Zdrowe buty dla dzieci – co wybrać?

Dla wielu z nas wybór najlepszego obuwia dla naszych dzieci jest nieco problematyczny. Oprócz wygody oraz estetyki równie istotne jest również to, aby obuwie było zdrowe dla stóp naszych pociech. Na jakie zatem rozwiązania warto stawiać? Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tak zwane buty minimalistyczne. Czym są i dlaczego warto wybrać zdrowe obuwie? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Czym są buty minimalistyczne?
  2. Jakie korzyści daje noszenie butów minimalistycznych?

Buty minimalistyczne – znane również jako barefoot – to specjalne zdrowe obuwie, które sprawia, że czujemy, jakbyśmy chodzili właściwie na boso. Wyróżniają się specjalną konstrukcją, która umożliwia naturalne poruszanie się naszych stóp i tym samym całego ciała. A to niesie ze sobą szereg różnorodnych korzyści zdrowotnych. Zastanawiasz się, czy takie zdrowe buty są dobrą opcją również dla dzieci? Czym dokładnie jest obuwie minimalistyczne i jakie ma zalety? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dalszej części niniejszego wpisu. 

Czym są buty minimalistyczne?

Czym jest obuwie minimalistyczne? Otóż buty barefoot to obuwie wyróżniające się stosunkowo niskim profilem – tak zwanym „zero drop”. A to oznacza, że pięta osoby noszącej takie buty, znajduje się na tym samym poziomie co reszta stopy – w tym palce. 

Buty barefoot są elastyczne i nie posiadają z reguły żadnych elementów, które mogłyby ograniczać naturalny ruch stopy w trakcie chodzenia. Na rynku znajdziesz wiele wariantów obuwia minimalistycznego, które między sobą mogą różnić się nie tylko kolorem, ale dodatkami w postaci – na przykład – oddychających wkładek antybakteryjnych. 

Z tego względu, że buty minimalistyczne mają bardzo cienką podeszwę i umożliwiają swobodne poruszanie się stopy, są świetnym rozwiązaniem również dla dzieci. Dlaczego? Głównie dlatego, że dobrze dobrana podeszwa pozwala na naturalny rozwój stóp dziecka, co nie tylko poprawia całą jego postawę podczas chodzenia, ale i wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Dodatkowo takie zdrowe obuwie jest lekkie i wygodne. Dzięki temu dzieci mniej się męczą, a już szczególnie po dłuższym noszeniu bucików. 

Jeśli zatem interesują Cię wygodne i przede wszystkim zdrowe buty, gwarantujemy, że buty barefoot spełnią Twoje oczekiwania. W ofertach producentów obuwia barefoot buty dla dzieci to nie jedyne produkty, które są dostępne. Asortyment obejmuje także rozwiązania dla osób dorosłych, z którymi warto się zapoznać już teraz. Zadbaj również o swoje stopy na co dzień.

Jakie korzyści daje noszenie butów minimalistycznych?

Chodzenie na boso jest bardzo zdrowe, dlatego rekomenduje się, aby robić to częściej. I nie dotyczy to tylko dorosłych osób, ale szczególnie dzieci. Jednakże w pewnych miejscach chodzenie boso może wiązać się z nieprzyjemnymi sytuacjami – na przykład ze skaleczeniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Postawić na buty barefoot! Benefity chodzenia boso oraz w obuwiu minimalistycznym są takie same. Jeśli Twoje dziecko zacznie chodzić regularnie w butach barefoot, poprawi się siła i elastyczność mięśni znajdujących się w jego stopach. Dotyczy to szczególnie tych dzieci, które wcześniej nosiły klasyczne obuwie ze sztywniejszą podeszwą.

Do korzyści noszenia butów minimalistycznych zalicza się także poprawioną równowagę, wytrzymałość kości oraz dużo lepszą funkcjonalność. Z tych właśnie powodów zarówno fizjoterapeuci, jak i ortopedzi polecają wybierać zdrowe obuwie – nie tylko dla siebie, ale szczególnie dla swoich dzieci. Dlatego nie zwlekaj i już dziś wybierz odpowiednie buty barefoot dla swojej pociechy. Wybór tego typu obuwia to najlepsza decyzja.