Wysypka na twarzy – jakie są jej przyczyny. Jak sobie z nią radzić?

Wysypka na twarzy, na dekolcie, na czole i szyi to częsty objaw, który towarzyszy nie tylko chorobom skóry, ale także schorzeniom ogólnoustrojowym. Przybiera postać grudek, pęcherzyków, krostek, plam i pęcherzyków. Wysypka na ciele może być także objawem alergii na kosmetyku lub stanowić uczulenie na przyjmowane leki. Leczenie wysypki na twarzy najlepiej rozpocząć od zmiany kosmetyków i dokładniejszej pielęgnacji skóry. Jakie są przyczyny wysypki i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Jakie mogą być przyczyny wysypki na twarzy?

Wysypka to częsty i bardzo uciążliwy objaw, który pojawia się nie tylko w chorobach skóry, ale także w schorzeniach ogólnoustrojowych. towarzyszący wielu jednostkom chorobowym. Może występować między innymi w chorobach wirusowych, alergicznych, czy schorzeniach gruczołów łojowych. Na podstawie obrazu klinicznego oraz niezbędnych badań możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy i pozbycie się tego wstydliwego problemu.

Należy pamiętać, że wysypka na twarzy i w jej okolicach – na szyi, na dekolcie może być wynikiem alergii na kosmetyki, szczególnie ich barwniki i kompozycje zapachowe. Wysypka pojawia się w odpowiedzi na działanie wybranego leku, szczególnie często zdarza się to po dodatkowej ekspozycji na promienie słoneczne. Takie odczyny skórne mogą wystąpić chociażby po antybiotyku – tetracyklinie, która dość często stosowana jest w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku.

Które choroby skóry powodują wysypkę na twarzy?

Wysypka na twarzy może być objawem wielu chorób skóry. Do najczęstszych należą choroby wirusowe, między innymi takie jak opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, odra czy różyczka. Warto również zwrócić uwagę na choroby alergiczne – wyróżniamy tu wysypki po lekach, między innymi antybiotykach, a najczęściej penicylinach i wankomycynie czy niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, jak kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna.

Przeczytaj też:  3 akcesoria dla niemowląt, które przydadzą się każdej świeżo upieczonej mamie

Zapalenie opryszczkowate skóry powstające w wyniku nietolerancji glutenu, czyli białko występujące w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia to kolejny element. Dodatkowo fotodermatozy, czyli czerwone plamy na twarzy pojawiają się pod wpływem słońca, a także wielopostaciowe osutki na twarzy powstające pod wpływem promieniowania UVA oraz UVB mają duże znaczenie przy tworzeniu się kolejnych wyprysków.

Jakie są objawy wysypki na twarzy?

Wysypka na twarzy w zależności od choroby, może występować w różnej postaci. Mogą to być grudki, krotki, pęcherzyki, plamy. Ospie wietrznej może towarzyszyć gorączka, a w półpaścu charakterystyczne jest umiejscowienie zmian w górnej części twarzy – okolicy unerwianej przez nerw trójdzielny. Umiejscowienie w obrębie oczodołu grozi przejściem zakażenia na rogówkę i powikłaniami ocznymi.

Wysypka poprzedzona jest zazwyczaj nerwobólami, które utrzymują się przez cały okres choroby, a nawet wiele miesięcy czy lat po ustąpieniu zmian na skórze. Wysypka alergiczna na twarzy ma postać pokrzywki. Pojawiają się płaskie bąble, rumień, obrzęki i pęcherzyki na skórze. Jest to najczęściej swędząca wysypka na twarzy. Zmiany są swędzące, zazwyczaj ustępują bez pozostawienia śladów.

Jak rozpoznać co jest przyczyną wysypki?

Po tym jak pojawi się wysypka na twarzy, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. W zależności od tego jak wygląda wysypka i towarzyszących objawów, czy wreszcie okoliczności pojawienia się wykwitów, lekarz zleci odpowiednią diagnostykę. W chorobach alergicznych w rozpoznaniu pomocne jest wykonanie testów ekspozycji polegających na celowym wywołaniu objawu pod wpływem substancji potencjalnie uczulającej, testów skórnych, czy wreszcie prób płatkowych. W przypadku podejrzenia sarkoidozy, zapalenia opryszczkowatego skóry oraz ziarniniaka niezbędne jest wykonanie badania histologicznego wycinka skóry.