Odnowa włosów, czyli… jak przywrócić włosom zdrowy wygląd?

Wszystkie marzymy o włosach gładkich jak jedwab, grubych i gęstych, które będą piękną ozdobą. Rzeczywistość wygląda często zupełnie inaczej. Włosy zniszczone farbowaniem, suszeniem, kręceniem lub wręcz przeciwnie – prostowaniem są naszą codziennością. Ciągle więc zadajemy sobie pytania: jak odżywić włosy, jak je pielęgnować, by były piękne i zdrowe?

Kondycja i wygląd włosów zależą od różnych czynników. Przede wszystkim odzwierciedlają one stan zdrowia. Im więcej problemów zdrowotnych, tym włosy bardziej osłabione, cienkie, łamliwe i matowe. Wielkie znaczenie dla nich ma prawidłowa gospodarka hormonalna organizmu, a zaraz potem właściwa dieta, która nie zawsze jest bogata we wszystkie witaminy, mikroelementy i inne związki niezbędne dla człowieka. Do fatalnego wyglądu włosów przyczynia się nieprawidłowa ich pielęgnacja z jednej strony, a z drugiej nadmiar zabiegów stylizacyjnych, który obciąża je zdecydowanie ponad miarę. Jakby tego wszystkiego było mało, to na co dzień mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, bo zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i nadmiar promieni słonecznych fatalnie wpływają na stan włosów. Warto zatem przypomnieć sobie, jakie są zasady pielęgnacji włosów.

Jak prawidłowo myć włosy?

Nie jest prawdą, że nie wolno myć włosów często. Mycie włosów powinno mieć miejsce wówczas, gdy one tego potrzebują. Jeśli zatem twoja fryzura nie wygląda zbyt świeżo już po jednym dniu, powinnaś myć głowę codzienne. Jeśli włosy wyglądają dobrze nawet trzy dni, to możesz je myć co trzeci dzień. Znacznie ważniejsza od częstotliwości jest technika mycia. Szampon nakłada się przede wszystkim na skórę głowy, a nie bezpośrednio na włosy na ich całej długości. Aby z ich powierzchni usunąć zanieczyszczenia, wystarczy piana, która utworzy się po umyciu samej głowy. Włosów nie należy zbytnio trzeć, bo w czasie mycia otwierają się ich łuski, a wówczas tarcie powoduje ich uszkodzenie. Lepiej zatem włosy potraktować delikatnie, dwukrotnie nakładając na nie pianę. Nie wskazana jest także ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna woda. Najlepiej służy im ta letnia, bo tylko ta nie podrażnia skóry głowy i nie niszczy samego włosa. Należy wybierać sprawdzone kosmetyki, takie jak chociażby te firmy Avon. Szampon tej marki zawiera płynną keratynę, świetnie odbudowującą zniszczoną strukturę włosa, oraz specjalne olejki nawilżające.

Jak odżywić włosy?

Włosy należy regularnie odżywiać dobrymi produktami kosmetycznymi, dobranymi stosownie do istniejących problemów. Zarówno maski do włosów, jak i dobre odżywki poprawiają stan włosów, działają regenerująco i nawilżająco. Odżywkę najlepiej stosować przy co drugim, co trzecim myciu. Maski do włosów zdecydowanie intensywniej wpływają na włosy, a więc należy je stosować mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Wybierając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów, trzeba zwrócić uwagę na składniki aktywne znajdujące się w składzie tych preparatów. Warto wybierać takie jak odżywka do włosów Avon, w której zastosowano jedną z najnowocześniejszych technologii odbudowujących włosy i zapobiegających ich wypadaniu. Technologia ta wykorzystuje fantastyczne właściwości keratyny i perfekcyjnie dobranych olejków nawilżających.

Co szkodzi włosom?

Niestety trzeba zdawać sobie sprawę, że choć bez suszarek do włosów i prostownic trudno się obejść, to z nich należałoby zrezygnować w pierwszej kolejności. Włosom szkodzi przegrzewanie i zbyt wysoka temperatura. Jeśli nie musisz szybko wychodzić z domu, pozwól włosom wyschnąć w naturalny sposób, bo dzięki temu nie narazisz ich na kolejne uszkodzenia i jeszcze większe przesuszenie.