W jaki sposób można walczyć z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry to problem wyjątkowo uciążliwy i niestety dosyć powszechny. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Dobrze byłoby podjąć walkę z objawami tej dermatozy. Na szczęście, nie jest ona tak trudna, jak mogłoby się na pozór wydawać. Pomocne może okazać się zarówno leczenie dermatologiczne, jak i odpowiednia pielęgnacja.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Jak zaznaczono na wstępie, atopowe zapalenie skóry to przypadłość, która może dopaść tak naprawdę każdego. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób AZS się właściwie objawia. Otóż najpowszechniejszymi symptomami mogącymi świadczyć o rozwoju AZS są: czerwone plamki, wykwity i zmiany przypominające liszaje.

Mogą pojawiać się one na różnych częściach ciała, choć najczęściej można zauważyć je na kończynach dolnych oraz górnych. Warto zaznaczyć, że atopowe zapalenie skóry manifestuje się również poprzez świąd oraz pieczenie naskórka. Osoby borykające się z tym schorzeniem mogą narzekać także na suchość oraz miejscowe podrażnienie naskórka.

Jakie kosmetyki stosować?

Do skutecznej walki z atopowym zapaleniem skóry, niezbędne będą odpowiednio dobrane dermokosmetyki. Wydaje się, że całkiem trafionym rozwiązaniem będzie stosowanie aptecznych preparatów dedykowanych właśnie skórze atopowej.

Ważne jest to, aby były one delikatne oraz łagodne dla skóry. Powinny one posiadać wszechstronne właściwości. Muszą wykazywać działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, jak również wzmacniające naturalną barierę ochronną skóry. W kosmetykach do pielęgnowania skóry z AZS należy poszukiwać przede wszystkim olejków, wosków oraz rzecz jasna wyciągów i ekstraktów pochodzenia roślinnego. Istotne jest zakupienie całego zestawu kosmetyków.

Potrzebny nam będzie preparat do oczyszczania skóry, ale również balsam i krem. Balsam nada się do pielęgnacji skóry całego ciała, a krem posłuży do dbania o cerę. Wskazane jest systematyczne stosowanie starannie dobranych kosmetyków. Jedynie wówczas dojrzeć będzie można w pełni satysfakcjonujące rezultaty. Nie u każdego pojawią się one jednak po takim samym czasie. Wiele zależy od jakości stosowanych kosmetyków oraz od zaawansowania problemu.

Czy leczenie dermatologiczne pomoże?

Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry powinny również udać się na wizytę do lekarza dermatologa. Specjalista odpowiednio zdiagnozuje problem oraz zaordynuje odpowiednie postępowanie. Warto zaznaczyć, że może ono być naprawdę różne. Wiele zależy bowiem od stopnia zaawansowania problemu.

W przypadku łagodnych objawów wystarczyć mogą dermokosmetyki. Jeśli jednak symptomy są uciążliwe, lekarz może zalecić stosowanie specjalistycznych maści. W ich skład mogą wchodzić antybiotyki. Niekiedy konieczna może okazać się odpowiednia suplementacja. Należy mieć na uwadze również to, aby stosować zbilansowaną dietę. W naszym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć bogatych w antyoksydanty warzyw i owoców. Wydaje się, że powinno się zadbać także o ograniczenie rafinowanego cukru oraz tłuszczy trans.

Dowiedz się więcej na https://www.febumed.com.pl/