Wiskoza – zalety i wady

W składzie wielu ubrań często znajduje się wiskoza. I, mimo iż to wygodny i funkcjonalny materiał to wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Zwykle wiskozę klasyfikuje się jako syntetyk, w rzeczywistości materiał ten pozyskuje się z roślin. Poznaj najważniejsze informacje na temat wiskozy.

Wiskoza — co to za materiał?

Wiskoza jest materiałem przyjaznym dla ciała, oddychającym i bardzo higienicznym. Produkowana jest z celulozy, która pozyskiwana jest z różnych rodzajów drzew – liściastych (na przykład dęby czy buki) oraz iglastych (najczęściej sosny). Pobrany surowiec zostaje poddany procesom technologicznym, które niestety wymagają użycia silnych chemikaliów. Z tego powodu wiskoza zaliczana jest zarówno do materiałów naturalnych, jak i sztucznych. W czasie produkcji wiskozy można uzyskać materiały o odmiennych właściwościach. Jedne włókna mogą być zbliżone do jedwabiu, inne do bawełny, a jeszcze inne do poliestru. Dlatego wiskoza znajduje zastosowanie w różnych typach odzieży.

Wiskoza — zalety

Wiskoza jest niezwykle przewiewna i przyjazna dla skóry. Do tego idealnie chłonie wilgoć, dzięki czemu nosząc ją, na pewno nie zgrzejemy się, ani nie spocimy. Z tego powodu wiskozę wykorzystuje się często do produkcji lekkich i przewiewnych bluzek oraz sukienek na lato. Ubrania z wiskozy są miękkie, elastyczne i bardzo wygodne. Wiskoza sprawdza się również jako domieszka do innych włókien takich, jak wełna, jedwab lub poliester. Dodatek wiskozy do tych materiałów sprawia, że stają się przyjemniejsze w dotyku i bardziej oddychające. Jako domieszka pojawia się często w marynarkach, wełnianych swetrach, czapkach i ubraniach z poliestru.

Ubrania z wiskozy są ciekawym i funkcjonalnym urozmaiceniem szafy. Matowy materiał oraz efekt, jakiego nie da się uzyskać z żadnego innego włókna, sprawa, że wiskoza sprawdza się również idealnie solo. Do tego wszystkiego jest tanim materiałem, dzięki czemu znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle odzieżowy, ale również w tekstylnym. Ubrania z wiskozy często można kupić w sieciówkach.

Producenci cenią sobie wiskozę ze względu na jej uniwersalność, wielofunkcyjność oraz niską cenę. Dzięki swoim właściwościom wiskoza jest idealnym materiałem do produkcji bluzek, szali, chust, a nawet sukni wieczorowych. Warto mieć ją w swojej szafie, jako urozmaicenie garderoby.

Wiskoza — wady

Wiskoza jest podatna na odkształcenia, przez co łatwo się gniecie. Może się zdarzyć, ze w ciągu dnia zacznie wyglądać brzydko i nieestetycznie. Do tego ciężko się ją prasuje, a pod wpływem prania w zbyt gorącej wodzie lub nieodpowiedniego suszenia, może ulec skurczeniu lub rozciągnięciu. Dlatego niektóre ubrania z wiskozy wymagają prania ręcznego lub stosowania niskiej temperatury. Zdarza się również, że tkanina elektryzuje się w kontakcie z włosami.

Kolejną wadą wiskozy jest to, że włókna mają tendencję do pleśnienia pod wpływem wilgoci. Dlatego, kiedy ubranie z wiskozy jest mokre, należy zadbać o pozostawienie go w przewiewnym miejscu, aby mogło zupełnie wyschnąć. Jest to więc materiał nieco trudny w utrzymaniu i wymagający delikatnego, starannego traktowania.