Wszywka alkoholowa Poznań jest popularną metodą na zaprzestanie picia alkoholu

Wszywka alkoholowa Esperal jest efektywną i bezpieczną metodą terapii awersyjnej w pomocniczym leczeniu alkoholizmu

Osobę uzależnioną od alkoholu potocznie nazywa się alkoholikiem. Alkoholizm to schorzenie obejmujące uzależnienie od substancji odurzających zarówno w sferze cielesnej jak i psychicznej. W psychice chorego zachodzi niepohamowana potrzeba napicia się alkoholu, dla poprawy samopoczucia, natomiast w kwestii uzależnienia fizycznego – rośnie tolerancja organizmu na ilości spożytego alkoholu, więc uzależniony ma potrzebę wypić go więcej. Choroba ta jest o tyle ciężka, że bardzo trudno zdiagnozować ją na samym początku jej trwania.

Nadmierne spożycie alkoholu prowadzące do alkoholizmu to obecnie problem społeczny, który dotyka nawet miliona Polaków. Niestety, ze względu na swoją złożoność, leczenie jest długie i trudne, wymaga bardzo dużo samozaparcia od samego uzależnionego. Najlepiej sprawdzają się metody łączone w leczeniu, a ostatnimi czasy do łask wraca wszycie wszywki alkoholowej, które wykazuje dużą skuteczność w walce z uzależnieniem. 

Wszywka alkoholowa Esperal Poznań – kilka słów o historii leku

Wszywka alkoholowa to lek, który stosuje się od połowy XX wieku. Jego historia jednak sięga nieco dalej. Disulfiram – czyli substancja aktywna we wszywce – wynaleziony został w 1881 roku i początkowo nie był stosowany w medycynie. Dopiero po latach okazał się skutecznym lekiem w walce z pasożytami, a duński lekarz Erik Jakobsen podczas badań nad Disulfiramem przypadkowo odkrył jego kolejne działanie. To właśnie dzięki Jakobsenowi wiemy dziś, że substancja ta znacząco wpływa na metabolizm alkoholu w naszym organizmie. Lek ten stosuje się już od lat w walce z alkoholizmem, a większość społeczeństwa zna go pod nazwą Esperal, czyli jego dawniej używaną nazwą.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa ma postać niewielkich tabletek, które umieszcza się podskórnie u osoby uzależnionej od alkoholu. Głównym składnikiem jest organiczny związek chemiczny zwany Disulfiramem, który skutecznie blokuje działanie dehydrogenazy alkoholowej w ciele. Jest to główny enzym odpowiedzialny za rozkład aldehydu octowego, który jest pierwszym produktem metabolicznym alkoholu etylowego w ciele. Już niewielka ilość alkoholu wypita przez osobę zaszytą, daje bardzo nieprzyjemne skutki, spowodowane właśnie tą blokadą metaboliczną. W ciągu kilku minut od spożycia napoju alkoholowego pojawiają się następujące objawy:

  • nudności i wymioty,
  • ostre bóle głowy,
  • nadmierna potliwość,
  • duszności, kołatanie serca,
  • stany lękowe i uczucie niepokoju,
  • duże skoki ciśnienia tętniczego.

Powyższe objawy potrafią utrzymać się nawet do dziesięciu godzin, co skutecznie powstrzymuje uzależnionego od sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu.

Jak wygląda zabieg?

Podczas wizyty lekarskiej poprzedzającej wszycie Esperalu, z uzależnionym zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad, który ma na celu ewentualne wykrycie przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli takowych nie ma i pacjent wyrazi dobrowolną zgodę, można przejść do rozpoczęcia zabiegu. Zostaje on przeprowadzony na znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie pół godziny. Wszywkę alkoholową najczęściej umieszcza się w pośladku, dla wygody i dyskrecji chorego, można jednak wszyć ją również w okolicy łopatki, w zależności od preferencji pacjenta. Tabletki Disulfiramu, po uprzednim nacięciu chirurgicznym, wprowadza się pod skórę, po czym zakłada szwy w miejscu nacięcia. W zależności od masy ciała pacjenta, umieszcza się różną ilość tabletek – jedna tabletka na każde 10 kilogramów masy ciała uzależnionego. Lek zaczyna uwalniać się do organizmu pacjenta od razu po jego implantacji, uaktywnia się jednak tylko po wypiciu alkoholu. 

Czy wszywka alkoholowa leczy uzależnienie?

Wszycie wszywki alkoholowej należy do jednej z metod leczenia uzależnienia od alkoholu, nie jest jednak bezpośrednim lekarstwem na alkoholizm. Jest to metoda awersyjna, powodująca u uzależnionego głęboki wstręt do spożywania alkoholu, co przekłada się w przyszłości na bardzo skuteczne wychodzenie z nałogu alkoholowego. Jeżeli chory zdecyduje się na leczenie nałogu, warto zastosować pomocnie tę metodę, która daje świetne rezultaty w późniejszej terapii alkoholowej.

Jak i gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową?

Wszywkę alkoholową umieszcza doświadczony chirurg w specjalistycznym gabinecie lub klinice leczenia uzależnień. Skóra pacjenta nacinana jest, a następnie w miejscu nacięcia umieszcza się tabletki Disulfiramu – pod łopatką lub na pośladku. Nacięcie zaszywa się i od tej pory do krwiobiegu uzależnionego uwalniania jest substancja czynna, która obecna jest w nim przez kilka miesięcy. Jest to okres przeważnie ośmiu miesięcy, zdarza się jednak, że działanie leku wydłuża się do nawet roku.

Czy wszywkę alkoholową można przepić?

Wśród społeczeństwa krąży mit, jakoby istnieje możliwość przepicia wszywki alkoholowej. Jest on oczywiście nieprawdziwy i może być bardzo niebezpieczny w skutkach. Większa ilość alkoholu etylowego wprowadzona do organizmu osoby zaszytej może wywołać opłakane skutki, jakimi są poważne zaburzenia rytmu serca oraz marskość wątroby. Z kolei te zaburzenia mogą doprowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej. 

Implantacja wszywki alkoholowej  ‒ zaufaj profesjonalistom!

Jeżeli rozważasz wszycie wszywki alkoholowej, ale masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do naszego gabinetu https://esperalpoznan.pl/. Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc Ci rozpocząć skuteczną walkę z uzależnieniem. Nasza doświadczona kadra od lat z powodzeniem zajmuje się odtruwaniem alkoholowym oraz wszywaniem wszywek alkoholowych. Gwarantujemy pełen profesjonalizm, dyskrecję oraz opiekę medyczną tylko na najwyższym poziomie!

Wszycia Disulfiramu dokonujemy jedynie na miejscu, nie udostępniamy możliwości wykonania zabiegu w domu uzależnionego, ze względu na jego bezpieczeństwo. 

Jeżeli borykasz się z chorobą alkoholową, pamiętaj, że wszycie wszywki znacząco zwiększa Twoje szanse na powrót do normalnego życia!

Dlaczego warto wybrać tę metodę leczenia?

  • Duża skuteczność i długi czas działania leku (8-12 miesięcy od momentu implantacji).
  • Wykonanie zabiegu jest bezpieczne, bezbolesne (stosujemy znieczulenie miejscowe) i trwa maksymalnie pół godziny.
  • Nie ma konieczności hospitalizacji po zabiegu – jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu.
  • Po samym zabiegu pozostaje jedynie niewielka, prawie niezauważalna blizna.
  • Wszywka alkoholowa to bardzo duża pomoc w leczeniu uzależnienia, daje bardzo dobre wyniki w przyszłości.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • Nietolerancja na Disulfiram,
  • w przypadku kobiet ciąża oraz okres laktacji,
  • spożycie alkoholu etylowego w ciągu kilku dni przed wykonaniem zabiegu,
  • przyjście w stanie nietrzeźwości na sam zabieg,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • choroby serca, jego niedokrwienie, niewydolność, przebyte zawały,
  • choroby psychiczne oraz psychozy.