Zegarki drewniane – dlaczego świat oszalał na ich punkcie?

Jakie są największe nowości w branży zegarmistrzowskiej? Większość osób wskaże zapewne na różnego rodzaju smartwatche czy zegarki sportowe, które z roku na rok oferują coraz więcej zaawansowanych funkcji i innowacyjnych rozwiązań. Tymczasem jednym z faktycznych hitów ostatnich lat są dość proste czasomierze wykonane z drewna. Skąd wzięła się moda na nie? Odpowiadamy!

Zegarki z drewna – jak to w ogóle możliwe?

Z czego zbudowany jest zegarek? Oczywiście z koperty, mechanizmu oraz paska lub bransolety. Elementy te wykonane są z kolei z metalu, tworzywa i ewentualnie skóry. Definicja taka była jednak prawdziwa tylko do momentu, gdy zaczęły się pojawiać pierwsze drewniane modele, które okazały się niemałą rewolucją. Jak nietrudno przypuszczać, o ile szereg osób od razu przyjęło nowe rozwiązanie z zachwytem, to inne podeszły do tego pomysłu z rezerwą. Jakie były ich argumenty?

  • Drewno będzie mniej trwałe niż stal czy tworzywa – oczywiście jest w tym trochę racji, jednak z pewnością nie jest to w większości sytuacji poważny problem. Dobre gatunkowo drewno z pewnością wytrzyma kilka czy nawet kilkanaście lat intensywnego użytkowania.
  • Bransoleta z drewna będzie niewygodna – w praktyce dobrze wyprofilowane i wykończone ogniwa okazują się bardzo przyjemne w noszeniu, a w chwili ich założenia nie odczuwamy chłodu.
  • Drewniane zegarki nie będą wodoszczelne – i z tym problemem producenci sobie poradzili, choć oczywiście długie przebywanie pod wodą z takimi modelami jest niewskazane.
  • Drewno trzeba będzie regularnie konserwować – także w tym przypadku okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Zegarki takie są fabrycznie zabezpieczane.

Jak więc widać, największe lęki użytkowników czasomierzy dotyczące zastosowania drewna, okazały się nieprawdziwe. W tym miejscu warto też podkreślić, że tak naprawdę materiał ten był od wielu lat używany w zegarmistrzostwie – do produkcji zegarków stojących i wiszących.

Jakie są zalety drewnianych zegarków?

Dobrych damskich czy męskich zegarków z drewna nie należy się więc absolutnie bać, gdyż pod względem wytrzymałości i niezawodności na pewno nie ustępują one bardziej tradycyjnym modelom. Co jednak warte podkreślenia, mają one także szereg dodatkowych zalet, które czynią ich zakup jeszcze atrakcyjniejszym.

  • Lekkość – drewno jest zauważalnie lżejsze od metalu, dzięki czemu wykonanych z niego zegarków prawie nie czuć na nadgarstku.
  • Niepowtarzalność – nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, a więc nawet modele z tej samej serii zawsze będą się od siebie choć trochę różnić.
  • Hipoalergiczność – dobrze wykonane zegarki drewniane nie będą podrażniać skóry ani wywoływać reakcji alergicznych, co zdarza się w przypadku modeli z niektórych stopów.
  • Ekologia – drewno to w pełni odnawialny materiał, więc decydując się na czasomierz z niego wykonany, dbamy o przyrodę.

Dla kogo zegarki drewniane będą idealnym rozwiązaniem?

Czasomierze z drewna są więc bardzo ciekawym i użytecznym dodatkiem. Czy jednak będą pasować do każdej stylizacji? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę ze sklepu zegarownia.pl.

Czy zegarek z drewna pasuje na każdą okazję? To oczywiście zależy w dużym stopniu od konkretnego modelu. W przypadku szczególnie oficjalnych okazji lepszą opcją będzie postawienie na bardziej tradycyjne rozwiązanie. W innych sytuacjach drewniane wzory sprawdzą się jednak bardzo dobrze – i to zarówno w przypadku pań, jak i panów. Ze względu na niską wagę, produkty tego typu mogą się zresztą okazać szczególnie ciekawe dla kobiet, które cenią sobie wygodę. Z pewnością też warto zwrócić uwagę, że obok bardziej eleganckich zegarków z drewna, dostępne są też modele bardziej sportowe.

Zegarki z drewna – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Czy jednak każdy dostępny drewniany zegarek będzie dobrą inwestycją? W tej kwestii sytuacja w niczym nie różni się od tej na rynku typowych czasomierzy. Obok bardzo dobrych marek, takich jak Kerbholz, spotkać też można produkty o słabszej jakości. Nie da się też ukryć, że niektórzy producenci zegarków tego rodzaju wykorzystują zainteresowanie nimi, by sztucznie windować ceny. Dlatego też warto dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, najlepiej korzystając z pomocy profesjonalnych sklepów z czasomierzami. Przykładowo kupując zegarki damskie Kerbholz na zegarownia.pl, można liczyć na atrakcyjne ceny i pełne wsparcie gwarancyjne.

Moda na drewniane zegarki nie wzięła się z niczego. Wynika ona z ich niezaprzeczalnych zalet użytkowych oraz ciekawego designu. Z pewnością więc warto się nimi zainteresować!