądu i zdrowia. Jak wygląda przebudowa tkanek po usunięciu żylaków kończyn dolnych?

Czy po usuwaniu żylaków pozostają blizny?

Podczas usuwania żylaków metodą klasyczną, chirurg wykonujący zabieg robi nieduże nacięcie skalpelem w pachwinie i przez ten dostęp usuwa jak najdłuższy fragment żylakowato zmienionej żyły. Potem z kilkumilimetrowych nacięć na skórze usuwa fragmenty pozostałych żylaków. Nacięcia skóry są niewielkie, ale jest ich wiele. O ile to możliwe, chirurdzy starają się tak dokonywać przerwania ciągłości skóry, żeby powstałe potem blizny zlewały się z naturalnymi fałdami i zagięciami ciała. [2]

Przy stosowaniu metod małoinwazyjnych do usuwania żylaków nacięć jest mniej – zazwyczaj 1-2. Są potrzebne do wprowadzenia cewnika, sondy lub prowadnika do naczynia, a reszta zabiegu odbywa się wewnątrznaczyniowo.

Zmiana przepływu krwi po usunięciu żylaków

Usunięcie żylaków, niezależnie od zastosowanej metody, zamyka przepływ krwi w danym obszarze. Mogłoby to stwarzać obawy o zastój krwi. Ludzki organizm jest jednak wyposażony w szereg mechanizmów kompensacyjnych i gdy tylko żylaki są zamykane lub usuwane, to krew z mięśni i innych tkanek szuka ścieżki najmniejszego oporu, żeby z prądem krwi mogła trafić do serca. W ten sposób jest kierowana do żył głębokich kończyn dolnych. Ponadto po zabiegu z czasem powstanie krążenie oboczne, które jeszcze bardziej będzie wspomagało sprawny przepływ krwi.

Co się dzieje z zamykanymi naczyniami?

Podczas klasycznej operacji żylaki są usuwane w całości. Inaczej jest w przypadku metod małoinwazyjnych. W przypadku klejenia żylaków działającym czynnikiem jest klej tkankowy spajający ściany żyły, w przypadku skelroterapii – środek chemiczny powodujący stan zapalny tkanek i ich włóknienie, a laserowe usuwanie żylaków wykorzystuje efekt termiczny. Wszystkie te zabiegi, choć na różne sposoby, doprowadzają do zarastania ściany żył i zamknięcia przepływu. Wymusza to przekierowanie przepływu krwi z naczyń do krążenia głębokiego i stymuluje tworzenie się krążenia obocznego. [1]

Powikłania po usunięciu żylaków

Niektóre ze zmian powstających po usunięciu żylaków są skutkiem pooperacyjnych powikłań. Rzadko wynika to ze źle przeprowadzonej procedury, a częściej z niestosowania się pacjentów do zaleceń po zabiegu. Możliwe jest m.in. wystąpienie stanu zapalnego żył i powstawanie grudek w miejscu wstrzyknięcia kleju tkankowego lub środków chemicznych do skleroterapii. Zazwyczaj najistotniejsze zalecenie po zabiegu to noszenie przez pewien okres pończoch lub rajstop do kompresjoterapii. Często w początkowym okresie po usunięciu żylaków zalecany jest też lek przeciwobrzękowy, który pomaga w odciążeniu tkanek i ułatwia spływ krwi do układu głębokiego żył.

Mnogość sposobów usuwania żylaków kończyn dolnych to wielka zdobycz współczesnej medycyny. Dzięki temu możliwe jest stosowanie spersonalizowanego leczenia szytego na miarę. Warto doceniać pracę chirurgów, własne zdrowie oraz wydane pieniądze i starać się, żeby zmiany w ciele po pozbyciu się żylaków miały jedynie postać rekonwalescencji po zabiegu, a nie rozwoju powikłań.

Bibliografia

[1]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[2] W. Noszczyk, „Choroby żył kończyn dolnych”, w Chirurgia. Repetytorium, II., Warszawa: PZWL, 2020, s. 583–586.