Wakacje w Turcji – Kemer czy warto?

Kemer to popularny kurort na Riwierze Tureckiej, który spodoba się zarówno miłośnikom pięknych krajobrazów, urokliwych plaż i poszukiwaczom zabytków architektonicznych. Co warto zwiedzić w Kemer i okolicach? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat tego tureckiego miasteczka.

Podstawowe informacje o Kemer

Kemer leży w południowo-zachodniej Turcji w regionie Riwiery Tureckiej nad Morzem Śródziemnym, 60 km od Antalyi, gdzie znajduje się lotnisko. Lot z Polski do Kemer trwa około 3 godziny, a transfer z lotniska zajmuje około godzinę. W Kemer mieszka około 10 tysięcy mieszkańców. Panuje tam klimat suchy. Okolice zachwycają zielenią – w tej części Turcji rosną m.in. bujne lasy sosnowe. Z kolei góry, które otaczają region i w związku z tym dominują nad taflą krystalicznie czystej wody, potęgują poczucie bezpieczeństwa.

Miasteczko to jest ciche i spokojne. W pobliżu plaży znajdują się klimatyczne kawiarenki, puby i dyskoteki, a po zatoce można popływać wynajętymi jachtami. To idealne miejsce dla osób ceniących sobie odpoczynek nad spokojną taflą wody i jednocześnie dla miłośników ekstremalnych przeżyć. W okolicach Kemer można wybrać się m.in. na rafting po rwących górskich rzekach albo Quad Safari po wzgórzach pełnych kurzu i błota.

Kemer – atrakcje

Kemer sprzyja nie tylko plażowaniu, ale i spacerowaniu. Wzdłuż kamienistej plaży wije się urokliwa promenada skąpana w kolorowych kwiatach, która prowadzi do Moonlight Park, gdzie znajdują się liczne knajpki, i dalej, aż do niewielkiej mariny, gdzie cumują niewielkie statki i eleganckie jachty.

Za portem znajduje się Muzeum Nomadów – Yorük Parkı. To swego rodzaju skansen z instalacjami odwzorowującymi życie w dawnej Turcji. Można tu zobaczyć narzędzia, zwierzęta i namioty, w których można zasiąść na miękkich poduchach i napić się herbaty, kawy po turecku lub anyżówki raki. To także doskonały punkt widokowy. Wstęp do muzeum kosztuje 5 euro od osoby.

W centrum Kemer znajduje się wieża zegarowa, która jest centralnym punktem miasta i miejscem spotkań. Wbrew pozorom, nie mieści się tutaj ratusz, lecz restauracja. Przed strzelistą budowlą rozciąga się ładnie zaprojektowany plac z fontannami i pomnikiem pierwszego prezydenta Turcji Mustafy Kemala Ataturka (który w historii Turcji odgrywa podobną rolę, co Józef Piłsudski w dziejach Polski). Po drugiej stronie ulicy znajduje się meczet.

Nieco dalej znajduje się deptak, gdzie można kupić przede wszystkim pamiątki lub podróbki.

Starożytne miasto Phaselis

Phaselis to starożytne miasto (założone zostało w VII w. p.n.e.) ulokowane pomiędzy malowniczymi zatokami. Na przestrzeni wieków przechodziło z rąk do rąk m.in. Persów i Rzymian. Nie udało się zdobycie tego miasta jedynie Aleksandrowi Wielkiemu. Tym samym Phaselis stało się jedynym miastem na terenie dzisiejszej Turcji, którego w swoim wielkim podboju nie zdobył Aleksander Wielki. W Phaselis znajdują się 3 naturalne porty, dzięki którym miasto szybko zyskało ogromne znaczenie handlowe, a jego mieszkańcy przez długie lata cieszyli się dobrobytem.

W Phaselis można podziwiać ślady dawnej świetności.Najbardziej okazałą budowlą jest bez wątpienia akwedukt pochodzący z I w n.e. Uwagę zwraca również łaźnia, agora oraz amfiteatr, a przez środek miasta biegnie szeroka na 24 metry ulica.

Do Phaselis można dojechać busem – bilet kosztuje 6 lirów (niecałe 5 zł). Busy zatrzymują się praktycznie przy samej kasie biletowej, skąd do właściwych ruin trzeba jeszcze przejść około 1 kilometra. Bilet wstępu kosztuje 36 lirów. Miasteczko można także odwiedzić w czasie Błękitnego rejsu statkiem (ze statku turyści zabierani są pontonem na ląd).

Góra Tahtali i kolejka Olympos Teleferik

Góra Tahtali, nazywana jest również górą Olimp (w czasach pogańskich wierzono, że na jej szczycie mieszkają bogowie) znajduje się w granicach Parku Narodowego Olympos. Szczyt góry ma wysokość 2365 m n.p.m. i można tam wjechać kolejką górska, która jest jedną z najdłuższych kolejek świata (ponad 4359 m długości!) – Olympos Teleferik.

Wjazd kolejką na szczyt zajmuje jakieś 15 minut. Z Tahtali rozciąga się imponujący widok, nie tylko na znajdujące się wokół góry i tereny Parku Narodowego Beydağları Olimpos Mili Parkı, lecz także zatoki, a nawet oddalone o ponad 30 km miasto Antalya.

Wjazd na Tahtali jest oferowany przez praktycznie każde lokalne biuro podróży, ale wycieczkę można też zorganizować samodzielnie. Z centrum Kemer można dojechać dolmuszem do przystanku u podnóża góry (przystanek znajduje się tuż przed Phaselis). Następnie należy pokonać długą i krętą trasę w górę i kupić bilet na wjazd (koszt to 25 euro).

Plaże w Kemer

Plaże w Kemer w większości są kamieniste, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne buty do wody, aby nie pokaleczyć stóp. Jedyna piaszczysta plaża w rejonie Kemer to plaża Andrasan, gdzie można nawet spotkać młode żółwie morskie Caretta Caretta.

Większość hoteli posiadają swoje własne plaże, ale w okolicy popularnością cieszą się te w okolicach starożytnych miast jak Phaselis czy Olimpos, gdzie można nie tylko poplażować, ale również zwiedzić ciekawe zabytki.

Woda w morzu jest krystalicznie czysta i przejrzysta. Warto wybrać się na tzw. Błękitny rejs statkiem, który zawdzięcza swoją nazwę właśnie dzięki czystej turkusowej wodzie Morza Śródziemnego.