Cudowne chorwackie miasteczko Rovinj zachwyca malowniczą starówką, kamiennymi uliczkami, nieziemskimi widokami oraz pyszną kuchnią. Co zobaczyć i zwiedzić w Rovinj? Poznaj wszystkie atrakcje Istrii.
Rovinj — włoski klimat w Chorwacji
Rovinj to niezwykle klimatyczne portowe miasteczko, o bogatej historii. Przez wiele lat było częścią Republiki Weneckiej, a wcześniej Imperium Rzymskiego. Z tego też powodu architektura, sztuka oraz kuchnia są tak podobne do miasteczek północnych Włoch. Włoskie korzenie posiada także 1/3 mieszkańców Istrii. Z tego powodu miasto ustanowiło dwujęzyczność, a włoska ludność ma własne instytucje, przedszkole i szkoły. Funkcjonują też dwie, równoległe nazwy – chorwacka Rovinj i włoska Rovigno.
Do 1973 roku Rovinj było wyspą. Po tym czasie zasypano wąską cieśninę, łącząc miasteczko z lądem i zniesiono nakaz rozbudowywania istniejących kamienic, zamiast stawiania nowych. W 1963 roku Rovinj zostało uznane za zabytek narodowy.
Rovinj — turystyczne atrakcje
Rovinj przez niektórych nazywane jest „małą Wenecją” ponieważ sporo budynków i detali architektonicznych przypomina miasto na wodzie. Cechą charakterystyczną Starego Miasta są kamienne uliczki, liczne schody, ganki, wewnętrzne dziedzińce, ślepe zaułki, schodzące do morza knajpki i malutkie galerie, które aż proszą się o pamiątkowe fotografie.
Miasto tętni życiem i czuć w nim wakacyjną atmosferę. Pełno tu kafejek i restauracji serwujących lokalne specjały oraz targów ze świeżymi owocami i rybami. W menu większości lokali widać włoskie wpływy. W chorwackim Rovinj zjecie pyszne makarony, lasagne oraz pizze.
W miasteczku organizowane są często różnego rodzaju turnieje, festiwale oraz przedstawienia, które urozmaicają pobyt w Rovinj i dodają mu wyjątkowego charakteru.
Oto lista turystycznych atrakcji Rovinj:
Katedra św. Eufemii
Dzwonnica katedry św. Eufemii
Dzwonnica świętej Eufemii góruje nad miastem i jest jedną z jego symboli. Udostępniona jest dla zwiedzających i stanowi genialny punkt widokowy. Spacer na 61-metrową dzwonnicę raczej każdego przyprawi o zadyszkę, ale dla zachwycających widoków na morze oraz wyspę Sveta Katarina zdecydowanie warto się poświęcić. Dzwonnica św. Eufemii przyozdobiona jest miedzianą statuą, która obracana jest siłą wiatru. Kiedy odwrócona jest w stronę lądu, prognozuje brzydką pogodę, gdy zwrócona jest w stronę morza należy spodziewać się pięknego dnia.
Port w Rovinj
Najpiękniejszy widok na Rovinj rozciąga się od strony morza, dlatego warto wybrać się w rejs wokół miasta. Bez problemu znajdziecie tutaj przewoźników oferujących takie atrakcje, a port znajduje się tuż przy starówce. W porcie warto także zobaczyć Małe Molo, które jest najstarszym molem w Rovinj.
Atrakcją tego miejsca są także tradycyjne małe drewniane batany, które nadal cumują w historycznym porcie. Są to tradycyjne drewniane łodzie rybackie o długości od 4 do 8,5 metra. Ich szczególną cechą jest płaskie dno, które umożliwia nawigację i łowienie w płytkiej wodzie, przez co trochę przypominają weneckie gondole, choć nie są tak bogato zdobiona. Przed wprowadzeniem małych silników w latach sześćdziesiątych XX wieku batany były łódkami wiosłowymi lub żaglówkami. Główny żagiel zwykle pomalowany był na żółto, czerwono lub zielono, z symbolami identyfikującymi rybaków i ich rodziny. W 2004 roku w Rovinj powstało Muzeum Batana, gdzie organizowane są regaty łodzi, pokazy budowy łodzi i wieczory rybackie przy tradycyjnej muzyce.
Z Portu w Rovinj, a dokładnie z Małego, Molo regularnie wypływają także łodzie na wyspy wokół Rovinja – na wyspę Świętej Katarzyny oraz wsypę Świętego Andrzeja, zwaną także Czerwoną, która jest największą w archipelagu Rovinj. Można do niej dopłynąć w 15 minut promem. W jej skład wchodzą dwie małe wysepki St. Andrew i Maskin. Warto tu zajrzeć do zamku, kościoła i nieukończonego mauzoleum rodziny Huetterott.
Muzeum Rovinj
W barokowym pałacu rodziny Cali pochodzącym z XVIII wieku znajduje się muzeum dziedzictwa Rovinj, gdzie obejrzeć można imponującą bibliotekę oraz cenne dzieła sztuki. Muzeum zostało założone w 1954 roku.
Akwarium Rovinj
Plaże w Rovinj
Plaże Rovinj to idealne miejsce na letni odpoczynek. Skaliste skały, malownicze płyty oraz krystalicznie czysta woda zachęcają do wylegiwania się na słońcu przez długie godziny. Szczególnie piękna jest żwirowo-skalista plaża Amarin, która znajduje się 3 km od miasta. Otrzymała ona certyfikat Błękitnej Flagi, co jest dowodem na idealne warunki do odpoczynku. Kurort Amarin pełen jest kafejek i restauracji, co z pewnością umili pobyt w tym miejscu. Certyfikatem Błękitnej Flagi nagrodzona została także żwirowo-piaszczysta Plaża Valalta Beach, która znajduje się na północ od centrum Rovin. Plaża jest wyposażona w różnorodne udogodnienia i atrakcje dla wypoczywających m.in. basen, zjeżdżalnie, sanitariaty z prysznicami. Warto jednak zapamiętać, ze jest to plaża dla nudystów.
Najczęściej odwiedzaną plażą, szczególnie przez rodziny z dziećmi, jest położona w zatoce plaża Cuvi. Podobnie do poprzednich plaż, oferuje ona równiez bary i restauracje, a także łagodne zejście do wody.
Blisko centrum Rovinj znajduje się niewielka betonowa plaża Mulini, gdzie znajduje się bar, restauracja oraz wypożyczalnia sportowego sprzętu. Blisko centrum znajduje się także niewielka plaża Monte Beach (150 m), gdzie znajdują się bary i restauracje, które z pewnością uatrakcyjnią relaks w słońcu. Rodziny z dziećmi spokojnie mogą wybrać się na żwirową plażę Lone Beach, która przez mieszkanców uważana jest za miejscą. Aby do niej dotrzeć, wystarczy kilkunastominutowy spacer z centrum.
Oosbom ceniącym sobie cisze i spokój polecamy przyjemnie zacienioną plażę Cisterna. Oprócz baru, nie ma tu wielu udogodnień. Ponieważ jest usytuowana nieco dalej od centrum miasta, najłatwiej będzie dojechać tu samochodem. .
Co zjeść w Rovinj?
Kuchnia Rovinj to połączenie smaków chorwackich i włoskich. Największym lokalnym przysmaku są wykwintne, ostre, pachnące czosnkiem istryjskie trufle serwowane z kieliszkiem wina. Oprócz tego truflowe masło, truflowa oliwa, truflowy makaron czy truflowa pizza – sposoby podania istryjskiego przysmaku trudno policzyć.
Jeśli jesteście miłośnikami owoców morza, to trafiliście do nieba. Talerz świeżych i pysznych morskich specjałów, które w Rovinj podawane są na dziesiątki sposobów to prawdziwa kulinarna uczta.
Będąc w Rovinj należy spróbować chorwackiego specjał, jakim jest istryjska pršut, czyli suszona istryjska szynka, odpowiednik włoskiej prosciutto. Dojrzewa około roku i idealnie smakuje z kromką świeżego chleba. A słodką osłodą po trudach zwiedzania może się okazać Teranino, czyli likier na bazie czerwonego wina Terrano, wytwarzany tylko na Istrii.
Do najpopularniejszych rodzajów „street foodu” w Rovinj nalezy burek, który nie jest jednak typowo chorwackim daniem. Wykonany z cienkiego ciasta i wypełniony smakowitym nadzieniem, z mięsa czy sera, doskonale zaspokoi głód podczas spaceru.