Maszyny do szycia
Jeżeli planujesz zakup maszyny do szycia i zastanawiasz się jaką maszynę kupić, na co zwrócić uwagę przed zakupem maszyny, to zapraszam do przeczytania artykułu. To, na jaką maszynę się zdecydujesz, zależy po pierwsze od Twoich umiejętności, a po drugie od jej zastosowania. Innej maszyny potrzebujemy dla osób początkujących do użytku domowego, inną do nauki szycia, a całkiem innej do profesjonalnego szycia. Maszyna może być prosta w obsłudze, ale również może to być sterowane komputerowo urządzenie.
Rodzaje maszyn do szycia
Co prawda na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli maszyn do szycia, jednak podstawowym podział jest na maszyny mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe.
Maszyny mechaniczne to najprostsze technologicznie rozwiązanie. Pracę maszyny regulujemy za pomocą nożnego rozrusznika, który ma wysokie podnoszenie stopki. Regulacja prędkości, długości ściegów, naciąg nici i inne opcja szycia ustawiane są ręcznie za pomocą pokręteł. Dostępna ilość funkcji maszyny zazwyczaj jest zależna od jej ceny. Im droższe urządzenie, tym więcej znajdziemy możliwości regulacji. To oczywiście ma duże znacznie dla doświadczonego krawca.
Kolejnym rodzajem są maszyny do szycia elektroniczne. Podobnie jak maszyny mechaniczne również posiadają stopkę, różnica jest taka, że tempo szycia można również ustawić na panelu i wówczas szycie odbywa się automatycznie. Zamiast pokręteł do sterowania używamy panelu, możemy korzystać z gotowych programów. Dostępna są między innymi takie funkcje automatyczne jak: regulacja docisku stopki, automatyczne nawlekanie igły, programowanie sekwencji wzorów ściegu, regulacja naprężenia nici, ściegi ozdobne, wszywanie gumy, automatyczne obrzucanie dziurki i wiele więcej.
Szycie na maszynie elektronicznej jest znacznie prostsze i wygodniejsze niż na maszynie mechanicznej. Pracuje się na niej również o wiele szybciej.
Automatyczne nawlekanie igły, regulacja docisku stopki, programowanie sekwencji wzorów ściegu i wiele więcej
Ostatnim rodzajem są maszyny komputerowe. Ogólnie podobne są do maszyn elektronicznych, ale mają dodatkowe funkcje, które jeszcze usprawniają szycie na maszynie. Jednym z dużych udogodnień jest ustawienie i zapisanie własnych programów. Dzięki temu nie musimy za każdym razem programować ściegu czy też naprężenie nici.
Oprócz powyższych funkcji warto zwrócić uwagę na udogodnienie, jakim jest wykluczanie sprzecznych ustawień. Np. ustawiając ręcznie, możemy dać zły naciąg nici dla konkretnego ściegu, w przypadku maszyny komputerowej jest to niemożliwe. Oczywiście taka technologia musi kosztować i zazwyczaj wykorzystywana jest przez profesjonalistów.
Maszyna do szycia w domu
Wybór maszyny do domu w dużej mierze zależy do stopnia zaawansowania, częstotliwości prac krawieckich w domu i oczywiście tego co szyjesz. Znając odpowiedź na te pytania, można zacząć poszukiwać idealnej maszyny. Szczególnie że całkiem inne maszyna będzie dobra dla osoby początkującej, a zupełnie inna dla zaawansowanej. Przedział cenowy maszyn jest bardzo duży, z tego powodu to właśnie budżet bardzo często jest głównym wyznacznikiem, jaką maszyną kupimy. Zanim zaczniesz przeglądać oferty maszyn do szycia, warto jest się zastanowić nad tym, jakie funkcje powinna mieć maszyna, co musi się koniecznie w niej znaleźć, a co można odpuścić.
Nowoczesne maszyny do szycia wyposażone są w szereg funkcji, które mają nam ułatwić życie i szycie. Do podstawowych, które powinny znaleźć się w każdej maszynie zaliczymy: szycie do przodu i do tyłu, ścieg prosty i zygzak, automatyczne nawlekanie igły, automatyczne wyłączenie, automatyczne obszywanie dziurki guzika, regulowaną długość i szerokość ściegu, wolne ramię, regulowany docisk stopki, regulowane naprężenie nici, manualny obcinacz nici, przyszywanie aplikacji.
Jeżeli maszyna będzie zaopatrzona w powyższe funkcje, to już dość wygodnie będziemy w stanie uszyć swoje wymarzone ubranie. Jednak jeżeli chcemy komfortowo szyć, to warto jeszcze zadbać, aby były inne dostępne funkcje. Zaliczymy do nich ryglowanie, czyli proces automatycznego zakończenia ściegu, chwytacz rotacyjny umożliwiający marszczenie tkanin. Przydatne jest również wbudowane oświetlenie led. Przydatną funkcją jest pozycjonowanie igły. Przydatną funkcją skracającą szycie jest automatyczne obcinanie nici.
Ściegi
Jednym z najważniejszych elementów oczywiście są ściegi. W najdroższych modelach maszyn znajdziemy ich kilkadziesiąt. Jednak taka ilość nie jest potrzebna w warunkach domowych. Do wygodnego szycia codziennego potrzebne będą ściegi elastyczne. Umożliwiają one szycie dzianin, potrzebne są również ściegi funkcjonalne umożliwiające na przykład obszywanie rękawów. Do klasycznych ściegów zaliczymy prosty lub zygzak. Ciekawą funkcją w maszynie będą wzorki ozdobne, jednak w takiej sytuacji warto, aby maszyna miała funkcję kończenia wzorków. Dekoracyjny ścieg jest bardzo ciekawym dodatkiem, który potrafi odmienić każde niemalże ubranie.
Ciekawą opcją w maszynach komputerowych jest możliwość wyszywanie literek, to również może pomóc nam odmienić każde ubranie, np. kiedy dodamy ciekawy lub śmieszny napis. To przypadnie do gustu szczególnie dzieciom.
Teraz już wiesz na co zwracać uwagę wybierając maszynę do szycia.
undefined