Zapalenie oskrzeli – ile trwa i jakie są etapy choroby?

Zapalenie oskrzeli to choroba, w której trwa proces zapalny drzewa oskrzelowego. Mimo że jest to jedna z najczęstszych dolegliwości jesienno-zimowych [1], zapalenie oskrzeli pojawia się również po przebytych chorobach przewlekłych górnych dróg oddechowych. Zobacz, jakie są jego objawy, ile trwa i w jakich etapach występuje.Ile trwa zapalenie oskrzeli? Rodzaje stanu zapalnego

Zapalenie oskrzeli to zakażenie układu oddechowego, które w zależności od czasu trwania choroby można podzielić na [2]:

  • ostre zapalenie oskrzeli (<3 tygodni): związane najczęściej z infekcją wirusową spowodowaną przez wirusy grypy A lub B, paragrypy, koronawirusy, RSV, adenowirusy lub rynowirusy;
  • podostre zapalenie oskrzeli (3–8 tygodni): wynikające głównie z zakażenia krztuścem lub z nadreaktywności oskrzeli;
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli (>8 tygodni): pojawia się pod wypływem działania szkodliwych czynników środowiskowych; objawy nasilają się rano i z czasem kaszel jest coraz bardziej męczący; ten typ występuje częściej u astmatyków i palaczy.

Większość oznak zapalenia oskrzeli mija w ciągu 7 dni. Wyjątkiem jest kaszel, który może utrzymywać się nawet do 3. tygodni [1].

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Ogólne objawy choroby to [1]:

  • gorączka;
  • zmęczenie i uczucie „rozbicia”;
  • kaszel, który najpierw jest suchy, a później mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny śluzowej (przeźroczystej), a następnie śluzowo-ropnej (żółtozielonej).

Dodatkowe objawy specyficzne dla ostrego zapalenia oskrzeli wywołanego przez wirusy to także [1]:

  • bóle mięśniowe;
  • bóle głowy, zwłaszcza gdy chorobie towarzyszy zapalenie zatok;
  • świszczący oddech;
  • słyszalne w badaniu fizykalnym rozlane furczenia i świsty nad płucami.

Zarówno przy ostrym, jak i przewlekłym zapaleniu oskrzeli wraz z silnymi napadami kaszlu mogą pojawić się duszności oraz bóle przeponowe i w okolicy zamostkowej spowodowane bólem tchawicy [1].

Jakie są etapy zapalenia oskrzeli?

Stan zapalny, który pojawia się w drogach oddechowych, przechodzi przez etapy. Można więc wyróżnić trzy fazy zapalenia oskrzeli [3].

  1. Faza obturacyjno-sekrecyjna (naczyniowa) – jest to etap, który trwa 3-4 dni. Pojawiają się gorączka, bóle głowy, surowiczy katar, suchy, męczący kaszel. Mogą wystąpić inne objawy zakażenia wirusowego np. zapalenie spojówek, bóle brzucha lub biegunka.
  2. Faza sekrecyjna – trwa około 14 dni. Charakterystyczny dla tego etapu jest gęsty katar, a także wzmożenie produkcji śluzu i zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Pojawia się wilgotny kaszel. Często obserwuje się także obturację oskrzeli, czyli ich niedrożność.
  3. Faza nadkażenia bakteryjnego – to okres powikłań, które mogą wystąpić, gdy choroba jest bagatelizowana lub nieodpowiednio leczona. Wówczas następuje znaczne pogorszenie stanu ogólnego, pojawiają się duszności, wysoka gorączka, zmiany zapalne błony śluzowej nosa i gardła, a w drogach oddechowych znajduje się ropna wydzielina.
Przeczytaj też:  Barometr Dobroczynności: liczba osób przekazujących odsetek podatku na cele dobroczynne spada

Dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych objawów warto udać się do lekarza rodzinnego, który oceni występowanie zmian podczas osłuchiwania klatki piersiowej [1].

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w ostrym zapaleniu oskrzeli nie można stosować antybiotyków [1]. Z uwagi na to, że u ponad 90% chorych przyczyną choroby są wirusy [2], antybiotykoterapia nie przynosi poprawy. Wskazany jest odpoczynek w domu i spożywanej dużej ilości niegazowanych płynów. Warto również nie zapominać o zróżnicowanej diecie bogatej w witaminy i składniki mineralne wspierające odporność organizmu [1].

Podstawą łagodzenia kaszlu jest unikanie czynników drażniących drogi oddechowe, spanie w pomieszczeniu o niezbyt wysokiej temperaturze (ok. 20°C) oraz dobrej wilgotności powietrza. Przy mokrym kaszlu można sięgnąć po lek ułatwiający odkrztuszanie, np. wybrany produkt z grupy Deflegmin. Substancją czynną jest w nim chlorowodorek ambroksolu, który zwiększa ilość wydzieliny, rozrzedza ją i wspomaga odkrztuszanie. Dzięki temu łatwiej oczyścisz drogi oddechowe i złagodzisz kaszel [4].

Pamiętaj, że niestosowanie się do zaleceń lekarskich i bagatelizowanie zapalenia oskrzeli grozi poważnymi powikłaniami np. zapaleniem płuc.

Artykuł na zlecenie marki Deflegmin

Bibliografia:

1. Witkiewicz I., Ostre zapalenie oskrzeli, 2013, witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/lista/81812,ostre-zapalenie-oskrzeli (dostęp: 26.11.2024).

2. Mejza F., Bulanda M., Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy i leczenie, witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli-przyczyny-objawy-i-leczenie (dostęp: 26.11.2024).

3. Grzela K., Zagórska W., Postępowanie w zapaleniach oskrzeli u dzieci, witryna internetowa: https://podyplomie.pl/pediatria/23507,postepowanie-w-zapaleniach-oskrzeli-u-dzieci (dostęp: 26.11.2024).

4. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl