Zabawki i układanki Montessori – najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku

Układanki, sortery, tablice manipulacyjne, puzzle i klocki – to tylko przykłady zabawek Montessori, które doskonale wpływają na rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. Poniżej wyjaśniamy również, na czym polega metoda Montessori oraz dlaczego tak naprawdę warto z niej korzystać. Zachęcamy do lektury!

Montessori – na czym polega ta metoda?

Metoda Montessori to system wychowawczy stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori. Ma on na celu zadbanie o wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym między innymi poprzez samodzielną naukę. Pod uwagę są brane jego indywidualne predyspozycje, możliwości i zainteresowania. Na każdym etapie ważna jest też obserwacja i reagowanie na zmiany. Co istotne, nie ma tutaj systemu nagród i kar ani niezdrowej rywalizacji. Maluch rozwija swoje umiejętności w indywidualnym tempie, zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zabawki i układanki Montessori – krótki przegląd

Zanim przejdziemy do omówienia korzyści, jakie niosą za sobą zabawki i układanki Montessori dla dzieci, sprawdzimy najbardziej polecane propozycje, które z powodzeniem posłużą nie tylko starszakom, ale i maluchom. Każde z nich będzie bawiło się na swój sposób.

Układanki Montessori

Układanki Montessori dają duże pole do rozwijania kreatywności. Dziecko może rozpocząć zabawę nimi w dowolnym momencie, sięgając po dowolny element. I tak układanki mogą przykładowo wspierać naukę rozróżniania kolorów, dopasowania kształtów, tworzenia logicznych sekwencji oraz rozwiązywania prostych problemów. Różnokolorowe układanki pobudzają przy tym wyobraźnię dziecka, jednocześnie wyciszając je i wspomagając koncentrację.

Sortery i tablice manipulacyjne

Równie popularne co układanki Montessori są sortery i tablice manipulacyjne. Idealnie sprawdzają się one do ćwiczenia zręczności i motoryki małej. Sortery, na przykład te w kształcie wagonika czy domku, można z powodzeniem wykorzystać także do innych zabaw. Ponadto tablice manipulacyjne są zdecydowanie bardziej rozbudowane, więc automatycznie aktywizują różne umiejętności. 

Puzzle

W zestawieniu nie może też zabraknąć puzzli, które występują w różnych wariantach. Dostępne są między innymi klasyczne puzzle obrazkowe, ale i drewniane, w niestandardowych kształtach, na przykład pojazdu lub zwierzątka.

Klocki drewniane i konstrukcyjne

Polecanymi zabawkami Montessori są również klocki – drewniane oraz konstrukcyjne. Można tworzyć z nich prawdziwe cuda, dać się ponieść wyobraźni i za każdym razem uzyskiwać coś nowego, innego.

Dlaczego warto kupować zabawki i układanki Montessori?

Po przeglądzie topowych propozycji zabawek i układanek Montessori, określanych też mianem pomocy edukacyjnych, pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego tak naprawdę warto je kupować? Przede wszystkim zachęcają one dziecko do aktywności, ćwicząc przy tym nie tylko motorykę, ale również kreatywne myślenie. 

W prostocie tkwi największa siła. Każda zabawka Montessori służy nauce jednej umiejętności, więc pozwala w pełni skupić uwagę na wykonywanej czynności. Ponadto układanki Montessori nie posiadają ani elementów dźwiękowych, ani świecących, więc nie ma ryzyka, że dziecko będzie przebodźcowane, a co za tym idzie – rozdrażnione i nadmiernie pobudzone. 

Dużą zaletą jest też to, że dzieci same wybierają, czym chcą się bawić i po które elementy sięgną w pierwszej kolejności. Nie ma tutaj sztywnych zasad i ram. Nie zapominajmy również o tym, że zabawki Montessori są wykonane z trwałych surowców naturalnych. Najczęściej jest to po prostu drewno – w swoim naturalnym kolorze lub pomalowane na wybrane odcienie tęczy. Dzięki temu przetrwają wiele lat i szybko się nie zniszczą. 

Przekonaliśmy Cię do układanek i innych zabawek Montessori dla dzieci? Poza wymienionymi wyżej propozycjami możesz jeszcze zdecydować się na mozaiki, liczydła, warzywa do krojenia czy przeplatanki. Nie czekaj zatem i kup je nie tylko swojemu maluchowi, ale również sprezentuj innym.