Wakacje w chorwacji – Krka czy warto?

Park Narodowy Krka jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w całym kraju. Na turystów czekają spektakularny wodospad Skradinski buk, jezioro Visovac, wyspy, klasztory, młyny wodne, liczne pomniejsze wodospady, długie trasy i piękne widoki. Poniżej znajdziecie aktualny cennik i najważniejsze informacje o Parku Narodowym Krka.

Park Narodowy Krka — magiczna kraina rodem z baśni

Park Narodowy Krka jest jednym z najmłodszych parków w Chorwacji, założony został bowiem w 1985 roku. Ma 109 km2 powierzchni i obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż po jej ujście do morza w okolicy Szybenika.

Jego największą atrakcją są wodospady, na całym obszarze znajdziemy ich aż siedem. Najsłynniejszym jest Skadinski Buk, rozciągnięty na obszarze liczącym 400 metrów długości i 100 metrów szerokości, a składa się na niego aż 17 wodospadów o łącznej długości 800 metrów. Do 2021 roku można się było w nim kąpać, aktualnie jest to zabronione. Wprowadzenie ograniczenia uzasadnione zostały potrzebą ochrony naturalnej tkanki parku i jego biologicznej różnorodności. Wodospad można podziwiać z punktów widokowych znajdujących się na specjalnie przygotowanych szlakach i drewnianych kładkach.

Inne, nie mniej piękne wodospady to Bilusić buk (wysokość 22,4 m), Prljen buk (wysokość 15,5 m), Manojlovac (ciąg wodospadów o wysokości 59,6 m z główną kaskadą o wysokości 32 m), Rosnajk (wysokość 8,4 m), Miljacka slap (wysokość 23,8 m) oraz Roski slap (wysokość 25,5 m). Ostatni z wymienionych, nazywany także „Szerokim Wodospadem”, składa się z głównej kaskady mającej 650 m długości, oraz z ogromnej liczby bocznych trawertyn. Roski slap najlepiej zwiedzać z pokładu statku podczas rejsu statkiem po jeziorze Visovac.

Park Narodowy Krka — ścieżka edukacyjna

Park Narodowy Krka najlepiej jest zwiedzać, spacerując ścieżką edukacyjną. Jej początek znajduje się przy wodospadzie Skradinski buk. Szlak biegnie wzdłuż wodospadów, następnie przecina rzekę, by wrócić do punktu wyjścia.

Ścieżka jest dobrze oznakowana i prowadzi drewnianymi kładkami. Z licznych punktów widokowych można podziwiać przepiękne krajobrazy parku, a także podglądać bogactwo tutejszej przyrody – ryby, płazy, gady czy ptaki. Mijane po drodze tablice edukacyjne przedstawiają najważniejsze informacje na temat flory i fauny parku.

Przejście ścieżki edukacyjnej zajmuje około 1,5 godziny.

Park Narodowy Krka — jezioro i wysepka Visovac

W środkowej części Parku Narodowego Krka znajduje się urokliwe jezioro Visovac. Przepiękny akwen można podziwiać z pokładu statku – rejsy organizowane są spod Skradinskiego Buku.

Na jeziorze znajduje się niewielka wysepka Visovac, która kryje w sobie prawdziwą historyczną perełkę – Klasztor Franciszkanów pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej oraz Kościół Matki Boskiej Visovackiej. Obie budowle zostały wzniesione w 1445 roku i stanowią cel pielgrzymek wierzących mieszkańców Chorwacji. Podczas wycieczki z przewodnikiem można usłyszeć historię braci zakonnych, a także wiele ciekawostek dotyczących powstania samej wysepki. Do obejrzenia są niezwykle cenne zbiory archeologiczne oraz archeologiczne – m.in. bogatej kolekcji szat i naczyń liturgicznych, a także bogato wyposażona biblioteka ze sporą liczbą rękopisów i cennych ksiąg.

Park Narodowy Krka — jak dojechać i ceny biletów

Park Narodowy Krka położony jest w środkowej Dalmacji, niecałe 20 kilometrów od miasta Szybenik. Do parku można dostać się z dwóch stron: w miejscowości Lozovac albo w miejscowości Skradin.

Przy wejściu w Lozovac znajduje się bezpłatny parking, z którego odjeżdżają autobusy do wodospadu Skadinski Buk. Z kolei przy wejściu w miejscowości Skradin wypływają statki wycieczkowe z tutejszej przystani. Samochód można zostawić na parkingu.

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Krka różnią się w zależności od miesiąca, w którym odwiedzamy to miejsce.

  • Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień – 200 kun (ok. 120 zł) lub 150 kun (ok. 90 zł) po godzinie 16:00.
  • Kwiecień, maj i październik – 110 kun (ok. 66 zł).
  • Od listopada do marca – 30 kun (ok. 18 zł).

Bilet obejmuje transport do wodospadu Skradinski Buk (łodzią od wejścia w Skradinie lub busem od wejścia w Lozovacu).