W tym roku szkolnym 240 tys. dzieci uczyło się, jak dbać o bezpieczeństwo! Za nami kolejna edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, wspierany przez Komendę Główną Policji, zakończył właśnie swoją piętnastą edycję. Uczestniczyło w niej ponad 240 tysięcy dzieci i 13 tysięcy nauczycieli z pierwszych klas szkół podstawowych. Program ten nie ogranicza się jedynie do roku szkolnego, ale stara się również promować bezpieczeństwo podczas wakacji. Jakie umiejętności zdobyli uczniowie podczas programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”? To ważne pytanie, na które warto znać odpowiedź, szczególnie podczas letniego wypoczynku.

Dzieci wcielały się w role małych superbohaterów, ucząc się o bezpieczeństwie w pięciu kluczowych obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie oraz w relacjach z rówieśnikami. Ćwiczenia realizowane były pod okiem nauczycieli, którzy motywowali uczniów do aktywnego uczestnictwa i przyswajania wiedzy.

Do siódmego roku życia dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych podczas przebywania na drogach publicznych. Program zwracał uwagę na to, jak ważne jest, aby dzieci wiedziały, jak postępować, gdy zostają same w domu. Nauczyły się, czym jest odpowiedzialność, jak korzystać z apteczki i jak udzielać pierwszej pomocy.

Zapytaliśmy więc samych małych superbohaterów, czym jest dla nich bezpieczeństwo w domu i czego dowiedzieli się na specjalnych lekcjach:

 Bezpieczeństwo w domu według mnie oznacza, że zawsze możemy otrzymać pomoc. Właśnie po to są apteczki: chowamy w nich opatrunki, plastry, gazę, płyn dezynfekujący i inne rzeczy. W szkole dowiedziałam się, do czego służy każde z nich i od razu zapytałam rodziców, czy też mamy w domu apteczkę. Pokazali mi, gdzie ona się znajduje i dostałam specjalne zadanie dla prawdziwej superbohaterki: będę pomagać rodzicom w uzupełnianiu braków w naszej apteczce – opowiada Ania.

Kim jest superbohater według małych uczestników „Akademii Bezpiecznego Puchatka”?

– Superbohater i superbohaterka potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo przyjaciół. W klasie tworzymy całą Ekipę Superbohaterów! Wiemy, co oznacza właściwe zachowanie w szkole, na drodze, w domu, podczas korzystania z Internetu i w relacjach z naszymi koleżankami i kolegami – poza domem oraz w domu – mówi Julka. 

– Zbieraliśmy różne supermoce, np. uważność. Możemy dbać o siebie i innych – dodaje Janek.

Dotychczas w we wszystkich 15-stu edycjach uczestniczyły łącznie ponad 3 miliony dzieci.

Bezpieczeństwo na wakacjach – pogotowie ratunkowe najczęściej jedzie do domów i mieszkań

Bezpieczeństwo domowe zyskuje na znaczeniu w wakacje, kiedy to dzieci spędzają więcej czasu w domu. Statystyki GUS wskazują, że w Polsce aż 78% interwencji pogotowia ratunkowego ma miejsce właśnie w domach pacjentów. Równie alarmujące są dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które pokazują, że każdego dnia dochodzi do około 2000 wypadków z udziałem dzieci.

W związku z tym, Policja podkreśla kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa domowego na wakacje:

  1. Prowadź rozmowy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach w domu, szczególnie ostrzegaj przed wychylaniem się przez okna czy barierki balkonów.
  2. Uświadamiaj dzieci o zagrożeniach związanych z używaniem urządzeń elektrycznych bez nadzoru dorosłych, zwłaszcza o ryzyku stawiania elektrycznych gadżetów blisko wody.
  3. Zabezpiecz niebezpieczne narzędzia, leki czy środki czystości w miejscach niedostępnych dla dzieci.
  4. Uczulaj dzieci na niebezpieczeństwa związane z kontaktami z nieznajomymi, zarówno w realu, jak i w internecie. Przypominaj o zasadzie nie rozmawiania z obcymi.
  5. Zapewnij dzieciom, aby zawsze informowały Cię, z kim i gdzie zamierzają spędzać czas poza domem, i interesuj się ich towarzystwem.
  6. Wydziel na podwórku bezpieczne, ogrodzone miejsce do zabawy.
  7. W przypadku wypadku zachowaj spokój i natychmiast dzwoń pod numer alarmowy 112.

Ponadto, z danych Komendy Głównej Policji wynika, że każdego roku liczba utonięć wśród dzieci w okresie wakacyjnym oscyluje wokół 20 przypadków. Kluczowe jest zatem dbanie o bezpieczeństwo nad wodą, aby uniknąć tragicznych wypadków.

W okresie wakacyjnym spędzamy dużo czasu nad wodą, gdzie nie trudno o wypadki z udziałem dzieci. Dlatego apelujemy: rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko wchodzi do wody. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nie kąp się w miejscach niedozwolonych: stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny – podsumowuje mł. insp. Wanda Mende z Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji.

W ramach realizacji „Akademii Bezpiecznego Puchatka” nauczyciele od lat pracują na bazie materiałów przygotowanych we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP:

Policja służy ekspercką poradą i pomaga zadbać o merytoryczną zawartość treści dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki temu stworzone dla szkół ćwiczenia są źródłem przekazu wszystkich niezbędnych informacji. Metodycy zadbali o to, aby forma była dopasowana do potrzeb uczniów, a nauczyciele znaleźli w tych materiałach oparcie i mogli poświęcić całą uwagę potrzebom najmłodszych. Ta symbioza jest od lat gwarantem efektywności naszej akcji  – podsumowuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.

W XV odsłonie „Akademii Bezpiecznego Puchatka” wzięło udział ponad 240 tys. dzieci, lekcje przeprowadziło ponad 13 tys. nauczycieli w ponad 6 tys. szkół podstawowych. Od początku funkcjonowania programu udział wzięły 3 miliony uczniów w całym kraju. Szczegóły zajęć tegorocznej edycji i inne informacje są dostępne na stronie www.akademiapuchatka.pl. 

A to nie wszystko – już po wakacjach ruszają zapisy do XVI edycji programu.