Zgorzel zeba to potocznie określenie na zgorzel miazgi. Zgorzel objawia się silnym, pulsującym bólem zęba, szkliwo matowieje i ulega przebarwieniu. Do czego może doprowadzić nieleczona zgorzel zeba? Sprawdź!
Zgorzel zeba – przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstania zgorzeli zęba jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć 2 razy dziennie, ale także nitkować, płukać jamę ustną oraz dbać o higienę języka. Zgorzel zeba powstaje na skutek przedostania się bakterii do komory zęba, gdzie atakują miazgę powodując jej martwicę, a w konsekwencji wywołują zgorzel.
Zgorzel zeba – konsekwencje
Nieleczona zgorzel zeba ma wiele groźnych dla zdrowia skutków. Bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu, co skutkuje chorobami ogólnoustrojowymi dla przykładu zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem kłębuszkowym nerek czy nawet sepsą. Oprócz tego, zgorzel zeba, która nie zostanie w porę rozpoznana, może doprowadzić do:
- stanu zapalnego okostnej,
- zakażenia tkanek,
- zniszczenia kości przy korzeniu zęba,
- tworzenia się zmian zapalnych np. torbieli, ziarniaków lub przetok.
Zgorzel zeba – leczenie
Przy podejrzeniu zgorzeli zeba w pierwszej kolejności wykonuje się badanie RTG. Następnie lekarz zatruwa ząb (tzw. leczenie kanałowe), usuwa tkanki zęba zainfekowane próchnicą i wytłuszcza masy zgorzelinowe używając specjalistycznych pilników endodontycznych. Zgorzeli zęba nie da się wyleczyć na jednej wizycie. Na kolejnej lekarz założy wkładkę dezynfekującą, po kilku dniach będzie musiał osuszyć kanały. Następnie kanały zostaną wypełnione. W przypadku kiedy zgorzel zostanie zbyt późno rozpoznana może dojść do ekstrakcji zęba.