Wzdęcia po posiłku: przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości

Wzdęcia to dość powszechna dolegliwość dyspeptyczna, z którą boryka się wiele osób. Najczęściej pojawiają się po spożyciu produktów ciężkostrawnych, chociaż niekiedy mogą też świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Jak skutecznie i bezpiecznie łagodzić wzdęcia brzucha?

Wzdęcia powodują duży dyskomfort. Brzuch staje się nabrzmiały i spuchnięty (stąd też częste określenie “brzuch wzdęty jak balon”), pojawiają się gazy, częste odbijanie, a nawet ból i nieprzyjemne skurcze żołądka. Niekiedy uczucie ciężkości na żołądku współistnieje z uciskiem lub pieczeniem lokalizowanym w okolicach nadbrzusza. U większości pacjentów problemem są nieprawidłowości w żywieniu, np. ciężkostrawna dieta. Dolegliwości mogą być potęgowanie przez spożywanie napojów gazowanych, alkoholowych lub palenie papierosów.

Dlaczego pojawiają się wzdęcia?

Wzdęciami określamy dyskomfort (w tym również ból) związany z nagromadzeniem gazów jelitowych, powstałych podczas procesu trawienia (metan, wodór, dwutlenek węgla). Przyczyną dolegliwości jest również połykanie powietrza podczas jedzenia oraz dyfuzja krwi. Problemy pojawiają się bezpośrednio po spożyciu posiłków i mogą mieć charakter nawracający lub przewlekły.

Do najczęstszych przyczyn wzdęć zaliczamy:

  • Tłuste potrawy, np. smażone lub grillowane.
  • Napoje gazowane i słodzone soki.
  • Substancje słodzące (popularne słodziki) oraz słodycze nasilające fermentację.
  • Warzywa, które zawierają duże ilości skrobi, czyli m.in. ziemniaki, kukurydza, fasola, brokuły, brukselka, szparagi. Skrobia to ciężkostrawny cukier, która w procesie trawienia przyczynia się do nadmiernej produkcji gazów przez bakterie jelitowe.
  • U niektórych osób wzdęcia mogą pojawiać się również po spożyciu takich warzyw jak m.in. czosnek, cebula, kalafior, kapusta.
  • Również owoce mogą przyczyniać się do wzdęć, gdyż zawierają w sobie sorbitol, który przyspiesza perystaltykę i proces fermentacji w obrębie jelit. Najwięcej sorbitolu znajduje się w gruszkach, jabłkach, śliwkach, wiśniach, brzoskwiniach, nektarynkach.

W praktyce przyczyn wzdęć jest bardzo wiele i chociaż najczęściej świadczą one o pewnych błędach żywieniowych, mogą pojawić się również po spożyciu konkretnych substancji, które u danej grupy pacjentów wywołują szereg nieprzyjemnych objawów. Przykładem są osoby z niedoborem enzymu laktaza, u których wzdęcia pojawiają się po spożyciu produktów mlecznych zawierających laktozę.

Jak skutecznie pozbyć się wzdęć?

Przede wszystkim warto obserwować organizm, by przekonać się, po jakich produktach najczęściej pojawiają się dolegliwości, a następnie wykluczyć je z diety lub ograniczyć ich spożywanie. Bardzo ważne jest także regularne spożywanie posiłków o stałych porach. Zalecane jest jedzenie bez pośpiechu niewielkich porcji kilka razy dziennie. Bardzo ważne jest też ograniczenie produktów tłustych, unikanie ostrych przypraw oraz ograniczenie picia mocnej kawy i herbaty, które także mogą przyczyniać się do problemów dyspeptycznych. Konieczne jest też zaprzestanie palenia tytoniu oraz spożywania napojów alkoholowych.

Dolegliwości mogą być łagodzone poprzez regularne spożywanie preparatów ziołowych, np. herbatek z dziurawca. Na doraźne problemy ze wzdęciami zalecane są preparaty ziołowe, które skutecznie łagodzą objawy dolegliwości układu trawiennego. Dobre rezultaty można osiągnąć, sięgając po preparaty na bazie olejków roślinnych, takich jak goździkowy, cynamonowy, lawendowy lub mięty pieprzowej. Wykazują one właściwości rozkurczowe i pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie organizmu.

Tekst napisano dla: Amol.pl.