Zaćma – przyczyny, objawy, profilaktyka.

Choć zaćma oczna to najczęściej występujące schorzenie oczu, wciąż wiele osób ma problem z jej diagnozą, głównie dlatego, że zbyt rzadko odwiedzamy gabinet okulisty. Podpowiadamy, jakie są przyczyny i objawy zaćmy, jak ją leczyć i w jaki sposób możemy zadbać o nasz wzrok.

Co to jest zaćma oka?

 

Myśląc o zaćmie, zazwyczaj mamy na myśli schorzenie nabyte, które pojawia się wraz z wiekiem, najczęściej u osób po 55 roku życia. Zaćma nabyta zwana inaczej kataraktą charakteryzuje się zamgleniem soczewki oka, która znaczenie ogranicza jakość i ostrość widzenia. Zdarza się, że zaćma oczna przez osoby, które unikają diagnostyki okulistycznej, mylona jest z wadą wzroku, dlatego zawsze należy pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, podczas których lekarz bez problemów zdiagnozuje zaćmę i zaleci jej usunięcie.

 

Zmętnienie soczewki oka – przyczyny. Zaćma nabyta.

 

Najczęściej występującą przyczyną zaćmy jest wiek i związane z nim zmiany metaboliczne. Zaćma nabyta może być wynikiem urazu oka, a także przyjmowania niektórych leków np. sterydów czy zabiegów okulistycznych. Do jednych z mniej znanych przyczyn zaćmy zalicza się także niezdrowy styl życia, a także utrzymujący się wysoki poziom glukozy (cukrzyca).

 

Objawy zaćmy oczu. Zaćma nabyta.

 

Oprócz wspomnianego wyżej zamglenia soczewki i pogorszenia ostrości widzenia, osoby, u których zdiagnozowano zaćmę, skarżą się na problemy z widzeniem po zmroku, znaczne oślepianie sztucznym światłem, np. podczas prowadzenia samochodu w godzinach wieczornych. Zdarza się, że zaćma daje nietypowe objawy takie jak podwójne widzenie przedmiotów, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby z zaćmą nabytą częściej narzekają na zmęczenie oczu spowodowane czytaniem czy oglądaniem telewizji.

 

Leczenie –  jak usunąć zaćmę w oku?

 

Jedyną skuteczną formą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz okulista usuwa zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wstawia specjalne dopasowany implant. Zabieg ten trwa ok. 25 minut i jest zupełnie bezpieczny dla pacjenta, czego dowodem jest duża ilość seniorów, którzy operowani są z powodu zaćmy. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, zazwyczaj stosuje się jedynie bezpieczne znieczulenie miejscowe, a także wspomaga się gojenie ran, stosując krople do oczu.

 

Zalecenia po zabiegu usunięcia zaćmy.

 

Skuteczność leczenia zaćmy uzależniona jest od stopnia zaawansowania schorzenia, a także tego czy pacjent będzie konsekwentnie stosował się do zaleceń lekarza. Najważniejsze, aby stosował krople i koniecznie zjawił się na wizytę kontrolną. Po operacji nie wolno prowadzić samochodu, a także zaleca się ograniczyć aktywność fizyczną i nadwyrężanie wzroku np. poprzez długotrwałą pracę przed komputerem, oglądanie telewizji czy czytanie. Po zabiegu należy chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym, a także uważać, aby nie podrażnić oczu poprzez pocieranie czy zadrapanie zoperowanego oka.

 

Profilaktyka – czy da się ustrzec przed zaćmą nabytą?

 

Niestety, jak dotąd nie wskazano sposobów, aby móc całkowicie zapobiec zaćmie nabytej. Jednakże istnieją skuteczne sposoby na opóźnienie wystąpienia choroby oraz jej postępów.

 

Zaleca się:

  • ograniczyć spożycie alkoholu,
  • zaprzestać palenia papierosów,
  • chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
  • unikać ryzyka uszkodzenia wzroku np. podczas spawania,
  • stosować dietę bogatej w witaminy C i E,
  • kontrolować poziom cukry we krwi.

 

Operacja zaćmy – kiedy i gdzie umówić się na zabieg?

 

Najważniejsze jest, aby tuż po poznaniu diagnozy, podjąć stosowne kroki w celu usunięcia zaćmy. Schorzenie to często postępuje bardzo szybko, mogąc prowadzić do dalszych konsekwencji takich jak jaskra czy nawet utrata wzroku. Postępujący wiek, ograniczona mobilność także nie przemawiają za tym, aby zwlekać z zabiegiem, który może całkowicie przywrócić jakość widzenia. Warto skorzystać z refundacji w ramach NFZ, co wcale nie oznacza wielu lat czekania na zabieg. Nie każdy wie, że w ramach umowy transgranicznej, Polacy mogą usunąć zaćmę w Czechach, gdzie od wielu lat pracują lekarze z Polski. Tesin Medic Clinic to miejsce, gdzie każdego dnia przyjmuje się pacjentów z zaćmą nabytą, przywracając im nadzieję, na kolejne aktywne lata. Operacja zaćmy daje nie tylko nową jakość widzenia, ale także witalność i energię, którą seniorzy utracili wraz z postępującą chorobą oczu.