Wózki spacerowe – czym kierować się podczas zakupu?

Wybór spacerówki może odmienić życie rodzica na lepsze bądź gorsze – w zależności od tego, jaki wózek wybierzemy, możemy napotkać wiele przeciwności, które uprzykrzą wspólne wychodzenie na spacery i zniechęcą malucha do odpoczynku w wózku lub wręcz przeciwnie – spacery staną się ulubioną częścią dnia rodziny.

Dlatego, aby uniknąć irytacji, warto wiedzieć, czego szukamy. Jakie parametry wskażą nam, która spacerówka zda egzamin?

Rozmiar wózka

To pierwsza kwestia, przy której można popełnić sporo błędów. W obawie przed zbyt dużym ciężarem rodzice często wybierają wózki małe i lekkie, które łatwo można złożyć i znieść po schodach. I nie ukrywajmy, gdy mieszkamy w bloku na czwartym piętrze, waga wózka ma niemałe znacznie. Jednak lekkie i małe wózki posiadają jeden duży mankament – nasze dziecko bardzo szybko z nich wyrasta. Skazujemy je na spacery w zbyt małej przestrzeni, gdzie nie może się wygodnie położyć, oprzeć nóżek o podnóżek i schować główki pod daszek.

Źródło: Dwa Michały, Wózek spacerowy Sky Comfort T

Warto wybrać spacerówkę, która da dziecku przestrzeń do wzrostu. Zapas miejsca na wygodne siedzenie czy leżenie sprawi, że nasz brzdąc będzie chętniej wychodził na spacery, a my nie będziemy zmuszeni do wymiany wózka po roku użytkowania.

Możliwość łatwego składnia

Wózek powinien mieć również możliwość szybkiego i łatwego składania, tak aby można było go łatwo zapakować w bagażnik samochodu. Robiąc rekonesans w sklepie, warto sprawdzić, w jaki sposób wózek się składa, a także zmierzyć jego wymiary i upewnić się, że bez problemu zmieścimy go w naszym bagażniku. Ułatwi nam to wiele rodzinnych podróży.

Odpowiednie koła

Koła w spacerówce również mają duże znaczenie. Z reguły możemy zdecydować się na model z kołami pompowanymi oraz wykonanymi z kauczuku. Oba modele mają swoje plusy – większe koła pompowane zapewniają lepszą amortyzację wózkowi i sprawdzają się na trudnych terenach, takich jak piaszczyste drogi, nierówne chodniki, trawa czy śnieg oraz lód. Będą stanowić dobre rozwiązanie zwłaszcza na terenach wiejskich czy podmiejskich.

Źródło: Dwa Michały, Wózek spacerowy Sky comfort R

Małe koła kauczukowe to przede wszystkim lepsza zwrotność i mniejsza waga. Jednak są to koła przeznaczone do jazdy po równych nawierzchniach, także sprawdzą się najlepiej w mieście.

Pasy

Aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, wózek spacerowy powinien posiadać pasy bezpieczeństwa, które uniemożliwiają mu samodzielne opuszczenie wózka lub wypadnięcie z niego. Do tego, ważnym jest, by spacerówka posiadała porządny pałąk, który rozdziela nóżki malucha. Dzięki temu, dziecko nie wyślizgnie się z wózka. Dobrej jakości materiały dadzą nam gwarancję, że dziecko będzie zawsze bezpieczne w spacerówce.