We współczesnym społeczeństwie, w którym coraz więcej osób na pierwszym miejscu stawia rozwój swojej kariery, częstym zjawiskiem staje się tak zwane wypalenie zawodowe. W odpowiedzi na te wyzwania coraz więcej firm oraz osób indywidualnych korzysta z coachingu biznesowego. W jaki sposób może on pomóc? Odpowiadamy!Wypalenie zawodowe – co to jest?
Ale czym właściwie jest wypalenie zawodowe? Wielu z nas może borykać się z nim, nie wiedząc nawet, że wskazują na to wszystkie objawy. Wypalenie zawodowe jest stanem fizycznego, ale też emocjonalnego wyczerpania związanego ze stresem i obowiązkami w pracy. Zazwyczaj dotyka ono ambitne i zaangażowane osoby, które każdego dnia starają się sprostać wysokim oczekiwaniom – nie tylko szefa, ale także i swoim własnym.
Po czym poznać, że dotknęło Cię wypalenie zawodowe? Objawy mogą obejmować nie tylko ogólną utratę energii, lecz także zmniejszą motywację do pracy (nawet, jeśli ją lubisz), poczucie pustki, bezsensowności działań oraz braku perspektywy na rozwój. Oprócz tego, wypaleniu zawodowemu bardzo często towarzyszą też problemu zdrowotne, takie jak bóle głowy, bezsenność, czy nawet problemy z układem trawiennym.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała wypalenie zawodowe za problem zdrowotny. Nie jest więc niespodzianką, że nie powinno się go bagatelizować. Świadomi problemu przedsiębiorcy szukają sposobów, aby pomóc swoim pracownikom i stawiają na rozwiązanie, jakim jest coaching dla firm.
Sesje coachingowe umożliwiają współpracę z coachem, który pomaga nie tylko w analizowaniu bieżących problemów, lecz także rozwijaniu umiejętności niezbędnych do tego, aby odnajdywać się w dynamicznym środowisku pracy.
Ani coaching (np. oferowany przez https://medstarsolutions.pl/coaching/), ani coaching kognitywny, ani nawet mentoring nie polegają jednak na podawaniu gotowych rozwiązań. Jest to rodzaj wsparcia, które stawia na ukierunkowanie myślenia i rozwoju, dzięki któremu pracownik może sam znaleźć odpowiedzi oraz rozwiązania na frapujące go problemy i znaleźć na nowo radość z pracy.
Coach stosuje różnorodne techniki, takie jak aktywne słuchanie, zadawanie pytań czy refleksję, aby pomóc w zrozumieniu przyczyn wypalenia i wypracowaniu strategii do skutecznego radzenia sobie z trudnościami.
W jaki sposób pomaga coaching biznesowy?
Przede wszystkim pomaga on zrozumieć przyczyny – być może był to nadmiar obowiązków, brak jasnych celów w pracy lub konflikty w zespole. Jednocześnie rozwija też umiejętności radzenia sobie ze stresem, napięciami w pracy i presją, która może pojawić się w każdym zawodzie.
Coaching biznesowy może zatem skutecznie pomóc w walce z wypaleniem zawodowym, ale jest też świetnym sposobem na to, by mu zapobiegać!
Podczas sesji coachingowych, coach pomaga też w odnalezieniu lub utrzymaniu motywacji i sensu pracy, bo ich utrata często stanowi źródło wypalenia. Coaching biznesowy umożliwia spojrzenie na swoją karierę w szerszej perspektywie – pomaga w określeniu długoterminowych celów i planowaniu ścieżki zawodowej.